Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami samochodowymi iParts.pl

rjb

Scenic I phII Radio Update List AUX w Megane/Scenic I phII

Recommended Posts

Witam. Rzadko tutaj zaglądam i cokolwiek pisze, ale zawód kierowcy ciężarówki nie sprzyja udzielania się na forum. Ale teraz mam urlop i postanowiłem napisać mały poradnik dla chcących coś zrobić w aucie.

Od dawna nosiłem się z założeniem radia Update list z AUX do swojego scenika. Płyty i owszem dają rady ale walają się po wszystkich schowkach, a po jakimś czasie szlag je trafia (rysy).

Takrze orginalny wyświetlacz wymagał wymiany po nagrzaniu znikały niektóre piksele i trzeba było się domyślać która jest godzina czy tem. zewnętrzna.

post-44651-0-10075800-1405964220_thumb.jpg

Jakiś czas temu zakupiłem na Allegro radio Update List do Renault Clio/Campus wyprodukowane po 2005 roku. Niestety radyjko te nie współpracuje z wyświetlaczem od radia Tuner List, które znajduje się w naszych autach.

post-44651-0-61522200-1405964589_thumb.jpg

Kolejnym etapem było znalezienie i zakupienie wyświetlacza co jest zadaniem dość karkołomnym. Niestety wyświetlaczy do Renault Clio/Campus po 2005 roku jest jak na lekarstwo. Jego oznaczenie to AFFA2 i tylko taki współpracuje z radiem Update List. Wymiar wyświetlacza jest taki sam i pasuje na zapinki od modelu AFFA2+, czyli takiego jaki jest w naszych autach.

post-44651-0-84655400-1405964955_thumb.jpg

Nr.modelu 8200380298 AFFA2

Oprócz oznaczenia AFFA2 mozna go rozpoznać po czarnej kostce przyłączeniowej.

post-44651-0-54559000-1405965584_thumb.jpg

Niestety błąd jaki jest popełniany przez sprzedających takie rzeczy, to brak kostek z kablami które są odłączane i wywalane na śmietnik, ja kupiłem wyświetlacz bez kostki. Znalezienie innej to żecz niewykonalna. Ale proszę się nie znichęcać niżej zademonstruje że to nie problem.

Tak więc po zebraniu wszystkich komponętów do przeróbki zabieramy się do pracy.

Potrzebne będą koszulki termokurczliwe, taśma izolacyjna, nożyk do tapet,igły do szycia sztuk 3, 2 ciękie i jedna grubsza, klucze torx, oraz Adapter kabel AUX IN MINI ISO i jakieś 3 godziny wolnego czsu.

post-44651-0-09761000-1405966353_thumb.jpg

Adapter Kabel AUX IN MINI ISO

Pierwszą czynnością jest zdjęcie parapetu to chyba potrafi większość z nas. Potem odkręcamy trzy śruby jakimi jest przymocowany wyświetlacz. Nie robiłem zdjęć tej czynności, może to i źle ale moze administrator forum wstawi odpowiednie linki do stron które to pokazują.(Z góry dziękuje, szukałem takich tematów ale nie znalazłem)

Po odkręceniu wyświetlacza odpinamy dwie kostki a, potem podważamy w czterech miejscach obudowe wyświetlacza aby odbezpieczyć zaczepy samego wyświetlacza.

Zabieramy się za kostki z kablami, po obu stronach kostek są zatrzaski nalerzy je podważyć np. małym śrubokrętem.

post-44651-0-97568400-1405968120_thumb.jpg

Wyciągamy wewnętrzny element z kablami.

post-44651-0-45703800-1405968209_thumb.jpg

Za pomocą igły podważamy zatrzaski z obu stron kostki i wysuwamy kabel.

post-44651-0-05717600-1405968328_thumb.jpg

Na każdą z końcówek nakładamy izolacje termokurczliwą w celu zabezpieczenia styków przed zwarciem(tylko gdy nie mamy orginalnej kostki)

Korzystamy ze schematu podłączenia.

