Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Wyciekł olej z półosi. Jaki olej dolać i jak to zrobić + jak odpowietrzyć układ wspomagania + jak odpowietrzyć sprzęgło


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

 

Jestem posiadaczem Renault Megane Scenic I ph II rok 2000 (JA04)

 

1. Problem

Otóż z mojej własnej głupoty i przez przypadek wysunęła mi się dzisiaj półoś od strony kierowcy i zsunęła się osłona i niestety wypłynął chyba cały olej ze skrzyni biegów.

Wyglądało to mniej więcej tak:

wymieniałem tarcze i klocki hamulcowe oraz odkręciłem sworzeń dolny ale nie zabezpieczyłem. - Po wymianie tarcz i klocków chciałem sobie przygotować pracę do wymiany sworznia który ma dojść jutro pocztą. Odkręciłem sworzeń potem założyłem kolo koło i opuściłem z lewarka - chciałem aby na następny dzień włożyć nowy i skręcić. Po tym poszedłem na drugą stronę aby tam wymienić tarcze i klocki i w momencie podnoszenia lewarka z przeciwnej strony gdzie wyciągnąłem sworzeń wysunęła się półoś a olej lał się ciurkiem.

Moje pytania.

1. Czy jak wcisnąłem spowrotem z powrotem półoś to będzie ok czy trzeba ściągnąć całą osłonę i jakoś nakierować aby wskoczyła.?

2. Zsunęła się osłona (ta guma) z półosi jakimś cudem nałożyłem spowrotem z powrotem. Czy tak wystarczy czy trzeba ją jakoś dodatkowo ścisnąć opaską zabezpieczającą?

2. Problem

Druga sprawa to będę wymieniał maglownicę i olej w układzie wspomagania.

Pytanie

1. Jak odpowietrzyć układ wspomagania?

3. Problem

Trzecia sprawa to będę odpowietrzał hamulce. Procedura znana ale....

Pytanie.

1. Czy trzeba odpowietrzyć też sprzęgło?

2. Gdzie znajdę wysprzęglik do odpowietrzenia?

3. Jak wykonać odpowietrzenie sprzęgła?

Pozdrawiam i czekam na info.

Edytowane przez aston76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będę więcej przedrzeźniał przedmówcy

Nie cytuj całego posta skoro odpowiadasz bezpośrednio pod nim.:!:

 

 

1

- Tak tzn będzie ok czy tak trzeba ściągnąć osłonę i nakierować

- Tak tzn będzie ok czy tak trzeba dodatkową opaskę

 

2 ok zrozumiałem

 

3 nie wiem czy na lince - a jak to sprawdzić?

a jak nie na lince to gdzie szukać?

 

Dodano: 07 cze 2014 - 00:48

zapomniałbym prawie zapytać.

 

jaki olej do skrzyni? czy wystarczy obojętnie jaki tzn chodzi mi o markę? a oznaczenie to 75W80?

wyczytałem że tranself trx ale tego już nie produkują więc obojętnie jaka firma byle oznaczenie jak wyżej?

lapka2.gif

Regulamin pkt. 5.13 - cytowanie

P_r_z_e_m_o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1)

Trzeba zdjąć osłonę/manszetę, wszystko ładnie wyczyścić/wytrzeć i na nowo założyć na miejsce.

Ścisnąć nowymi opaskami.

 

3) Podnieś maskę i zobacz czy do wajchy wystającej ze skrzyni masz przyczepioną linkę. Jeżeli jej nie masz to masz na wysprzęglik, choć patrząc na rocznik raczej go nie masz.

 

Olej Tranself TRX/NJP 75W80 - taki jest zalecany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przepraszam za to cytowanie ale jeszcze się nie znam jak to tutaj wszystko funkcjonuje.

 

czy w takim razie jest jakis korek spustowy w skrzyni biegów aby się znowy olej nie wylał, bo dolałem dzisiaj 2 litry a kosztowały mnie 40 Euro

chciałbym ten olej zlać do jakiegoś naczynia i spowrorem wpompwać do skrzyni po oczyszczeniu przegubu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytaj sobie regulamin forum!

Pewnie, że jest korek, wejdź pod auto to go zobaczysz, trzeba zdjąć osłonę silnika.

Przed zalaniem, przefiltruj olej przez jakąś czystą szmatkę, żeby nie wpadły jakieś paprochy do skrzyni.

