Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Wyświetlacz radia Update List: protokół


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

W swoim aucie posiadam taki wyświetlacz i radio (Update List):

thumb_hosting_zdjec_1362233629__img_0018.jpg

 

Chciałbym przy pomocy mikroprocesora odbierać dane z radia i móc wysyłać na wyświetlacz własne dane. Jak można się domyśleć do tego celu niezbędna jest znajomość protokołu oraz poleceń jakimi komunikuje się radioodtwarzacz z wyświetlaczem. Niestety w internecie ciężko coś na ten temat wydłubać (znalazłem jeden opis do wyświetlacza z Opla, który podobno jest kompatybilny z wyświetlaczami z Megane I). W internecie w większości znalazłem opinię że ten wyświetlacz nie jest sterowany po I2C tylko korzysta z szyny CAN. Czy ktoś jest mi w stanie na 100% potwierdzić że jest to CAN? Niestety nie mam dostępu do oscyloskopu, którym mógłbym sobie ładnie podejrzeć co dzieje się na liniach łączących radio z wyświetlaczem.

Mój plan działania wygląda następująco:

1. Potwierdzenie informacji o wykorzystywanym protokole: CAN czy I2C

2. Budowa prostego układu który będzie mógł logować oraz wysyłać pakiety przesyłane z/do radia.

3. Podłączenie radia oraz wyświetlacza na stole (da się uruchomić radio i wyświetlacz podłączając tylko zasilanie?)

4. Analiza komunikacji odtwarzacz <-> wyświetlacz

 

Analizator szyny CAN planuję zrobić na układach: MCP2515 + PCA82C250 + jakiś AVR do przesyłania danych po USB do komputera. Jeżeli będzie to jednak I2C, całość się upraszcza bo wystarczy jedna Atmega :unsure:

 

Co udało mi się ustalić/wywnioskować:

1. Wyświetlacz mimo iż jest graficzny, posiada własny generator czcionek/ikon/etc., najprawdopodobniej dostaje konkretne znaki do wyświetlenia a nie pojedyncze piksele.

2. Może wyświetlać w następujących trybach:

- Normalny:

thumb_hosting_zdjec_1367950456__img_20050214_004338.jpg

- Menu: wykorzystywany do konfiguracji radia

thumb_hosting_zdjec_1367950478__img_20050214_004410.jpg

- Nazwa pliku: pokazuję nazwę pliku dla płyt MP3

thumb_hosting_zdjec_1367950493__img_20050214_004434.jpg

- Tylko zegar: gdy radio jest wyłączone

thumb_hosting_zdjec_1367950507__img_20050214_004806.jpg

3. Wyświetlacz i radio komunikują się poprzez magistralę CAN

 

Do czego jest mi to potrzebne nie chcę jeszcze ujawniać, mogę powiedzieć że planuję nieco rozbudować system multimedialny w autku :unsure:

 

Jeżeli ktoś posiada jakiekolwiek informacje/sugestie to bardzo proszę o kontakt. Jeżeli uda się rozpracować ten protokół komunikacyjny, budowa interfejsów do popularnych nieoryginalnych radioodbiorników będzie dużo prostsza :!:

 

Pozdrawiam.

 

//EDIT: Stwierdziłem że przejdę się do auta i porobię zdjęcia radia:

thumb_hosting_zdjec_1367950194__img_20050214_004154.jpg thumb_hosting_zdjec_1367950244__img_20050214_004254.jpg thumb_hosting_zdjec_1367950260__img_20050214_004312.jpg

Żółta wtyczka odpowiada za komunikację z wyświetlaczem. Po jej odpięciu na wyłączonym zapłonie radio gaśnie a na włączonym pojawia się na całym ekranie godzina i temperatura. Znaczy to że na pewno jest tam sygnał "RadioON". Zostało jeszcze określić pozostałe 4 Piny ;) Jeżeli ufać temu, powinno być tam I2C z dodatkowym sygnałem MIRQ. Pozostałe piny są zwarte w dwie grupy i występuje na nich sygnał CAN-H i CAN-L.

