Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

DMC przyczepki z hamulcem a kategoria B


subratri

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam zagadkę ;) kiedyś mnie uczono, że na B można tylko przyczepkę do 750 kg. Problem w tym, że moje CC ma w dowodzie 700 kg!! i 1200 z najazdem. drugie auto jest jeszcze ciekawsze bo 650 i 1350. Tak przeglądam tego neta i żadnych jednoznacznych wniosków wyciągnąć nie mogę :/ Pytanie jest więc proste dość. Czy mogę na kategorii B ciągnąć przyczepkę z hamulcem najazdowym o DMC 1200 kg? Cały zestaw osiągnie wtedy chyba mniej niż 3100.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli jak nie mam kodu 96 (mam prawko wydane 2006 i chyba takiego nie znano jeszcze) to nie mogę jechać z cięższą niż 750 kg?

 

Dodano: 18 mar 2016 - 18:39

http://oskduet.pl/nauka-jazdy/prawo-jazdy-przyczepa z tej strony znowu wynika, że na B można ciągnąć więcej niż 750... Nie mam czasu na robienie prawka teraz a z dodawania wychodzi mi, że taniej jest mi kupić czterometrową przyczepkę niż wypożyczyć blaszaka na 2 tyg. Też szukam i jakoś dalej ... wiem, że jeszcze nie wiem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz podejść do urzędu komunikacji i zapytać się u źródła. Ale możesz ciągnąc zestaw, który nie przekroczy 4250kg. Czyli auto powiedzmy waży 1600kg i możesz ciągnąc przyczepę jaką maksymalnie przewiduje producent (przy tej wadze będzie do 1600kg).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok na stronie WORD znalazłem ;) Na B można z przyczepką inną niż lekka pod warunkiem nie przekroczenia 3500. Kod 96 jest potrzebny przy przekroczeniu 3500 ale poniżej 4250

Edytowane przez subratri
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@subratri - Mam Megane III HB i ciągnę przyczepę o DMC 1300 km na zwykłe "B". Ważne aby cały zestaw nie przekraczał 3,5 t. Ważne również aby masa własna pojazdu była wyższa niż DMC przyczepy z tym, że nie mam na myśli tego co jest wpisane w dowodzie rejestracyjnym tylko faktyczną masę pojazdu. Bo jak np. założyłem hak i instalację LPG to masa własna wzrosła o jakieś 60 kg co w połączeniu z masą własną z dowodu rejestracyjnego (1266 kg) podniosło masę własnę samochodu do poziomu 1326 kg. Na pewno ważne od kwestii ewentualnego mandatu czy kłopotów z policją jest to aby dopilnować tego żeby auto nie było zbyt lekkie w stosunku do przyczepy bo to może oznaczać kłopoty przy jeździe z przyczepą co w najgorszym przypadku może przyczynić się do kolizji/wypadku. Także jak masz za lekkie auto to możesz np. dociążyć bagażem.

 

W razie co powoływać się na dokument D20150155Lj.pdf ze strony http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20150000155

"USTAWA z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami" (wersja z 2015-05-12) gdzie jest zapisane:

 

Art. 6. 1. Prawo jazdy stwierdza posiadanie uprawnienia do kierowania:

6) kategorii B:

c) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy innej niż lekka, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 4250 kg, z zastrzeżeniem ust. 2,

 

Odnosząc się do "z zastrzeżeniem ust. 2" można przeczytać (ten sam dokument):

2. Zespołem pojazdów, o którym mowa w ust. 1 pkt 6 lit. c, którego dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 t, może kierować osoba, która zdała część praktyczną egzaminu państwowego, potwierdzoną wpisem do prawa jazdy.

Edytowane przez sebastian_wifi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok. W dowodzie mam ponad 1600 masę własną auta więc 1200 (max na haku) spokojnie podejdzie. To co podałeś pokrywa się z info na stronie WORD http://www.word.waw.pl/index.php?id=154&lng=pl&s=154,75,43. Tak więc chyba śpię spokojnie i zamawiam przyczepkę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak wygląda sprawa legalności wożenia samochodu na przyczepce - nie lawecie?

Chyba, że przyczepka będzie 2 osiowa o ładowności około 2 ton. Bo na mniejszą, raczej całego auta nie upchniesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały zestaw osiągnie wtedy chyba mniej niż 3100.

Możesz na B

 

Dodano: 20 mar 2016 - 21:37

Chyba, że przyczepka będzie 2 osiowa o ładowności około 2 ton. Bo na mniejszą, raczej całego auta nie upchniesz.

Chyba DMC 2 tony, bo 2 tony ładowności to chyba busy chcesz przewozić.

 

Dodano: 20 mar 2016 - 21:42

Czyli auto powiedzmy waży 1600kg i możesz ciągnąc przyczepę jaką maksymalnie przewiduje producent (przy tej wadze będzie do 1600kg).

Nie koniecznie będzie to 1600,zależy m.in od mocy silnika nawet od jego rodzaju- na ogół diesel ma wiekszy uciag.Ale tak jak piszesz ustala to producent. No i należy jeszcze pamiętać w przypadku stosowania hamulca najazdowego o stosunku masy 1.33/1.

 

Dodano: 20 mar 2016 - 21:46

ok. W dowodzie mam ponad 1600 masę własną auta więc 1200 (max na haku) spokojnie podejdzie.

Z tym ostrożnie bo liczy się DMC i auta i przyczepy, nawet w przypadku jazdy z pustą.Jeżeli auto ma MW 1600 to jego ładowność +- 500 kg= 2100? Co ty masz za auto?Nie pomieszałeś rubryk?

Edytowane przez p.zyga
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprawdzałem dzisiaj instrukcją obsługi i CC ma normalnie 650 bez hamulca i 1200 z hamulcem. Więc moje 700 też jest wzięte znikąd ;) ale nic tam, i tak w zasadzie bez hamulca nie ma co myśleć o przyczepce.

Z tym ostrożnie bo liczy się DMC i auta i przyczepy, nawet w przypadku jazdy z pustą.Jeżeli auto ma MW 1600 to jego ładowność +- 500 kg= 2100? Co ty masz za auto?Nie pomieszałeś rubryk?

Wydaje mi się, że nie ale w wolnej chwili sprawdzę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!