Model AFFA2+

post-44651-0-80243200-1405968764_thumb.jpg

Złącze P1

1-Temperatura zewnętrzna+sygnał czujnika

2-Signal0V czujnika temperatury zewnętrznej(Masa)

3-Pusty

4-Pusty

5-Masa

6-+Lewego Swiatła pozycyjnego zabezpieczony

7-Sterowanie oświetleniem/regulacja natężenia

8-12V(Akcesoriów zabezpieczone-radio)

9-12V(Akumulator przekaźnik odcięcia układu)

10-Sygnał czujnika temperatury w lusterku (na schemacie nie zaznaczony u mnie był, występuje prawdopodobnie w sceniku z klimatronikiem).

Złącze P2

9-Pilot[4]B

10-Pilot[3]A

11-Pilot[5]B

12-Pilot[6]B

13-Pilot[2]A

14-Pilot[1]A

Model AFFA2

post-44651-0-80034700-1405970070_thumb.jpg

Czarna 24 pin

Kolory kabli takie same jak w AFFA2+(Pilot)

1-Pilot

2-Pilot

3-Pilot

4-Pilot

5-Pilot

6-Pilot

11-Radio (Żółta kostka)

12-Radio (Żółta kostka)

15-+Lewego światła pozycyjnego zabezpieczony

16-Radio (Żółta kostka)

17-12V(Akcesoriów żabezpieczone -radio

18-Signal0V czujnika temperatury zewnętrznej(Masa)

19-Temperatura zewnętrzna+sygnał czujnika

20-Sterowanie oświetleniem/regulacja natężenia

21-12V(Akumulator przekażnikodcięcia układu)

23-Masa

24-Sygnał czujnika temperatury w lusterku (na schemacie nie zaznaczony)

Zabieramy się za wsuwanie na piny naszych kabelków (sterowanie pilotem wygląda tak)

post-44651-0-64767700-1405970868_thumb.jpg

Po wpięciu pozostałych (pamiętamy o termoizolacji)

post-44651-0-02479300-1405970958_thumb.jpg

post-44651-0-31066400-1405970995_thumb.jpg

Teraz zabieramy się za radio, wyciągamy stare i przygotowywujemy żółtą kostke. Z pinu nr 6 żółtej kostki wypinamy czarny kabel (potrzebne małe igły) Ma to wygłądać tak.

post-44651-0-91702300-1405971359_thumb.jpg

post-44651-0-92898700-1405971396_thumb.jpg

Wysuwamy kabel, ale nic na siłe jak nie będzie szło wsadzić głębiej igły. Z pinu Nr.5 takrze wyciągamy kabel i w jego miejsce podłączamy kabel w kolorze czarnym. Kabel z pinu nr.5 wpinamy w pin nr.4. Żółty kabel z pinu nr.3 przecinamy zaraz przed gąbkową osłoną kabli i mostkujemy z kablem z pinu nr.2. To samo robimy z kablem który wpieliśmy w pin nr.4 takrze przecinamy i mostkujemy z kablem z pinu nr.1

Kabel z żółtej kostki z pinu nr.1 (niebieski) wpinamy w czarną kostke wyświetlacza w pin nr.11.

Kabel z żółtej kostki z pinu nr.2 (jasny brąz) wpinamy w czarną kostke wyświetlacza w pin nr.12.

post-44651-0-54863700-1405972512_thumb.jpg

Po tej operacji lutujemy nasze zmostkowane kable i zawijamy taśmą izolacyjną.

Żółtą kostke łączymy z naszą kostką do aux.

post-44651-0-21475600-1405972685_thumb.jpg

Podłączamy radio i sprawdzamy czy działa wyświetlacz. Pokaże się napis CODE jeśli wszystko jest podłączone jak trzeba wpisujemy go za pomocą pilota.

Aby włączyć funkcje AUX, wciskamy przycisk z nutką (expert) i w menu za pomocą strzałek szukamy tej funkcji, przełączamy na ON. Wychodzimy z menu.

Teraz pora na radio jeśli ktoś ma ramkę na radio 1 Din pakuje go w otwór (oczywiście nie należy zapomnieć o wyprowadzeniu kabla od AUX ja go wyciągnąłem przy wyświetlaczu).I właściwie ma po robocie.

