Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Problem z szybą - MEGANE CC


Rekomendowane odpowiedzi

Dzieki Mireczku za odpowiedź

 

Siąde dzisiaj i posprawdzam. Miernik prądu mam więc mogę pobawićsie trochę. Nidgy wczesniej nie bawiłem sie w elektryka samochodowego więc prosilbym o parę porad.

1. Jak sprawdzać napięcie? Między kabelkami, pokolei czy jest jakaś zasada np. minus pod karoserie (masa)?

2. Mam dojście do chyba wszystkich modułów: pod siedzeniem są 2 (który to R2 od szyb), w drzwiach (łatwy dostęp), przy tylnej kanapie (odchylone boczki) i w podłokietniku (też łatwy dostęp) wiec szybko moge posprawdzać. Jest jakaś zasada jeśli chodzi o kolory kabli?

3. Jest gdzieś jakiś moduł centralny do ktorego te kabelki sie schodzą? gdzie go szukac, może tam coś na stykach padło?

4. Jak najlepiej sprawdzić podnośniki przy szybach? ktore kableki spinać na krótko?

 

Dzięki za podpowiedzi.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do sterowników przy silnikach osobno (środkowymi grubymi przewodami) dochodzi napięcie 12V. I jak dotkniesz miernikiem obydwu to stale powinno być tam napięcie ok. 12V. Natomiast sterowanie szybami w CC odbywa się na dwa sposoby:

1 sposób jak naciśniesz któryś przycisk w drzwiach to zwierasz wtedy masę i "podajesz" ją na sterownik silnika (bezpośrednio bez udziału jakiś dodatkowych urządzeń). W odróżnieniu do innych samochodów "sterowanie" odbywa się masą nie "plusem".

2 sposób jak naciśniesz przycisk centralny to sygnał podawany jest do modułu UCH w kabinie i on dalej wysyła sygnał (rzędu 1-2V) oddzielną instalacją równocześnie na wszystkie sterowniki przy silnikach szyb.

Mam wrażenie że mylisz pojęcia. Moduły (sterownik przy szybach) to jest to. Natomiast pod siedzeniem są 2 kostki R2. Który kolor kostki sprawdź w schematach elektrycznych (jak nie dasz rady to się zobaczy).

Na krótko sprawdzić można sterowniki przy szybach, jak podasz masę na piny tak jak w tym poście. Takie sprawdzanie nie dotyczy opuszczania szyb z centralnego przycisku. 

Posprawdzaj też wtyczki do tych sterowników przy silnikach ponieważ lubią się topić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

x

No zaczynam rozumiec. Skoro zatem szybki z tylu nie opuszczaja sie nidgy (ani z drzwi ani z centrali UCH) to sugeruje ze cos jest nie tak ze sterownikami przy samych silniczkach. Zeby to sprawdzic piszesz zeby przylozyc mase na pin 1 lub 2. Skad ja moge wziac? Chodzi o przypiecie do karoserii na przyklad? Czy jak przez przypadek zetkne z pinami 3 lub 4 to cos zepsuje?

x

Jesli chodzi o kostke R2 to czy ona bierze udzial w sterowaniu z tylnich siedzen? czy z tylnich siedzen masa podaje sie bezposrednio do sterownika?

x

Oczywiscie wtyczki tez posprawdzam.

x

Dzieki za sugestie

x

 

lapka2.gif

REGULAMIN:

5.9 Zabrania się nadmiernego i niepotrzebnego stosowania klawisza ENTER...

5.6 literki PL- mireczek01

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masę weź gdziekolwiek z "gołego" elementu karoserii (jakiejś śrubki). Jeżeli zetkniesz razem 3 i 4 lub dotkniesz masą do plusowego pinu (3 albo 4 - który nie pamiętam) coś zepsujesz (może tylko spalisz jakiś bezpiecznik). Kostka R2 jest tylko elementem łączenia dwóch wiązek - przedniej z tylną.

4 godziny temu, gufy78 napisał:

czy z tylnich siedzen masa podaje sie bezposrednio do sterownika?

Objaśnij dokładniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dzięki. Teraz czas działania, szkoda tylko że dziś pogoda nie dopisała... 

 

Jesli chodzi o tylni przycisk sterowania szyb to chciałem zapytać czy on jest skierowany z powrotem do złącza R2 czy bezpośrednio do sterownika przy silniczku... ale skoro tylni przełącznik da się zablokować w drzwiach przednich to musi byc skierowany z powrotem... 

 

Sam sobie odpowiedziałem.

Dzieki i pozdrawiam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

x

Przymierzam się do sprawdzenia wszystkiego w weekend. Najpierw chciałbym zacząć od przetestowania sterowników przy samych silniczkach. Przestudiowałem schematy i dochodzę do nastepujących wniosków.

x

Tyle przełączniki na schematach mają numery 130 i 131, natomiast sterowniki silniczków to 201 i 202. Do sterowników masa przyłączona jest na stałe (MZ i MAQ) do styków nr 3. 

Styki 1 i 2 (w sterownikach silniczków 201/202) dochodzą do przełączników przy drzwiach kierowcy lub przełączników przy tylniej kanapie.

Styk 4 idzie do skrzynki bezpieczników (40A) - to juz sprawdziłem i bezpiecznik jest ok.

Styk 6 kontrolowany jest z UCH

x

Dziwne to dla mnie żeby sterownik miał zadziałać poprzez podanie masy na 1 lub 2 styk. Jesteś pewien?

x

Dzieki

x

 

lapka2.gif

REGULAMIN:

5.9 Zabrania się nadmiernego i niepotrzebnego stosowania klawisza ENTER... mireczek01

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może dziwne, ale tak jest jak dokładnie prześledzisz schemat. Zresztą, sprawdzałem to podając masę na pin 1 i 2. Co innego jest zasilanie samego silnika pinami 3 i 4, a co innego sterowanie. I sterowanie przyciskami odbywa się przez podanie masy na któryś z pinów. I tak jak podasz masę na np pin 1 to szyba idzie w górę, a jak na nr 2 to w dół.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Panowie .. Mam problem z moim CC . Szyby przestały wszystkie chodzić. Z tym się uporałem , zgnił moduł tylnej szyby lewej i robił zwarcie. Wymieniony i szyby wszystkie chodzą z przełączników w drzwiach. Nie działa żadna szyba z przycisku centralnego i przy składaniu dachu. Podpowie ktoś gdzie szukać??   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Witam problem z podnoszeniem przedniej  szyby w Renault Megane coupe cabrio od strony kierowcy .. Wszystko rozebrane kupiony cały mechanizm podnoszenia wraz z silniczkiem elektrycznym ..Po podłączeniu dalej nie działa ani z panelu kierowcy ani przy otwieraniu dachu...Z ciekawości sprawdzałem zakupiony mechanizm od strony pasażera po wpięciu kostki i mechanizm działa...Bezpieczniki sprawdzone ..Wszystkie szyby działają oprócz tej jednej w czym może być problem czyżby elektryka jak zazwyczaj dzieja się cuda w tych Renault?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Prezes zmienił(a) tytuł na Problem z szybą - MEGANE CC

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!