Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Pseudo światła do jazdy dziennej - halogeny


Rekomendowane odpowiedzi

Halogeny, czyli poprawnie mówiąc światła przeciwmgłowe przednie, mają rozkład wiązki światła bardzo zbliżony do świateł mijania. Świecą docelowo na jezdnię, a to co widzimy mijając pojazd na drodze to wyłącznie efekt rozproszenia światła na niedokładnie wykonanym odbłyśniku i kloszu. Przy prawidłowym ustawieniu każdego typu świateł powinny podobnie "oślepiać" innych kierujących. Jeżeli wgłębimy się z szczegóły, możemy zauważyć, że:

- Światła przeciwmgłowe są generalnie mniejsze, więc powinny oślepiać słabiej.

- Światła przeciwmgłowe są ułożone nisko i mają krótszy zasięg niż światła mijania, mniejsza więc szansa dostania po oczach pełnym strumieniem na wzniesieniu.

- Światła przeciwmgłowe mają symetryczną wiązkę, nie oświetlają lepiej prawego pobocza jak światła mijania, zatem na zakręcie w lewo również nie zostaniemy oślepieni pełną wiązką.

- Światła przeciwmgłowe są zazwyczaj bardziej oddalone od kierunkowskazów niż światła mijania, przez co nie zmniejszają widoczności pracujących migaczy.

- Światła przeciwmgłowe są często ignorowane przez diagnostów jak i samych kierowców. Może się więc zdarzyć, że będą źle ustawione a nikt nie zwróci na to uwagi. Jednak światła mijania są niby kontrolowane, a jak jest na drogach każdy widzi...

 

Światła przeciwmgłowe to rzadko używane światła i średnio potrzebne. Z dwojga złego wolałbym mieć zniszczone, wypalone od ciągłego używania, światła przeciwmgłowe niż mijania, które sprawne bardzo się przydają w nocy. W niektórych krajach, w których wprowadzono obowiązek używania świateł za dnia, (chyba m.in. w Austrii) dopuszczono używanie świateł przeciwmgłowych w dzień ZAMIAST świateł mijania lub dziennych.

Wiem, że u nas takiego zapisu nie ma, a szkoda...

Biorąc powyższe pod uwagę nie przeszkadza mi osobiście jak ktoś używa świateł przeciwmgłowych ZAMIAST świateł mijania. Jego sprawa, mi krzywdy tym nie robi. Tylko chciałbym jeszcze raz podkreślić słowo ZAMIAST. Wielu kierowców chcących być lepiej widocznymi używa świateł przeciwmgłowych razem ze światłami mijania, a to już ciężko pochwalić i tutaj moja pełna zgoda.

Edytowane przez Czacha
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!