 

Zrobiłem też zdjęcia nalepki na odtwarzaczu, może uda się na podstawie tego znaleźć schemat lub instrukcje serwisową.

thumb_hosting_zdjec_1367950559__img_20050214_004224.jpg

 

//EDIT 2:

Szukając dalej, znalazłem na stronie http://djlj24.fm.interia.pl/kable/rendisp.htm schemat:

hosting_zdjec_1367951966__pilmeiul.gif

Patrząc na zdjęcia, rzeczywiście kable wydają się być tego samego koloru (żałuje że nie wziąłem miernika ze sobą). Jeżeli rzeczywiście do wyświetlacza idą tylko 3 przewody, sprawa się uproszcza. Obstawiam że szary przewód to RadioON a pozostałe to CAN. Na schemacie brązowy przewód to RadioON, szary CAN-L, łososiowy(?) CAN-H (Dzięki Nel :))

 

Swoją drogą, ma może ktoś instrukcje serwisową lub schemat tego radia?

 

//EDIT 3: Analizator CAN, projekt

Udało mi się dziś coś takiego zaprojektować:

thumb_hosting_zdjec_1368041527__schemat_can2usb.png thumb_hosting_zdjec_1368041672__pcb_can2usb.png

Jak sklep potwierdzi mi dostępność scalaków MCP biorę się za trawienie płytki i składanie wszystkiego do kupy.

 

//EDIT 4:

Analizator poskładany, wgrany wsŧpny program pozwalający na prace w trybie 11bit z szybkościami 125, 250, 500 i 1000kbps. Wstępne testy na biurku wypadły pomyślnie. Jutro po pracy biegnę z nim do auta i zobaczymy co z tego wyjdzie.

thumb_hosting_zdjec_1368561853__img_20130514_220327.jpg thumb_hosting_zdjec_1368561847__img_20130514_220356.jpg

Płytka wykonana domową metodą, nie miałem czasu/siły się bawić w solder maskę więc pocynowana (trochę niedbale). Układ po wprowadzeniu w tryb loopback, odbiera wysyłane wiadomości więc jestem dobrej myśli :)

Edytowane przez milyges
  • +1 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzięki wielkie :unsure: Zaktualizowałem posta o nowe informacje. Skoro już rozpiskę pinów mam kompletną zamawiam scalaki PCA-82C250T oraz MCP-2515, buduję interfejs do podsłuchu transmisji i zobaczymy co z tego wyjdzie.

 

Dodano: 15 maj 2013 - 19:06

Mam go :unsure: :!: ;)

 

+CANPACKET:
id:   0x0121
len:  8
rtr:  0
Data:
 0x10 [?]
 0x19 [?]
 0x7E [~]
 0x72 [r]
 0x01 [?]
 0x3E [>]
 0x20 [?]
 0x45 [E]


+CANPACKET:
id:   0x0121
len:  8
rtr:  0
Data:
 0x21 [!]
 0x53 [s]
 0x4B [K]
 0x41 [A]
 0x20 [?]
 0x3C [<]
 0x10 [?]
 0x20 [?]

 

Cały log z dzisiejszej analizy w załączniku. Zaraz dorobię do sondy CAN, możliwość filtrowania wiadomości i postaram się jakoś rozpracować co i jak z tym wyświetlaczem :)

 

Co do protokołu: CAN 11bit, 1mbps :)

 

//EDIT: Log z tego co widzę jest niekompletny, sonda gubi paczki, jak poprawię firmware to wrzucę lepszy log :) Na razie staram się rozpracować ID pakietów.

 

Dodano: 15 maj 2013 - 22:13

Z dziś udało mi się spisać:

Luźne wnioski:
* Szyna CAN pracuje z szybkością 1Mbps
* Pakiety wysyłane są na zasadzie pytanie-odpowiedź
* Dla pakietu "pytanie" odpowiedź ma ID większą o 0x400, np. dla 0x121 ma 0x521
* Są 4 rodzaje pakietów pojawiające się przy:
 * Włączenie/wyłączenie radia (para: 0x01B1 i 0x05B1)
 * Naciśnięcie klawisza na pilocie przy kierownicy (para: 0xA9 i 0x4A9)
 * Zmiana tekstu na wyświetlaczu (para 0x121 i 0x521)
 * Cały czas: para 0x03CF i 0x03DF
* bajty 0xA3 w pakietach od wyświetlacza wyglądają na zapychacze do pełnych 8 bajtów
* bajty 0x81 w pakietach od radia wyglądają na zapychacze do pełnych 8 bajtów
* Wygląda na to że radio nie operuje na pojedynczych bajtach a na słowach 16 bitowych, wyjaśniało by to tak spore ilości stałych bajtów (np. przy obsłudze klawiszy)
* Radio używa normalnego kodowania ASCII (i chwała mu za to :P)

