Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Język CB Radia*


Deqen

Rekomendowane odpowiedzi

Język *CB Radia* :

mały mobil , mobilek - samochod do 3.5 tony

duży mobil albo samo mobil - samochod powyzej 3.5 tony

baza - CB stacjonarne

miśki - policja

krokodylki ,ITD , Inspektorki - Inspekcja Transportu Drogowego

ścieżka , dróżka - droga

suszara (kiedyś patelnia) - ręczny radar policyjny

miśki robią zdjęcia - fotoradar

misiaki filmowcy , kamerka - videoradar

misiaki na hulajnogach - patrol policji na motocyklach

słychać jak ojca dyrektora , jak radio maryja , jak panewki w polonezie , palisz mi "9" -oznacza że słychać głośno i wyraźnie

"...jedziesz na silniczku od wycieraczek..." - zawalidroga która nie umie wykorzystać auta

bajo , szerokości :, powodzonka - zwrot pożegnalny

margines , marginesik - pobocze

Breko, breko- (od ang. "break") jest to prośba o "wcięcie się" w prowadzoną rozmowę innych użytkowników - MAŁO UŻYWANE

oszczędnośći - zaoszczędzone paliwo na sprzedaż

Krokodyle gryzą patelnię - ITD dokładnie przegląda dużego mobila

Umysłowi , Krawaciarze , Więźniarki - przedstawiciele handlowi

efekt cieplarniany na ... km , Polowanie na patelnie ITD waży ciężarówki

drewnianie anteny - tzn ze nikt nie odpowiada

czerwone leppery - przeważnie kombajn BIZON

grucha - mikrofon

Leśne ssaki , Automaty do lodów - panie lekiich obyczajów ;p

sałaciaże - taksówkarze

Kanapka - kilka osob mowi na raz

Dobry wydmuch - duży zasięg

RedBull - cysterna

DX - łączność na bardzo duża odległość

Lokalny DX - łaczność na odległość ponad kilkudziesięciu kilometrów na fali bezpośredniej. (Najczęściej jednak DX-em określa się łączność na odległość kilku tysiecy kilometrów wykorzystująć zjawisko odbicia fali radiowej od jonosfery)

"prawego" lub "lewego" oczka nie masz - brak jednego ze świateł

 

 

Misiaki szukają oranżady w baku- sprawdzają czy ktoś nie ma w baku oleju opałowego

Miśki suszą na ...km- policja sprawdza prędkość

Daj dwa do góry, przejdź na dwa jeden- Daj dwa kanały do góry, przejdź na kanał 21.

Kaganiec-ogranicznik prędkości (stosowany w tirach)

Kolega, koleżanka - inny radiowiec

Ogólny, ogólna, ogólne wywołanie - zwrot do wszystkich osób

7 złotych, 8 złotych itp - prędkość (odpowiednio 70km/h, 80km/h)

 

Dodajcie również od siebie!!! :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobry temat kolego.

Ja od siebie dodam że radio nie służy do bluzgania kur... chu... i innymi potocznie używanymi wyrazami. To nie dom więc w towarzystwie sporej liczby osób się nie wyrażamy, wiem każdy powie to nie ja ale to my jesteśmy użytkownikami i to my dajmy przykład.

Kanał 19 nie służy do pogaduszek o tym jaką mam furę i wiesz Józek w tej firmie to jest tak i tak, w Polsce dostępnych jest 40 kanałów, można zmienić kanał i tam spokojnie gadać.

kanał 9 to kanał alarmowy rzadko używany ale działa np w okolicy poznania są odpowiednie "centra" które maja nasłuch na 9 i 19.

Przejeżdżając obok jednostki woskowej lepiej radio wyłączyć bo nie życzę komuś dostania działki 3000V z radiostacji R140 która nadaje na tych częstotliwościach.

 

DLA NIEZORIENTOWANYCH DODAM ŻE KANAŁ SPOTÓW FORUM TO "30"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze to:

 

22 = Mam to w d***

33 = Pozdrowienia między YL

73 = Pozdrawiam

51 = Nie daj sie złapac

55 = Wszystkiego dobrego

69 = Bardzo duża serdeczność

88 = Pocałunki- Buzi buzi

99 = Wyp.... "idź sobie stad"

144 = Łóżko- spać

144+2 = W łóżku, ale nie sam (a)

600 = Telefon

318 = Przerwa na posiłek z piwem

813 = Przerwa na siusiu

1000 = Ciężarówka

znalezione w sieci, część prawdziwa bo słyszałem ale poniektóre to pierwszy raz słyszę.

