Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Renault Scenic II 1.6 - klima przestaje działać na dłuższej trasie.


Rekomendowane odpowiedzi

Renault Scenic II 1.6 - klima przestaje działać na dłuższej trasie

 

Dzisiaj, 09:44

 

Witam.

Na początku zaznaczam, że jestem kompletnie zielony w temacie motoryzacji, potrafię zmienić koło i żarówkę :D

Ale do rzeczy.

Robię prawie wyłącznie krótkie trasy, ale od czasu do czasu zdarza się dłuższy wyjazd.

Wczoraj jadąc ponad 200km zauważyłem, że po około godzinie jazdy klimatronic przestał działać. Objawy:

- poczułem, że w aucie robi się duszno mimo włączonej klimatyzacji

- słychać szum z nawiewów, ale zero mocy - na najwyższych obrotach wiało minimalnie (tak jak normalnie na najniższych), choć hałas się zwiększał.

Po postoju na tankowanie i kawę wszystko wróciło do normy, ale w drodze powrotnej sytuacja się powtórzyła. Dziś rano wszystko OK.

Być może usterka wystąpiła już dawno, ale nie mogłem tego stwierdzić, bo jako się rzekło, dłuższe trasy robię bardzo rzadko.

Nie mam pojęcia co się zepsuło, gdzie szukać przyczyn. Dodam, że czynnika chłodzącego nie brakuje, moja interpretacja laika jest taka, że klima działa, przy dłuższej jeździe coś (jakiś czujnik???) się zamraża, a gdy odmarznie (na postoju) to znów działa jak trzeba.

Będę wdzięczny za podpowiedzi.

Edytowane przez kkedk1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym spróbował wymienić presostat i uzupełnić czynnik w układzie.

Jeżeli to nie poskutkuje, to możliwe, że do wymiany nadaje się osuszacz.

Przy długiej jeździe wilgoć w nim związana zamarza, rośnie ciśnienie w układzie i sterownik odłącza sprężarkę.

Jeżeli chodzi o to, że rosną obroty wentylatora, a nie czuć nawiewu, to może być zapchany filtr.

Sprawdź w jakim stanie jest filtr przeciwpyłkowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poczułem, że w aucie robi się duszno mimo włączonej klimatyzacji

- słychać szum z nawiewów, ale zero mocy - na najwyższych obrotach wiało minimalnie (tak jak normalnie na najniższych), choć hałas się zwiększał.

Po postoju na tankowanie i kawę wszystko wróciło do normy, ale w drodze powrotnej sytuacja się powtórzyła

Jak dla mnie to typowy objaw zamarzającego parownika. Wilgoć zgromadzona na parowniku zamarza uszczelniając szczeliny między żeberkami. Blokuje to przepływ powietrza i mimo wzrostu prędkości wentylatora powietrze nie leci. Po postoju parownik odmarzł i udrożnił przepływ powietrza. Prawdopodobnie zbyt wysokie ciśnienie w układzie lub uszkodzony presostat.

Dodam dla tych co nie bardzo kojarzą układ klimatyzacji, że parownik to element umieszczony w kabinie odpowiedzialny za schładzanie powietrza.

Edytowane przez aniewa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również bym stawiał na osuszacz układu klimatyzacji (taka puszka w prawym nadkolu). Mało kto wie, że powinno się ją wymieniać rutynowo co 4 lata albo po każdym rozszczelnieniu układu (nie wymianie czynnika). W moim poprzednim Renault miałem taki sam objaw - opisany na forum. Pomogła wymiana osuszacza, który siedział od nowości coś koło 9 lat...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!