Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Dojazdówka


sFiatowiec

Rekomendowane odpowiedzi

 

gojgien może mało precyzyjnie napisałem, chciałem ustosunkować się do tego fragmentu, w którym zaznaczasz szerokość opony:

Podałem te dane z katalogu, ponieważ szerokość tej opony na dojazdówce (węższa od pozostalych) może mieć niejako znaczenie przy działaniu ESP. (trzymanie boczne, inna siła hamowania, przez zmniejszoną powierzchnie styku z podłożem) Jedno takie "inne" koło może powodować przekłamania dla czujnika obrotu auta wokół własnej osi pionowej (przy ESP). Pomimo tego, producent dopuszczał takie koła dojazdowe w opcji, więc dla czujników prędkości obrotowej koła, o które pytałeś, a które z tymi układami jak ABS, ESP, ASR współpracują takze nie powinno stanowić to problemu. Nie ma też zaleceń, by w czasie jazdy na dojazdówce wyłączać ręcznie ESP/ ASR i nie przekraczać progowych 50km/h, przy której to szybkości te układy same się ponownie włączają.

Reasumując- układ ESP nie powinien wariować mając jedno koło węższe od pozostałych. Skoro ESP powinien zachowywac się normalnie to i ABS sobie z tym węższym kołem poradzi.

(średnicy, czy też długości obwodu nie biorę pod uwagę, gdyż to już wcześniej zostało uściślone, że mamy do czynienia z wszystkimi kołami 15")

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie pomyślałem o tak prostym rozwiązaniu. Cieszę się, że tyle cennych informacji można zdobyć na Forum :)

 

Ja to też gdzieś na jakimś forum wyczytałem, więc dzielę się nie do końca swoją wiedzą. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Panowie (i Panie ?:mrgreen:),

odgrzeję być może kotleta.

 

Mam Scenica II ph1, silnik 2.0 F4R. Na aukcjach z kołami dojazdowymi R15 sprzedający wymieniają Scenic II, jednak zaznaczają, że koło będzie pasowało tylko jeżeli seryjnie montowano 15 cali. No cóż, u mnie jest 16 cali z papierów wynika też możliwość montażu 17 cali.

 

Czy ktoś z Was orientuje się, że faktycznie do mojego auta nie uda się zamontować 15 cali w razie "przygody" w trasie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z Was orientuje się, że faktycznie do mojego auta nie uda się zamontować 15 cali w razie "przygody" w trasie

Jeśli 15" wejdzie na tylną oś, to można kupować. Jedynie przy przebiciu przedniego koła czekają Cie 2 przekładki. Sprawne tylne w miejsce przebitego przedniego ale najpierw w to miejsce nieprzebitego tylnego dojazdówka 15"

W innym wypadku kupować dojazdówke 16"

U mnie w sceniolu drugim mam tarcze 280 z przodu i 270 z tyłu i koła mam 15"

W grandach jest 300 przód i 274 tył, co oznacza, że tylne granda są mniejszej średnicy jak moje przednie, więc 15" też powinna na tył pasować... warto jednak przymierzyć, by być pewnym, że ET będzie odpowiednie...

przechara.png

Edytowane przez gojgien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. Niestety szesnastka jest trzy razy droższa... zaryzykuję więc, podjade do sprzedawcy i przymierze 15 na tył. Według zalaczonej tabeli mam 300mm tarcze z przodu. najwyżej będą mnie czekać dwie przekladki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam wszystkich

 

@piowys

jeżeli twój scenic II wyjechał z fabryki na 16 w oryginale to kola 15 cali nie założysz na przednia os tył będzie pasował

wiec moim zdaniem nie ryzykuj że złapiesz kapcia tylko na tylnej osi, kup koło 16 cali i zapomnieć o kłopocie w razie kapcia

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest trochę zabawy, ale można poratować się gdy zapas masz 15 cali i złapiesz kapcia na przód. Po prostu zapas montujesz z tyłu, a kapcia z przodu wymieniasz na dobre tylne koło 16.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Tak jak pisałem wyżej (nie jest to moja wiedza, ale zaczerpnięta z jakiegoś innego forum) nie zaleca się raczej zakładania dojazdówki na oś napędzaną, bo dodatkowo obciążamy mechanizm różnicowy, poruszając się na kołach o różnych rozmiarach na jednej osi. Jeżeli to rzeczywiście prawda, a zakładam, że może być, to i tak powinno się zakładać dojazdówkę na tył, więc śmiało możesz kupować 15'' dojazdówkę, bo ceny 16'' są rzeczywiście kosmiczne, a w razie kapcia na przodzie trochę się pobawić i założyć dojazdówkę na tył, a dobre koło z tyłu - na przód.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!