Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Pytanie odnośnie oleju, z 10W40 na 5W


wzmz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Będę za niedługo wymieniał olej w swojej megi jak co roku. Kupując auto z przebiegiem około 120 tyś km auto było już zalane olejem Castrol Magnatec 10W40, tak więc ja także go zalewałem tym samym olejem gdyż kiedyś gdzieś zasłyszałem że leje się to co było wcześniej. Ostatnio jednak parę razy widziałem jak ktoś pytał się o przesiadkę z 10W40 na 5W, czyli taki jaki jest zalecany do tego silnika. Ale nigdy nie widziałem definitywnej odpowiedzi na ten temat. Auto ma już ponad 180 tyś km, wycieków oleju nie mam chyba żadnych ( nie dawno myłem silnik i na razie dalej suchy ). I teraz nie wiem czy przejść na 5W elfa ( tego zalecanego ) czy jednak dalej lać tego Castrola ? Nie wiem czy mogą być jakieś negatywne skutki takiej zamiany z gęstszego na rzadszy olej.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze tego w sumie to nie wiem, gdyż ostatnim razem straciłem trochę oleju przez te zaślepki od wałków rozrządu. A to dlatego, że próbowałem sprawdzić czy mam przestawiony rozrząd no i użyłem tych zniszczonych przeze mnie zaślepek i trochę oleju mi ubyło :P

 

Ale ogólnie kupowałem zawsze 4L+1L tego castrola i do kolejnych wymian nigdy nic nie dolewałem, podejrzewam że na pewno jakiś ubytek tego oleju musiał być ale nie na tyle dużo bym musiał dolewać. Starałem się zawsze lać oleju pod max na bagnecie i z tego co pamiętam nie schodziło poniżej połowy, prócz ostatnim razem ale to z racji tych zaślepek :P

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wzmz ja zawsze doradzam jak sam zrobiłem zmianę z 10w40 na dedykowany do naszych silników 5w40 tylko dobrej jakości(kzfr wymaga właśnie tego oleju i wymiana max 15tys lub raz do roku).

Ja zawsze lałem elf-a a teraz millersa wlałem-podobna ta sama półka co penrite.

...zmiana na lepsze zawsze będzie dobra dla silnika.

Edytowane przez aston76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź.

marian1981, czy także po tak długim czasie używania 10W przeszedłeś na 5W ? Pytam dlatego że wiele osób mówi że wolno jedynie z lepszego na gorszy przechodzić, nigdy na odwrót. Stąd właśnie mój temat, gdyż własnego doświadczenia na ten temat nie mam.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno 0W ? Myślałem jedynie o 5W lub zostać przy tym co mam czyli 10W. Tak więc kolejna rozkmina dochodzi z tym 0W. Dobra, w każdym bądź razie z tego co piszecie to powinienem zmienić na 0W lub 5W, czyli rozumiem iż nie muszę się bać o jakiekolwiek skutki uboczne ( ludzie piszą coś o wypłukaniu starego oleju i rozszczelnieniu itp. - czy to prawda, właśnie nie wiem :P ).

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek zalej Valvoline 5W40 MaxLife, jak nie będzie go ubywać, to będzie OK.

Renault do swoich silników nie zaleca olejów 0Wxx, najrzadsze stosowane to 5W30.

Najlepszą ochronę silnika wg. różnych testów zapewniają 5W40, 5W50, 10W60 (olej do silników sportowych).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź Pawel ;) A więc ok, kupię tego Valvoline, i jeśli nie będzie go ubywać to następnym razem już lać dalej 5W ale Elfa lub coś tego typu rozumiem ?

I jeszcze jedno, mianowicie w dalszym ciągu nikt się nie wypowiedział czy taka zamiana oleju może mieć zły skutek dla silnika jak i mojej kieszeni :P Co w najgorszym wypadku mogło by się stać ?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo dalej lać Valvoline, bo to bardzo dobry olej :)

Nic złego się nie stanie, najwyżej silnik zacznie pić więcej oleju jak jest w słabym stanie.

Wtedy ewentualnie możesz wrócić na słabszy olej, jeśli faktycznie syntetyka będzie dużo ubywać.

Edytowane przez Pawel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej od razu wlej wodę.

Tylko potem nie płacz, że w tym złym Renault przekręciły się panewki.

Olej musi być odpowiednio dobrany pod parametry techniczne silnika, żeby nie następowało zerwanie filmu olejowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam zapoznać się z działem o nazwie tribologia, wtedy się dowiesz dlaczego olej musi być dobrany do silnika.

Zbyt rzadki olej powoduje zrywanie filmu olejowego i tarcie metalu o metal, co doprowadza do zespawania ze sobą części.

Sprawdź kiedy stosuje się olej 0W30 i pochodne, tylko w celu obniżenia spalania o 0,01l na 100km, ale w zamian pogarsza się ochronę silnika.

W starych opracowaniach serwisowych Renault pisało wprost, optymalna ochrona silnika 5W40, 10W40.

Oszczędność paliwa i wystarczająca (słowo klucz) ochrona silnika 0W30, 5W30.

Nowsze silniki pokroju 1,6 dCi, 1,2 TCe były już projektowane od podstaw z dokładnymi pasowaniami zakładającymi oleje lekkobieżne.

Silnik 1,6 16V to dość stara konstrukcja z większymi luzami, które tak naprawdę wydłużają życie silnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!