Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

[scenic I ph II] KOŁA Z LEKKICH STOPÓW


Robak

Rekomendowane odpowiedzi

Nie powinno to być odczuwalne, ani zbytnio widoczne.

Ja bym jednak lepsze gumy zakładał na tył, tzn. zakładać zamiast tych do wymiany ale od razu przednie koła zamienić z tylnymi.

Edytowane przez gojgien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego tak ?

Bo przód to w zasadzie tylko lepsza przyczepność i brak poślizgu przy ruszaniu, a tył trzyma kierunek przy ostrych zakrętach czy nagłych hamowaniach. Jak tam będą gorsze, to bagażnik w takich przypadkach może wyprzedzać komorę silnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo przód to w zasadzie tylko lepsza przyczepność i brak poślizgu przy ruszaniu,

Nie tylko przy ruszaniu. Teorii jest tak wiele ile osób chociaż ja osobiście zakładam zwykle lepsze na przód. Jedynym argumentem zakładania lepszych opon na tył jest poślizg na zakręcie, chociaż i to nie możemy stwierdzić jednoznacznie czy auto nie będzie wtedy podsterowne. Moja teoria jest taka, że przednie opony po pierwsze nie mają uślizgu przy nagłym ruszaniu jak chcemy czasami przeskoczyć przez skrzyżowanie, po drugie w czasie deszczu przednie opony "rozcinają" wszelkiego rodzaju kałuże, błoto, śnieg bądź inne tego typu rzeczy, po trzecie jak wiadomo przód zawsze hamuje mocniej aniżeli tył(tak wiem wiem, układy z abs nie mają korektora i siła hamowania jest równa niemniej jednak przednie tarcze zawsze się błyszczą od hamowania, natomiast z tylnymi bywa to rożnie), więc i łatwo o poślizg przy hamowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat na tym forum już był rozpracowywany dawno i tam były odpowiednie linki do wypowiedzi ekspertów i znawców.

Właśnie na piechotę przetrzepywałem posty kol. Robak, bo w nich widziałem nawet filmiki z doświadczeniami na modelu jakie przeprowadzał. Temat eksperymentu: jak się zachowa auto z kołami w poślizgu na osi przedniej i osi tylnej.

Tym postem się dyskusja zaczęła:

http://megane.com.pl/topic/37084-i-megane-i-phii-opony-letnie/page__view__findpost__p__105023

W kolejnych są odpowiedzi i linki do poważniejszych artykułów, a nie tylko "mnie się wydaje"

Niestety pod tym adresem obecnie jest coś innego ale takie informacje są w sieci dostępne.

A tu post ze wspomnianymi filmikami:

http://megane.com.pl/topic/37084-i-megane-i-phii-opony-letnie/page__view__findpost__p__105164

Masz 2 linki do filmików. Jak nie wierzysz w wyniki, to i w domu możesz sobie takie doświadczenie sam przeprowadzić.

Prawa fizyki można odkryć ale nie zmienić!! (moje, a przynajmniej google nie potwierdziło, by ktoś wcześniej tak to ujął)

Dodam jeszcze, że nawet z tym rozcinaniem kałuży przez przednie koła nie jest tak jak myślisz. Nim tylna os w to rozcięcie wjedzie to kałuża znowu jest pełna a nawet wody jest więcej, bo ta powracająca z obu stron zderza się ze sobą. A aquaplaning z tyłu jest gorszy jak z przodu. Przy hamowaniu podobnie. Przód hamuje mocniej ale i docisk jest wielokrotnie większy jak z tyłu i to nie tylko przez statyczny rozkład masy auta ale i siłę wypadkową w czasie hamowania. (z zewnątrz zauważalne tzw. nurkowanie) Jest to dociążenie osi przedniej, a odciążenie tylne.

Z tego tez powodu w autach pozbawionych ABS budowano dla tylnej osi korektory siły hamowania, by uniemożliwić zablokowanie kół i poślizg tej osi, która jest odciążona i szybciej tak zareaguje.

korektor zwiększał delikatnie, aczkolwiek odpowiednio siłę jak auto było załadowane.

Edytowane przez gojgien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym przypadku nie hamują w ogóle koła przednie co ma zasadność do obracania auta. Test ten przedstawia hamowanie jakby tylko hamulcem ręcznym, gdzie taka sytuacja nie ma miejsca na drodze.

Jak widać testy Michelina wypadły podobnie jak mopje zdanie - oprócz zakrętów co jest myślę logiczne lepsze opony zwykle na przód. Nie będę polemizował bo każdy ma oczywiście swoje racje.

http://www.oponeo.pl/files/ktore-opony-na-tyl-michelin.pdf

Edytowane przez Spike96
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niepoprawny link, prowadzi w krzaki...

A co do testów michelina to też mam swoje zdanie. Przez przypadek z autem nabyłem ich produkcji energy savery na przedniej osi i nigdy więcej tego g...a. W testach super, a na naszych asfaltach i co dziwne nawet na suchym asfalcie potrafi przyczepność zerwać do tego stopnia, że ASR musi zareagować.. O mokrym nie warto nawet wspominać. Po próbnej przekładce kół tylnych z Conti.. jak ręką odjął.

Z niecierpliwością czekam aż się zjadą by je wymienić. Na razie jednak jeszcze są na 4, 4+

Edytowane przez gojgien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Panowie jakie powinno być cisnienie w alumach orginalnych reni 16" przy oponach 205/55 (orginalnie powinny być 205/50).

nigdzie nie mogę znaleźć pompowałem jak do 185/65 15" czyli przód 2.2 a tył 2.0

Zresztą trochę chore że nigdize nie umieścili tabliczki inf. o cinieniu opon przy jakim załadunku, chyba że ma ktoś namiary na jakąś tabelkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witajcie,

proszę o poradę, czy mogę do Scenic'a 1 ph 2 zastosować poniższe felgi

7J x 15H2 et37.

Oraz czy felgi stalowe 15'', 6,5 szerokie i ET50 podejdą do tego Scenic'a. Czytałem różne wypowiedzi i trochę zwątpiłem. Czy tak czy też nie.

Rozumiem, że ewentualnym problemem może być ocieranie o zacisk...?

dzięki za info.

michal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!