Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Hałas z przekładni kierowniczej


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Moje auto to Renault Grand Scenic II, rok 2004, silnik 1.6, przebieg 155 tyś. km. Trzy tygodnie temu zaliczyłem kołem dziurę na poboczu i po krótkim czasie pojawił się dodatkowy hałas którego wcześniej nie było. Jesienią ubiegłego roku robiłem całkowity remont przedniego zawieszenia, więc zaliczenie tej dziury spowodowało moją lekką frustrację. Dwa dni temu robiłem przegląd rejestracyjny i po opisaniu problemu poprosiłem diagnostę o dokładniejsze sprawdzenie zawieszenia. Nie miał żadnych zastrzeżeń . Dzisiaj z kolegą na kanale sprawdziliśmy że hałas ewidentnie dochodzi z przekładni kierowniczej. Jak się kręci kierownica na postoju ( z włączonym silnikiem ) to słychać że coś coś w przekładni lekko strzela , powiedzmy takie  tu tu tu tu , a na skrajnych pozycjach ewidentny trzask. Nagrałem , proszę posłuchać: https://drive.google.com/file/d/1-tUgcxWx3VyZ4MO2CiWACvycOivSIjoR/view?usp=sharing

Hałas ten dochodzi z prawej strony auta i tego wcześniej nie miałem więc ewidentnie to skojarzyłem z dziurą. Sprawdziliśmy tez teleskopy, sprężyny , ale trzymając ręka przekładnię czuć że ten trzask jest w niej. W czasie jazdy nie czuć aby coś blokowało przekładnie , ale taki dźwięk tu tu tu tu w czasie skręcania jest słyszalny.  Moje pytanie jest takie, czy można z tym jeździć , czy oprócz hałasu nie zagraża jakieś niebezpieczeństwo ?   Jeśli miałbym wymieniać to nie będę się bawił w regenerację tylko jakiś nowy zamiennik. Na Allegro znalazłem niby TRW za 499 zł  http://allegro.pl/maglownica-renault-megane-2-scenic-ii-oryginal-i6948394219.html

Dzwoniłem do sklepu i powiedzieli mi że to oryginał TRW dla Renault ale w kartonie OEM , więc sam nie wiem czy to nie jakaś lipa. Jest też za 399 zł Gt-Bergmann http://allegro.pl/maglownica-renault-megane-2-scenic-ii-oryginal-i7178560333.html 

też piszą w opisie " Ograniczenia producenta : TRW " Proszę o poradę czy wymieniać czy można na razie zostawić, bo z kasą przed wakacjami dość krucho i jeśli wymieniać to co wybrać.

 

Dziękuje za pomoc i pozdrawiam

Edytowane przez Bravo8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poruszaj na siłę drążkiem z prawej strony góra-dół. Jeśli stwierdzisz delikatny luz, to oznacza, że tuleja w mechaniźmie kierowniczym jest do wymiany, ale takie coś występuje przy przebiegu dwukrotnie większym od Twojego

Jeśli przy zmianie wymieniałeś tylko końcówkę drążka, to może być tylko sam drążek. Jeśli w czasie jazdy czujesz na kierownicy wjazd w dziurę, to się należy zainteresować tematem jak najszybciej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do przebiegu to nie jestem pewien ponieważ jestem 3 właścicielem, więc po drodze mogło być różnie ale maiłem we wgląd historii auta i zakładam że może faktyczny przebieg to 200 tyś. Sprzęgło zaczęło się w nim ślizgać na 140 tyś i było oryginalne . Ato eksploatowane w 80% tylko w dużym mieście wiec sam nie wiem. Co do końcówek drążków kierowniczych to ich nie wymieniałem bo były w bardzo dobrym stanie. Teraz też nie mają luzów. Co do luzów na listwie przekładni kierowniczej to są wyczuwalne, ale nie aż jakieś ogromne. Mnie intryguje natomiast to chrobotanie jakie się słyszy podczas kręcenia kierownica i ten trzask na skrajnych położeniach kierownicy ( to jest na nagraniu) , jak już dobijasz prawie do blokady skrętu. Generalnie tego nie było przed wjazdem w dziurę .

Z jednej strony jest to układ kierowniczy i nie chciałbym aby coś się zblokowało podczas skrętu, z drugiej strony może można z tym jeszcze jeździć . Sam nie wiem.

Edytowane przez Bravo8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest luz tzn, że może być tylko drążek do wymiany ( nie końcówka). Właśnie prawa strona i skrajne wysunięcie może uderzać metalicznie w listwę układu z dużą siłą.

Będzie drążek, a może również wymienna tuleja w mechaniźmie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy można wymienić drążek kierowniczy z prawej strony plus tulejka przekładni kierowniczej bez wyciągania całej maglownicy? Czyli te głośne stuknięcia na skrajnym położeniu kierownicy są od wyrobionego drążka , a co z tym cichym chrobotaniem które jest cały czas podczas kręcenia kierownicy? Tulejkę znalazłem na Allegro za 90 zł z przesyłką , drążek 82 zł i raczej końcówka 63 zł , razem 235 zł . Cała maglownica, ta jakby TRW to koszt 515 zł. Tak czy siak będę to robił sam , więc odchodzą koszt robocizny. Nie wiem czy opłaca się bawić w regenerację czy kupno nowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można, tylko trzeba mieć specjalistyczne narzędzia, bo dostęp ograniczony. Tuleję trzeba robić w dwie osoby.

Z wymianą maglownicy wymieniałbyś również drążki kierownicze.

Nie wiem o którym chrobotaniu mówisz? Może to słychać silnik układu wspomagania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

czy ktoś kupował taki zamiennik i może coś powiedzieć na jego temat ?

 

https://allegro.pl/oferta/maglownica-renault-megane-2-scenic-ii-oryginal-7807404659?msg=Twój+e-mail+został+wysłany.&msgtoken=048a25b10f8bf5405c1e387864ffa85323220a1444b540a86acf77d00be2ff62

 

Edytowane przez decek_1984
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!