Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Bordelektronik defekt i problemy z nim związane


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

o dłuższego już czasu borykam się z problemem w mojej Megance (II Ph I, rok 2003, 1.6 16V + lpg). Otóż z niewiadomej przyczyny wyskakuje mi około 3 sekundy po odpaleniu komunikat "Bordelektronik defekt", którego nie mogę zmienić jako funkcji na komputerze kokpitowym. Jednocześnie na desce rozdzielczej zapala się kontrolka ABSu, ASRu i hamulca ręcznego, a także STOP i SERVICE. Pomimo tego samochód jeździ, działa klakson, kierunkowskazy, wycieraczki, światła drogowe i wszystko inne, ale w czasie jazdy nie działa prędkościomierz, ale już mi to nie przeszkadza. Co więcej, samochód dość dziwnie reaguje na dodanie gazu, tak "szorstko"- ostre dodanie gazu na niskim biegu powoduje szarpniecie, i subiektywnie auto ma wyższą moc, co więcej, auto wyłącza się poprzez podwójne naciśnięcie guzika start / stop, wciśnięcie jeden raz nic nie daje. Czasami jednak komunikat znika, i wszystko wraca do normy - prędkościomierz odżywa, reakcja na gaz się wygładza i wszystko jest normalnie. W takim przypadku ponowne pojawienie się w/w komunikatu poprzedza najpierw pojawienie się kontrolki ASR i komunikat ESP / ASR Defekt.

Co więcej, w czasie tego komunikatu "Bordelektronik defekt" 3x pojawił się problem tego typu, że na desce rozdzielczej zapaliła się choinka, a mianowicie w/w kontrolki plus palące się na stałe kontrolki kierunkowskazów i ten door indicator (czy jak to się tam zwie) wskazywał otwarcie wszystkich drzwi, w tym bagażnika, pomimo, że jechałem około 50km/h więc nic takiego nie miało miejsca oraz same z siebie włączyły się wycieraczki. Raz postanowiłem zatrzymać się na parkingu i wyłączyć silnik, nie mniej jednak było to niemożliwe, wciśnięcie klawisza start / stop nic nie dawało, więc go zdusiłem. Pomimo tego choinka nadal była obecna- wyjęcie karty i otwarcie drzwi nic nie dawało, nadal wszystko się paliło, a wycieraczki sobie swawolnie brykały po szybie. Nie dało się też zamknąć samochodu z karty. Poratowałem się zdjęciem klemy - wtedy wszystko wróciło do normy, tj. znowu włączył się "Boardelektronik defekt" ale w tej "delikatniejszej" wersji wskazanej w 1. akapicie. W pozostałych dwóch przypadkach problem jak sam z siebie się pojawił tak też zniknął.

Problem ten pojawiał się też rok temu, stąd wiem, że jest to problem wybitnie wiosenno - letni. Gdy była jesień i zima problem nie występował, wszystko było w najlepszym porządku.

 

Podmieniałem akumulator, próbowałem kasowania błędów w CLIPie, podmieniałem UPC (ten obok akumulatora), sprawdzałem w tym "pokładowym" testerze - klawisz komputera + start / stop przy odpalaniu, ale wskazał, że wszystko ok - wszystko bezskuteczne, błąd nadal żyje swoim życiem.

 

Z jednej strony aż tak mi to już nie robi - wiem, że auto jedzie i mnie wszędzie dowiezie, ale z drugiej strony moja dziewczyna boi się nim przez to jeździć, no i nie po to mam w aucie np. esp, żeby miał nie działać. No i włączone wycieraczki w gorący, suchy dzień wyglądają idiotycznie :)

 

Jeśli ktoś coś takiego miał i zna z autopsji to bardzo proszę o pomoc, bo już mnie wkurza ten czarny parch ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wymontowałbym komputer komfortu UCH (ten w kabinie) i posprawdzał płytkę oraz piny.Sprawdził bym również mocowania do nadwozia przewodów masowych zwłaszcza w kabinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Witam może ktoś miał podobny problem , dzisiaj po deszczu moja meganka odpaliła jak zwykle i po kilku sekundach zgasła wyświetlił się komunikat bordelektronik defekt .Na ten moment nie odpala ,nie grzeje świec żarowych ale wentylator chłodnicy silnika całe czas pracuje wyłącza się dopiero po odłączeniu akumulatora ,od czego zacząć ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od sprawdzenia czy nie jest zalany moduł UPC (skrzynka z prawej strony obok akumulatora). Jest dużo informacji o tym na forum.

Edytowane przez mireczek01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są 3 powody takich sytuacjii.

1. Skrzynka z bezpiecznikami pod maską ( Wtyczki ), zalania itp. 2.Skrzynka pod kierownicą ( Wtyczki, zalania ) ORAZ ! Przewody które idą w wiązce przez sciane grodziowa ze skrzyki spod maski do skrzynki w kabinie ! U mnie byl urwany 1 maly zolty kabelek i tak wariował :D

Edytowane przez Narky
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś kiedyś pisał że tak mu się działo po problemach z czujnikiem hamulca - sprawdź czy stop nie świeci Ci cały czas (u mnie czujnik się zawiesił i sypnęło błędem ESP/ASR)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!