Pakiet 0x0121:
* W bajcie 4-tym, bity 0-3 wskazują na numer klawisza, pod jakim zapisana jest stacja radiowa (1-6)


Obsługa klawiszy z pilota:
* Wyświetlacz wysyła komunikat o id 0x00A9, o długości 8 bajtów
 - 0 bajt: 0x03 - wygląda na stały
 - 1 bajt: 0x89 - jw.
 - 2 bajt: 0x00 - jw.
 - 3 bajt: kod klawisza :P
 - 4-7: zapychacze 0xA3
* Radio odpowiada pakietem o ID 0x04A9, pierwszy bajt to 0x74 a pozostałe 0x81

 

Jeżeli ktoś miałby chwilę czasu i chęci, rzucić okiem na te logi (zwłaszcza na nr. 2) zapraszam, może razem szybciej uda nam się wywnioskować co autor miał na myśli :)

 

Pozdrawiam.

 

Dodano: 20 maj 2013 - 20:52

Dziś w końcu poprawiłem sonde, udało się zebrać pełny (no prawie pełny) LOG :)

 

Samo wysyłanie tekstu na wyświetlacz to 4 pakiety CAN:

0x121 0 8: \x10\x19v`\x1 VO
0x121 0 8: !L  2 \x10V
0x121 0 8: "OLUME  
0x121 0 8: #2   \x0\x81\x81

 

Zauważyłem że radio wysyła wszystkie informacje 2x, raz dla wyświetlaczy graficznych (jak mój) i dla starszego typu (w powyższym przykładzie, u mnie pokazuje się VOLUME 2, a na starszym pokaże się tylko VOL 2 :)

 

Kompletny LOG z dziś w załączniku. Zaraz postaram się to zebrac do kupy i w końcu coś wyświetlić :)

 

Dodano: 20 maj 2013 - 21:35

Nie taki CAN straszny jak go malują :)

thumb_hosting_zdjec_1369078452__img_20130520_212624.jpg

 

Pierwsza wersja funkcji:

void show_text(char old[8], char new[12]) {
struct can_packet packets[4];
uint8_t i;

/* Budujemy pakiety */
packets[0].id = 0x121;
packets[0].rtr = 0;
packets[0].len = 8;
packets[0].data[0] = 0x10;
packets[0].data[1] = 0x19;
packets[0].data[2] = 0x76;
packets[0].data[3] = 0x60;
packets[0].data[4] = 0x01;
packets[0].data[5] = old[0];
packets[0].data[6] = old[1];
packets[0].data[7] = old[2];

packets[1].id = 0x121;
packets[1].rtr = 0;
packets[1].len = 8;
packets[1].data[0] = 0x21;
packets[1].data[1] = old[3];
packets[1].data[2] = old[4];
packets[1].data[3] = old[5];
packets[1].data[4] = old[6];
packets[1].data[5] = old[7];
packets[1].data[6] = 0x10;
packets[1].data[7] = new[0];

packets[2].id = 0x121;
packets[2].rtr = 0;
packets[2].len = 8;
packets[2].data[0] = 0x22;
packets[2].data[1] = new[1];
packets[2].data[2] = new[2];
packets[2].data[3] = new[3];
packets[2].data[4] = new[4];
packets[2].data[5] = new[5];
packets[2].data[6] = new[6];
packets[2].data[7] = new[7];

packets[3].id = 0x121;
packets[3].rtr = 0;
packets[3].len = 8;
packets[3].data[0] = 0x23;
packets[3].data[1] = new[8];
packets[3].data[2] = new[9];
packets[3].data[3] = new[10];
packets[3].data[4] = new[11];
packets[3].data[5] = 0x00;
packets[3].data[6] = 0x81;
packets[3].data[7] = 0x81;

for(i = 0; i < 4; i++) {
	mcp2515_send(&packets[i]);
	_delay_ms(1);
}
}

 