 

I polecam dość pokaźną skarbnicę wiedzy:

http://www.cb-pomorze.pl/topics3/mini-slowniczek-cb-vt42.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bajo

Za bajo, walą w jajo - używane przez nowicjuszy i mało rozumnych.

Krokodyle gryzą patelnię

Tu chodzi o konkretny duży mobil a nie tylko określenie duży :mrgreen:

Dokładniej o ciężarówkę z wywrotką lub małymi burtami

Dodam Robak do Twojej wypowiedzi cytat ;)

"Zdarzają się niespodzianki. Po jakiejś wyjątkowo agresywnej wymianie uprzejmości nagle odzywa się kibic: – Koledzy mobile! Nie obrażajcie uszu moich. Język plugawy rani duszę. Ja tu ze słowem Bożym jeżdżę.

– To ksiądz też ma CB?

– A coś ty kolego myślał? Ksiądz też człowiek."

Kiedyś, za starych dobrych czasów były pseudonimy teraz to kolega/koleżanka - w języku CB nie obowiązują formy „pan” i „pani”

Na pożegnanie życzymy np.

- miłego wieczoru i chłodnego w lodówce,

- szerokości i przyczepności

- miłego weekendu itp.

W dobrym tonie jak ktoś nam odpowie na zapytanie o dróżkę jest podziękować i odwdzięczyć się choćby " nie pomogę bo dopiero ruszam/ruszyłem .... "

Zjazd na metę - dotarcie do celu podróży.

Kolego z czerwoną firanką (mogą być inne kolory) - oznaczenie koloru plandeki na aucie.

Patelnia- ciężarówka z wywrotką lub małymi burtami.

Z wanienką - auto z naczepą do przewozu kruszywa sypkiego itp. - wysokie burty.

Z cysterką - cysterna

Dłużyca - naczepa do przewozu wielkogabarytowych ....

Scania - skakanka

MAN - Maniek

Renia/Renatka - renault

itp.

Zatwardzenie - korek drogowy

Kto tam prowadzi tą procesję ;) - tzn kto tam pierwszy jedzie z prędkością pieszego ;) ;)

wybrał się na wycieczkę - jazda z prędkością 30km.

 

Zamieszczę kolejny cytat, który kiedyś wpadł mi w oko i przelałem go na monitor.

"Użytkownicy CB Radia to społeczność ludzi sobie równych. Nie ma znaczenia, czy poruszasz się starym Polonezem czy wypasionym Volvo. Nie ma znaczenia, czy jesteś prezesem wielkiej korporacji czy też korzystasz z zasiłku dla bezrobotnych. Jesteś po prostu kolegą albo mobilkiem. Pewien policjant z drogówki, kiedy po pracy przesiada się do prywatnego Golfa, zakłada na dach antenę i żywo uczestniczy w debacie na falach eteru. Ostrzega: – Mobile, na sto pierwszym misiaki z suszarką! Może strzelać w ciemno, bo na służbie to właśnie on z ręcznym radarem obstawia przeważnie sto pierwszy kilometr. Przed kolegami z pracy ukrywa swoją drugą twarz. – To prywatne hobby – tłumaczy się."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dobrym tonie jak ktoś nam odpowie na zapytanie o dróżkę jest podziękować i odwdzięczyć się choćby " nie pomogę bo dopiero ruszam/ruszyłem .... "

Podziękować owszem, życzyć szerokości również wskazane, jednak inne formy nadmiernej wylewności w podziękowaniach nie powinny być stosowane, to niepotrzebne zajmowanie nośnej przez dłuższy czas. Zazwyczaj na takie dłuższe podziękowania leci komunikat o wzajemnościach z dokładnym wyliczeniem składników. Trwa koncert wzajemnych uprzejmości, a powinno być krótko, zwięźle i na temat.

węglarze - uszczypliwa, regionalna nazwa kierowców wanien, którzy zajmują 19 kanał do dyskusji o dupie Maryny, czekając w kolejce do załadunku przed śląskimi kopalniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marek_c, Dochodzę do wniosku że szkoda, że już można bez pozwolenia i testów.

Jak już jesteśmy przy oświetleniu :mrgreen:

Nie masz jednego oczka (prawego/lewego) - nie masz jednego światła, szukaj przyczyny. ;-)

Uważaj na komara - uważaj na motocyklistę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prezes: Deqen napisał ""prawego" lub "lewego" oczka nie masz - brak jednego ze świateł " - także powtarzasz się :-P

Żeby nie było, że OT, to słyszałem określenie:

 

"W stronę Krakowa jedzie kilku dawców organów - uważajcie" - kilka ścigaczów z dużą prędkością i karkołomną jazdą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!