Pisząc o czyszczeniu manszety mam na myśli, żeby dobrze wytrzeć miejsca jej styku ze skrzynią i półosią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za odpowiedź. miejsca dookoła wyczyściłem. jak uporam się ze wszystkim a będzie coś nie tak to spuszczę ten olej i sprawdzę.

 

Pytanie z innej beczki.

Od 2 dni zmagam się z wymianą maglownicy i po ciężkich bojach udało się. Niestety nie obyło się bez szkód. Jeden wężyk ten co dolna śruba wchodzi w maglownicę kompletnie zapieczona śruba. Musiałem złamać ten wężyk żeby w ogóle wydostać maglownicę i zauważyłem że w innym miejscu też jest uszkodzony więc cały wymontowałem.

<><><><><><><><><><>><><><><>

I teraz pytanie czy te rurki a są one z aluminium można jakoś połączyć czy są to węże ciśnieniowe i lepiej nie ryzykować i poszukać na szrocie.

I czy od innego modelu scenica lub renault megane scenic będą pasowały?

<><><><><><><><><><>><><><><>

pozdrawiam i dziękuje.

<><><><><><><><><><>><><><><>

Ps. postaram się wrzucić opis wymiany maglownicy. Nowa już zamontowana ale postaram się krok po kroku opisać i parę fotek z opisem wrzucić. ale to za jakiś czas.

 

 

lapka2.gif

Regulamin pkt. 5.9 - Enter Aston76

 

Proponuję Koledze zapoznać się z regulaminem forum, bo widać że ten punkt programu został pominięty podczas rejestracji.Aston76

 

Dodano: 08 cze 2014 - 21:54

Aston76 - robię te odstępy aby było przejrzyste i zrozumiałe a nie sklejone wszystko razem i nie wiadomo co do czego przypiąć.

 

Inne pytanie

Czy jak w chwili obecnej nie mam podłączonego jednego węża do maglownicy, oczywiście w obiegu nie ma płynu, to czy mogę odpalić silnik i np. odpowietrzać hamulce albo po nagrzaniu silnika wymienić olej? Chciałbym zanim dostanę wężyk porobić inne rzeczy ale nie wiem czy mogę bez tego węża odpalić silnik. Samochód stoi na koziołkach więc nigdzię nie pojadę :)

Edytowane przez aston76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, chodzi o ten pasek.

Nic się nie popsuje. Nie będziesz miał ładowania, wspomagania i klimy(jak masz), silnik będzie pracował dopóki nie zabraknie mu prądu z akumulatora lub benzyny. Ze zrozumiałych względów nie należny z tym przesadzać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok super zrozumiałem.

chcę tylko wymienić olej na razie.

 

Jeszcze jedno pytanie.

Założyłem maglownice. Wcześniej zliczyłem ile obrotów było na końcówkach drążków. Od kierowcy 20 obrotów od pasażera 19 i 3/4 obrotu. Pewnie dlatego ścierało mi opony.

Zastanawia mnie jedna rzecz. Otóż przed założeniem nowej i ściągnięciem starej maglownicy koła ustawiłem na wprost jak się zaleca i zablokowałem kierownicę.

Nową maglownicę (tzn używka) położyłem na podłodze obok starej i ślimak ustawiłem według starej tzn odległości z lewej i prawej strony. Jednak po zamontowaniu nowej okazało się że drążek od strony kierowcy wychodzi prawie za otwór do włożenia końcówki drążka a od strony kierowcy brakuje kilka cm. W gruncie rzeczy zrobiłem tak że ustawiłem tak ślimak że z jednej i drugiej strony wkręciłem końcówki po 20 obrotów każda i weszły praktycznie od razu w swoje otwory. Znaczek Renault na kierownicy był na samym środku według zegarów. Po skręceniu wszystkiego chciałem sprawdzić ile obrotów wykona kierownica w prawo i w lewo. Wynik jest taki że jak obracam w prawo to wykonuje jeden pełny obrót 360 stopni i 270 stopni tak że znaczek ustawia się na wysokości kierunkowskazów natomiast jak obracam w lewą stronę to wynik jest taki sam tylko znaczek renault ustawia się na wysokości przełącznika wycieraczek. W sumie wychodzi z jednej i drugiej strony po 1 i 3/4 obrotu. tarcze po wyprostowaniu w obu przypadkach "patrzą" na wprost.

Moje pytanie brzmi następująco:

Czy wobec tego co opisałem jest to dobre ustawienie? Jeżeli nie to ile obrotów w lewo i w prawo powinno być według producenta.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!