Wiadomo, sporo jest jeszcze do zrobienia, ale da się! :)

 

Pozdrawiam

serial_log.txt

serial_log2.txt

serial_log3.txt

Edytowane przez milyges
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki :)

 

Na razie siadłem nad tym jak radio dzieli swoje komunikaty do przesłania przez CAN, efektem tego jest taka funkcja:

void do_send_to(uint16_t id, uint8_t * data, uint8_t datasz, uint8_t filler) {
struct can_packet packet;
uint8_t packetnum = 0, i, len = datasz;

while (len > 0) {
	packet.id = id;
	packet.rtr = 0;
	packet.len = 8;

	i = 0;
	if (packetnum > 0) {
		packet.data[0] = 0x20 + packetnum; /* Kolejny pakiet z jednego komunikatu */
		i++;
	}

	while((i < 8) && (len > 0)) {
		packet.data[i] = *data;
		data++;
		len--;
		i++;
	}

	for(; i < 8; i++)
		packet.data[i] = filler;

	mcp2515_send(&packet);
	packetnum++;
	_delay_ms(1); /* TODO: tutaj powinniśmy poczekać na odpowiedź wyświetlacza / radia zamiast tego delay */
}	
}

static inline void send_to_display(uint16_t id, uint8_t * data, uint8_t datasz) {
do_send_to(id, data, datasz, 0x81);
}

static inline void send_to_hu(uint16_t id, uint8_t * data, uint8_t datasz) {
do_send_to(id, data, datasz, 0xA3);
}

 

i przykładowe użycie:

uint8_t test_packet[] = { 
0x10, /* Ustaw tekst */
0x19, /* Olewamy emblematy, jeżeli chcemy poinformować o nich wyświetlacz, tutaj 0x1C i dodatkowe bajty dalej */
0x76, /* ??? */
0x60, /* Dla starego typu: numer stacji nie ustawiony */
0x01, /* Tekst normalny */
'H', 'E', 'L', 'L', 'O', ' ', ' ', ' ', /* 8 znaków dla starego typu */
0x10, /* Serparator? */
'H', 'e', 'l', 'l', 'o', ' ', 'W', 'o', 'r', 'l', 'd', '!', '\0', /* 12 znaków dla nowego typu + bajt zerowy */						
};

send_to_display(0x121, test_packet, sizeof(test_packet));

 

Ten kod pokaże dokładnie coś takiego:

thumb_hosting_zdjec_1369164059__img_20050228_013922.jpg

 

Teraz można przeskoczyć na wyższy poziom, i zająć się analizą komunikacji na wyższej warstwie. Muszę jeszcze tylko dorobić funkcję która będzie potrafiła składać pofragmentowane komunikaty w całość :)

 

Dodano: 26 maj 2013 - 16:59

Chwile nie pisałem, ale cały czas coś się dzieje, na początek kody klawiszy wysyłane do radia:

#define AFFA2_KEY_LOAD           0x0000 /* Ten na dole pilota ;) */
#define AFFA2_KEY_SRC_RIGHT      0x0001
#define AFFA2_KEY_SRC_LEFT       0x0002
#define AFFA2_KEY_VOLUME_UP      0x0003
#define AFFA2_KEY_VOLUME_DOWN    0x0004
#define AFFA2_KEY_PAUSE          0x0005
#define AFFA2_KEY_ROLL_UP        0x0101
#define AFFA2_KEY_ROLL_DOWN      0x0141

#define AFFA2_KEY_HOLD_MASK      (0x80 | 0x40)

 

i wygląd pakietu z klawisziem/funckja wysyłająca klawisz do radia:

int8_t affa2_send_key(uint16_t key) {
uint8_t data[] = {
	0x03, 0x89, /* Wyślij klawisz */
	((key >> 8) & 0xFF), (key & 0xFF) /* Kod klawisza */
};

return affa2_send_to_hu(AFFA2_REMOTE_KEY, data, sizeof(data));
}

 

AFFA2_KEY_HOLD_MASK to dodatkowy bit zapalany gdy przytrzymamy klawisz (0x40 dla klawiszy od 3 do 5 i 0x80 dla klawiszy 0 do 3).