Kable wetknięte w wyświetlacz zalewamy plastikiem na gorąco lub silikonem żeby nie latały i się nie odpieły(sprawdzcie działanie wyświetlacza).

Wszystko skręcamy, wyświetlacz, wyprowadzamy kabel AUX przez otwór obudowy wyświetlacza w parapecie.(Mam zamiar go lepiej zamontować ale to w najbliższym czasie)

Funkcje AUX włączamy przyciskiem SRC, podpinamy telefon pod słuchawki i pięknie chodzi.

Ale to nie koniec jeśli ktoś ma radio z taka obudową,

post-44651-0-94498300-1405973895_thumb.jpg

I nie chce się wpędzać w koszty lub marnować czasu na szukanie ramki, musi przełożyć cały przedni panel do radia Update List.

Ale żeby nie było zbyt kolorowo trzeba też przełożyć układ scalony panelu radia z Update list do padelu Tuner list.

Wygląda to tak. Ściągamy górną i dolną blaszaną osłone radia odkręcamy dwie śruby z boku radia trzymające metalowe spinki. Odbezpieczamy cztery plastikowe spinki panelu w środku radia, pociągamy panel delikatnie do siebie. To samo robimy z radiem Update list ale w moim przypadku górna i dolna osłona radia były przykręcone śrubami(uwaga po odkręceniu górnej osłony i jej ściągnięciu oklejcie napęd CD za boczne osłony radia jakąś taśmą bo wam wyleci po obróceniu radia w celu ściągnięcia dolnej osłony.

post-44651-0-67648500-1405974658_thumb.jpg

Zaczepy na dole. Górne znajdują się po bokach.

W panelu odkręcamy 3 śruby, odbezpieczamy plastikowe zaczepy i wymieniamy układ scalony.

post-44651-0-25156600-1405975046_thumb.jpg

Wszystko składamy i cieszymy się takim napisem na wyświetlaczu

post-44651-0-23343100-1406033995_thumb.jpg

Koszt całej przeróbki, radio, wyświetlacz, termoizolacja to jakieś 125 zł, kabel AUX to jakieś 15 zł+kabel z wtykiem słuchawkowym oraz kabel do telefonu to jakieś 20 zł. Ktoś może powiedzieć że to dużo są akcesoria żeby to zrobić łatwiej i prościej i będzie nawet USB, tylko że to kosztuje od 250 zł wzwyż. Inna sprawa że mamy satysfakcje że udalo sie przerobić fabryke i że miło (mam taką nadzieję) spędzicie czas.

Pozdrawiam

post-44651-0-44367600-1405968751_thumb.jpg

post-44651-0-89843000-1405970997_thumb.jpg

post-44651-0-32327700-1405971357_thumb.jpg

Edytowano przez rjb
  • +1 3

Pełny szacun za opracowanie i chęci do dłubania w kabelkologii :applause:<ok>

Teraz to powyżej jeszcze przerobić na .pdf i wkleić jako manual do downloadu, by nie zaginęło z czasem w gąszczu innych tematów.

Edytowano przez gojgien

Witam

Mam pytanie w megane ii ph1 będzie podobnie z tymi kablami. Radio update i wyświetlacz już kupiłem , zobaczę co z tego wyjdzie

Cześć.Nie odpowiem Ci na to pytanie. Nie zagłębiałem się w instalacje Megane II, bo nie miałem takiej potrzeby.

Ale poszukaj schematów w internecie. Nie rób nic jeśli nie masz schematu, możesz narobić niezłego bałaganu.

Zaglądnij tutaj http://megane.com.pl/topic/47797-wyswietlacz-radia-update-list-protokol/ lub tutaj

http://www.klubclio.pl/viewtopic.php?f=19&t=213 tutaj masz wszystko co powinno być Ci potrzebne.

Pozdrawiam

P.S

Jak skończysz robotę to daj znać czy działa.

