Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Scenic 1.9 Dci konieczne wymiany


Williusz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zakupiłem Scenica II 1.9 Dci 2004 z zagranicy. Nie mam książki serwisowej, więc planuję dokonać koniecznych wymian, a że się na tym absolutnie nie znam proszę o podpowiedź doświadczonych kolegów z forum.

Planuję wymienić rozrząd (paski, rolki, napinacze), co do pompy wodnej to jedni mechanicy mówią, że należy ją wymienić, a inni że jak nie cieknie to nie ma potrzeby (więc jak to jest ? czy pompa wody jest napędzana paskiem rozrządu). Do tego płyn w chłodnicy, spryskiwaczach i olej. Filtry oleju, powietrza, przeciwpyłkowy. Czy klimatyzacją też coś trzeba robić ? Prosiłbym o rozjaśnienie mi w głowie, z jakich elementów ma się składać wymieniany rozrząd, abym wiedział o czym mówią w warsztatach. Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

 

P.S. Czy powinienem zrobić wykonać jeszcze jakieś dodatkowe wymiany ?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy klimatyzacją też coś trzeba robić ?

Tak, przed wymianą filtra PP - odgrzybić.

Jak działa to bym nie ruszał reszty - oczywiście klimy.

Raz na dwa lata dobrze jej zrobić przegląd gruntowny ze spuszczeniem z układu czynnika i ponownym nabiciem z nowym olejem i barwnikiem. Czyli jak masz kasę to możesz to zrobić też już teraz.

O zasadach jazdy z klimą poczytaj na forum lub w instrukcji - można ściągnąć.

Co do rozrządu - poczytaj na forum z użyciem opcji ;) , choćby ten temat.

http://megane.com.pl/viewtopic.php?t=1770

Jak nie sprawdzałeś to warto sprawdzić zawieszenie, stan klocków i tarcz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Williusz, na Twoim miejscu nie robiłbym wszystkiego na raz. Najpierw rozrząd, pojeździć trochę, jak jest ok to rolki napinacza, pojeździć trochę itd. Jak zrobisz wszystko na raz i coś się nie uda (odpukać) to nie będzie wiadomo za co się zabrać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro nie masz książki, a po VIN nie możesz sprawdzić, co i kiedy było robione, to profilaktycznie powymieniaj co się da. Tak dla świętego spokoju. ZTCP wymiana pompy wody nie jest obowiązkowa, jednakże zalecana bo przy jej awarii i tak trzeba będzie wszystko rozbierać 'abarot'. A raz zdjętego paska rozrządu nie zaleca się zakładać ponownie. Czyli na dzień dobry rozrząd + pompa oraz olej z filtrem. Pozstałe rzeczy mogą poczekać, zwłaszcza, że ich stan można ocenic wizualnie bez rozbierania połowy furmanki.

Mój Scenic jeździł do tej pory jako służbowa fura u dealera R., ale po samym VIN w systemie niewiele można było sprawdzić - przeglądy i wymiany wpisywane były w jakiś wewnętrzny kapownik, więc zacząłem od rozrządu, oleju z filtrem i filtra powietrza. Teraz zabiorę się za klimę, więc przy okazji wymienię też filtr PP. Chłodnica poczeka na jesień, a płyn w zbiorniczku spryskiwaczy wymieniłem już ze trzy razy. Jakoś mało go tam wchodzi... ;) Jako, że auto kupiłem na zimówkach, zmieniłem też powietrze w oponach... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Williusz, wszystkie płyny, wszystkie filtry. Rozrząd cały wraz z pompą wody. Przeczyść otwory odprowadzające wodę na podszybiu (bardzo często są niedrożne przez co woda zacznie się przelewać do środka wraz ze zbutwiałymi liśćmi).

Kup KONTAKT spray i przy wyłączonym aucie, rozłącz złączki w zawiasach drzwi i popsikaj i odczekaj godzinke aby odparował (styki lubią śniedzieć i masz dyskotekę w szybach, raz działa/raz nie). KONTAKT przyda ci się dodatkowo w walce z wszelakimi złączkami na których lubi się tracić połączenie np. poduszka.

Zwróć uwage na wyświetlacz. Jak zacznie się resetować czas naprawiaj i to szybko (fachowy elektronik łatwo usunie zimne luty w cenie zgrzewki piwa) potem naprawa kosztuje dużo więcej. Nie wspominając o tym że resetujący się wyświetlacz nabija ci dodatkowe km przebiegu ;)

Przy robieniu rozrządu powiedz mechanikowi aby sprawdził ci poduszki pod silnikiem - u mnie (ten sam rocznik) jedna była już w połowie pęknięta).

 

Chyba tyle w telegraficnzym skrócie.

Co do szczegółów to użyj opcji szukaj - wiele się dowiesz, a przy okazji nie narazisz na przekleństwa użytkowników i ostrzeżenie admina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!