 

Sterowanie radiem z laptopa już mi pięknie działa :) Dodatkowo cały kod został przeorganizowany, obsługa radia i wyświetlacza została wydzielona do osobnej biblioteki. Teraz muszę zdemontować wyświetlacz i wpiąć go na stole żeby zorientować się jak działa wyświetlanie poszczególnych ikon na dole + przełączanie trybów (w aucie jest to strasznie niewygodne).

 

Dodano: 26 maj 2013 - 20:42

thumb_hosting_zdjec_1369593673__img_20130526_203848.jpg

 

No i proszę bardzo :)

 

Niestety, przy wyciąganiu daszka byłem za mało delikatny i osłona czujnika nasłonecznienia do klimy ma się średnio ^^

 

//EDIT

Biblioteka +/- działa, kod:

affa2_display_sync(); /* Synchronizacja szyny */
affa2_display_set(AFFA2_DISPLAY_ENABLE); /* Włączamy wyświetlacz */
affa2_display_set_text_ex("POZDRO  ", "Pozdrawiam! ", AFFA2_ICON_NO_MODE | AFFA2_ICON_NO_AFRDS | AFFA2_ICON_NO_TRAFFIC | AFFA2_ICON_NEWS_ARROW, AFFA2_ICON_MODE_NONE);

daje dokładnie taki efekt:

thumb_hosting_zdjec_1369600343__img_20130526_223052.jpg

 

PS.: Musze wszędzie AFFA2 zmienić na AFFA3, bo tak napisali na naklejce pod wyświetlaczem ;)

 

//EDIT 2

Przepisałem całą bibliotekę od nowa, teraz wykorzystuje takie rzeczy jak przerwania zegarowe, nie ma już problemu z synchronizowaniem się z wyświetlaczem. Do tego tryb menu zapalił:

thumb_hosting_zdjec_1369686009__img_20130527_221857.jpg

 

Dodano: 28 maj 2013 - 22:48

Jest cały mój :)

thumb_hosting_zdjec_1369774058__img_20130528_224609.jpg

 

W wolnej chwili postaram napisać się podsumowanie, jak to działa + jak skończę bibliotekę to może ją też opublikuje :)

Edytowane przez milyges
  • +1 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 4 miesiące temu...

Witam, projekt z braku czasu rozwija się powoli. Stwierdziłem że zamiast dorabiać moduł do oryginalnego radia,zbuduje radio z USB i bluetooth od podstaw i zamknę w oryginalnej obudowie. Jestem na etapie projektowania finalnej wersji po testach na płytkach prototypowych. Aktualna wersja schematu do zobaczenia tutaj https://mhroczny.net/pub/megane-radio/schemat_26.10.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam,

Zmieniła się nieco koncepcja, radyjko zostaje oryginalne a wyświetlacz wyjeżdża. Siadłem więc dziś nad emulacją wyświetlacza. Efekt poniżej. Całość działa sobie wesoło na Raspberry Pi, kontroler CAN MCP2515. Aplikacja napisana w C++ przy wykorzystaniu bibliotek QT.

 

 

Po ukończeniu prac postaram się spisać jakąś dokumentację protokołu oraz udostępnię kod źródłowy.

Pozdrawiam.

 

//EDIT:

No teraz wygląda to już nieco lepiej :)

 

Edytowane przez milyges
  • Like 1
  • +1 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam.Mam pytanko odnośnie CANu. Zakładam do megane 2 lift navi Carminat Cabasse. Wychodzi z niego oryginalnie Can do zegarów-wskaźników na których wyświetla informacje odnośnie stacji radiowych, nie chcę zmieniać zestawu wskaźników. Czy będzie działało jak podłącze Can z navi Carminat Cabasse mp3 do seryjnego wyświetlacza zwykłego radia?