Edytowano przez aston76

Przełożyłem zgodnie z tą instrukcją update list z laguny II ph2 do ph1. Świetny manual kolego. Jwdynie kolory kabli w lagunie inne i został mi jeden kabel, poza tym nie mam podświetlenia cd koło wyświetlacza radia (pewnie to ten kabel co mi został, tak jakby 3 pin z drugiej wtyczki).

Poza tym przerobiłem wyświetlacz z ph2 (affa2) pod ph1. Ten z ph2 był szerszy, ale przekładka wnętrzności była łatwa. Coś dla tych, którzy by chcieli np. W scenicu, mieć białe podświetlenie.

A i faktycznie jak ktoś chce się bawić przy przekładce, to polecam wyświetlacz z wtyczką, bo bez niej to niezła męczarnia.

Dodano: 29 wrz 2014 - 22:08

Wyszło mi tak www.youtube.com/watch?v=X7xBGLc3w5Y

Witam

U siebie w samochodzie będę zmieniał radio i wyświetlacz. W związku z tym mam pytanie, czy każdy wyświetlacz do radia update list będzie pasował?

Pozdrawiam

Cześć. Będzie pasował tylko wyświetlacz od Renaul Clio/Campus produkowanych na Słoveni, oraz od Renault Traffic po 2005 roku. Musi mnieć czarną kostkę przyłączeniową. Masz wszystko opisane w poradniku. Ale znalezienie takiego to rzecz praktycznie niewykonalna, mnie to zajeło pół roku. Nr.modelu 8200380298 AFFA2 i tylko ten pasuje do oryginalnych mocowań w Megane I ph II. Życze udanych poszukiwań wyśwetlacza, i udanej przeróbki.

Pozdrawiam

Edytowano przez rjb

Dziekuję za odpowiedź.

Mam jeszcze jedno pytanie. Czy wyświetlacz o oznaczeniu 8200380298A będzie pasował?

Pozdrawiam

Dopytaj o resztę oznaczeń, powinno być AFFA2

Dziekuję za odpowiedź.

Mam jeszcze jedno pytanie. Czy wyświetlacz o oznaczeniu 8200380298A będzie pasował?

Pozdrawiam

Cześć. Będzie pasował przeglądnąłem zdjęcia w internecie, ale musi być wyprodukowany po 2005 roku. Date produkcji znajdziesz na naklejce pod napisem AFFA2.

Pozdrawiam

Dziękuje za pomoc. Wszystko działa jak trzeba. Mam jeszcze jedno pytanie. Czy każde radio update list będzie pasować?

Interesują mnie jeszcze numery na radiach update list. Czy np RENRDW300-60 wiele różni się od RENRDW200-00 albo od RENRDW220-00?

Pozdrawiam

Dodano: 12 gru 2014 - 00:55

cięcie.

Kolego do sprzedaży części jest odpowiedni dział. Aston76

Edytowano przez aston76

Cześć. No napewno wyglądem przynajmniej tyle wywnioskowalem ze zdjęc tych modeli. Spróbuj znaleść jakiś dane techniczne tych modeli i tyle. Ja niestety nie mam na chwilę obecna czasu żeby sie tym zająć.

Proponuje tą strone service-diagrams.com/car_audio.php?s=3370

Moze coś znajdziesz żeby je porównać. Pozdrawiam

Witam, zastanawiam się nad taką przeróbką w scenicu I tylko mam inny wyświetlacz:

2u ddfggbac5l.jpg

Istnieje możliwość podmiany do tej obudowy wyświetlacza?

Kolego zapoznaj się z regulaminem zamieszczania zdjęć i zastosuj się do niego. Aston76

Edytowano przez aston76

Witam, czy ktoś się orientuje czy wyświetlacz o nr

AFFA2 8200290542-C

AFFA2 8200755144 A

będzie pasował?

kolor podświetlania nie stanowi problemu

Jeśli dobrze pamiętam a mogę się mylić ten pierwszy jest z meganki i pasuje do takich radioodtwarzaczy :RDW240-09 RDW300-00 RDW302-11 Jeśli masz któryś z nich zadziała.Natomiast ten drugi jest od Clio III i tam sygnał idzie z magistrali CAN i nie pasuje.Ale niech ktoś może pewny na 100% się wypowie.