Edytowane przez aston76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie podziękowania za opublikowanie koncepcji, projektu i kodu Twojego rozwiązania. Robi to ogromne wrażenie. Jestem właśnie po lekturze opisów i źródeł, którymi się podzieliłeś i naszła mnie ochota, żeby spróbować zrobić coś podobnego. Zaczęło się u mnie nieco wcześniej - od koncepcji odtwarzacza mp3 opartego o RPI. Myślałem, żeby po prostu dołożyć go obok fabrycznego radia i wyposażyć we własny, niezależny interfejs użytkownika. Patrząc na Twoje dzieło, zrozumiałem jednak, że to półśrodek - choć jak na moje możliwości zapewne i tak będący sporym wyzwaniem ;). Mimo wszystko postanowiłem porwać się z motyką na zintegrowaną stacje multimedialną i skorzystać z Twoich doświadczeń i wiedzy związanych z magistralą CAN. Aktualnie chciałbym skopiować Twój pomysł, ale prawdopodobnie z tą różnicą, że jednostka multimedialna byłaby oparta o Androida. Wierząc w sukces przedsięwzięcia i że nie jest za późno na naukę, spróbowałem poczynić pierwsze kroki i... Już na samym początku przeszkoda - mam problem z przetestowaniem komunikacji. Może będziesz mógł mnie naprowadzić:

 

Podłączyłem się do magistrali za pomocą gotowego interfejsu ELM327 1.5, poprzez BT. W tej chwili do "zabawy" używam terminala (putty). Samochód to Megane II 2.0T z 2005 roku. Nie mam problemów z odczytaniem informacji OBD, udało mi się także wypchnąć konfigurację i zmienić język komputera pokładowego (zgodnie z instrukcją: http://megane.com.pl/topic/56548-miiphi-zmiana-jezyka-z-elm327/). Wydaje mi się więc, że sprzęt działa i (chyba) nadaje się do przeprowadzenia testów związanych z wysłaniem ramki wciśnięcia klawisza na pilocie lub zmianą komunikatu na wyświetlaczu. W żaden sposób nie potrafię jednak tego zrobić, a próbowałem m.in. następująco:

> AT SH 09A
OK

> 03 89 00 03 A3 A3 A3 A3
?

Przyznaje się bez bicia, że jeszcze kilka godzin temu o CAN-ie nie widziałem wiele ponad to, że istnieje. Mam nadzieję, że widać to po powyższym logu i wystarczy nieskomplikowana korekta, żeby samochód zareagował. Jeśli możesz rzucić okiem, będę wdzięczny. Może jest potrzebna jakaś specyficzna konfiguracja?

 

Druga rzecz, którą próbowałem zrobić, to nasłuchiwanie. Rozumiem, że zebranie do logu wszystkiego, przy pomocy putty jest niemożliwe (przepełnienie buforu). Próbowałem dlatego filtrować pakiety:

> AT CRA 09A
OK

> AT MA

...ale nic się nie pojawia.

 

Co ciekawe, do komunikacji z OBD wybiera się protokół ISO 14230-4 / KWP FAST (AT SP5), ale taki wybór nie daje żadnej komunikacji na polecenie AT MA. Dopiero przełączenie (także automatyczne) na ISO 15765-4 / CAN 11/500 (AT SP6) wypluwa po tej komendzie jakieś dane (oczywiście dopóki nie założę filtra na 09A lub 121), choć wtedy wpisanie np. 01 00 zwraca NO DATA. Czy to możliwe, że część komunikacji jest w innym protokole? Czy interfejsem ELM327 i terminalem w ogóle jest możliwe wysłanie do magistrali komendy odpowiadającej wciśnięciu guzika na pilocie lub zmianie tekstu na wyświetlaczu? Przewertowałem mam wrażenie połowę internetu, ale niestety nie trafiłem na wskazówki, co do których miałbym pewność, że pasują do przypadku modułów radia u Renault.

 

Pozdrawiam i gorąco liczę na choćby najdrobniejszą wskazówkę,

Paweł

 

P.S./EDIT: A może jest tak, że radio jest na innej szynie niż silnik i powinienem podłączyć się do innych pinów w kostce OBD?

 

P.P.S./EDIT: Jeśli dobrze zrozumiałem schematy elektryczne (ukłony dla organizatorów forum za dział download, a flejmy dla twórców tej dokumentacji), to wyświetlacz i radio są na tej samej szynie, z którą komunikuje się "chiński elm" (piny 6 i 14). Znaczyłoby to, że powinienem skupić się na protokole i poprawić moje komendy...?

Edytowane przez tco_tm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!