Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Wahająca się temperatura silnika.


Rekomendowane odpowiedzi

Otóż od początku gdy miałem Megane silnik był niedogrzany (wskazówka była na 1 czasami 2 kresce) Miesiąc temu gdy wymieniałem rozrząd postanowiłem wymienić i termostat. Gdy wymieniałem rozrząd nie spuściłem całego płynu gdyż nie pokonałęm zardzewiałej obejmy na wężu do chłodnicy. Spłynęło więc tyle płynu ile zdołało wypłynąć po odkręceniu pompy wody. Dużo tego było, ale coś napewno zostało. Termostat wsadziłem nowy płynu zalałem, ale NIE ODPOWIETRZYŁEM. Przejechałem kilka km w zbiorniczku nie było płynu dolałem i później jeszcze raz dolałem. W sumie weszło około 4 litrów. No, ale teraz najważniejsze. Gdy poraz pierwszy wyjechałem z garażu po wymianie temperatura zaczęła rosnąc i urosła szybko dosć do samej góry i nagle spadła do dołu i tak kilka razy. Teraz gdy płynu jest ok to jest tak:

gdy silnik jest zimny wskazówka idzie do połowy po czym spada na dół im silnik cieplejszy tym mniejsze są wachania. Ale nawet po dłuższej jeździe ruchy wskazówek są minimalne, ale są.

 

Od wymiany przejechałem około 2tys km. Czy to może być przez to, że nie odpowietrzyłem czy raczej termostat jest walnięty?

 

Pozdrawiam :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

macv6, może to być wina złego odpowietrzenia. Poniekąd układ sam się trochę odpowietrzył przez pobieranie płynu ze zbiorniczka wyrównawczego, aczkolwiek może tam jeszcze być powietrze i to widać na wskaźniku temperatury. (powietrze jest przepompowywane tam i z powrotem, bulgotanie w przewodach)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowietrzenie odpowietrzeniem ale tak czy siak po 2 kkm powinno ustąpić.

Zaobserwuj kiedy masz masz te wahania.

W przypadku gdy zdejmujesz nogę "z gazu" to temperatura po chwili spada, a jak dodajesz gazu to rośnie?

I jeszcze jedno czy po ruszeniu na zimnym silniku jak długo osiągana jest nominalna temperatura? Wiem jest ciepło ale da się to zaobserwować.

Jeżeli czas ten jest długi i wahania temperatury obserwujesz w takich momentach jak napisałem to może wskazywać że ten nowy termostat jest do bani.

 

Najpierw jednak spróbuj dobrze odpowietrzyć układ chłodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku gdy zdejmujesz nogę "z gazu" to temperatura po chwili spada, a jak dodajesz gazu to rośnie?

I jeszcze jedno czy po ruszeniu na zimnym silniku jak długo osiągana jest nominalna temperatura? Wiem jest ciepło ale da się to zaobserwować.

 

Nie, wahania są niezależne od jazdy. PO ruszeniu hmm wskazówka do połowy dochodzi po jakiś 3km, może mniej. Za jakąś godzine Megi będzie zupełnie zimna to się przejadę i napiszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To czy układ jest zapowietrzony świadczą duże wahania poziomu w zbiorniku wyrównawczym przy zimnym i ciepłym silniku. Powietrze jako gaz ma wielokrotnie większą rozszerzalność niż ciecz. Przy odpowietrzonym układzie poziom cieczy w zbiorniku wyrównaczym praktycznie się nie zmienia, chyba że temperatura silnika tak wzrośnie że płyn zawrze, ale po ostygnięciu poziom powinien wrócić do poprzedniego poziomu. Praktycznie, przynajmniej u mnie tak bywało, że po napełniu układu przez korek na chłodnicy i uzupełnieniu do max. zbiorniczka wyrównawczego i zakręceniu korków nagrzewałem silnik. Po pierwszym nagrzaniu i ostygnęciu jeździłem samochodem normalnie. Po kilku nagrzaniach silnika układ sam się odpowietrzył. W tym okresie często kontrolowałem poziom płynu w zbiorniku wyrównawczym i ewentyalnie go uzupełniałem. Te wahania temperatury októrych piszecie mogą być spowodowane: pierwszy spadek temperatury po zapaleniu silnika jak się otworzy termostat i zimny płyn z chłodnicy pójdzie na blok, następne włączeniem się wentylatora na chłodnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te wahania temperatury októrych piszecie mogą być spowodowane: pierwszy spadek temperatury po zapaleniu silnika jak się otworzy termostat i zimny płyn z chłodnicy pójdzie na blok, następne włączeniem się wentylatora na chłodnicy.

 

Też myślałem, że może wnetylator się załącza, ale odpiąłem przewody od niego i było tak samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma czegoś takiego; "jak otworzy się termostat".

Termostat to taki zawór który zawiera, w środku ciecz lub jest "sprężyna" wykonana z bimetalu, jeżeli ta ciecz/bimetal nagrzewa się to powoli się rozszerza jednocześnie powoduje otwarcie, dopuszczenie "zimnej" wody z chłodnicy i natychmiast się zamyka.

To tak w skrócie . Jednym słowem silnik po zapaleniu nagrzewając się powoduje jednocześnie rozgrzewanie termostatu. W momencie gdy osiągnie optymalną temperaturę termostat zaczyna pracować "popuszczając" zimną wodę z chłodnicy i jednocześnie utrzymuje temperaturę na optymalnym poziomie.

Natomiast jeżeli temperatura silnika po uruchomieniu przechodzi powyżej optymalnej temperatury i nagle spada wskazuje to na zacinanie się termostatu, nie otwiera się w momencie lub nieco wcześniej przed osiągnięciem temp. optymalnej.

Podobnie jest gdy termostat otwiera się za wcześnie z tym, że objawy są trochę inne.

- silnik po długim czasie osiąga optymalną temperaturę pracy

- widoczne są wyraźnie wahania temperatury, w przypadku wzrostu obciążenia silnika, np podjazd pod górę temperatura rośnie, przy zjeździe z górki, gdy nie dodajemy gazu (silnik nie pracuje, nie ma spalania benzyny) spada i to bardzo, a jak dodamy gazu widać wzrost temperatury.

Tyle na temat działania termostatu.

 

Tak jak napisałem wcześnie trzeba sprawdzić jak zachowuje się temperatura silnika. jeżeli występują wahania może to wskazywać na wadliwą pracę termostatu.

Trzeba to zaobserwować.

macv6 najpierw proponowałbym odpowietrzenie układu zgodnie z podaną procedurą, żeby na 100% wyeliminować prawdopodobieństwo zapowietrzenia układu.

Jeżeli to nie pomoże pozostaje wymiana termostatu.

Proponowałbym w takim przypadku spuszczenie płynu z chłodnicy i przepłukanie go wodą, ponowne zalanie płynem i dokładne odpowietrzenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam

U mnie wygląda to tak, gdy odpalam autko jade sobie gdzies wskaźnik temp. podnosi do 3 kreski ( tak troche poza 3) i po chwili spada do 2 kreski wystąpi to tak ze 2razy i poźniej stabilizuje się na 3 kresce. W czasie jazdy są jakieś tam wahania temp. i wyglada to tak ze jak sie autko juz nagrzewa dochodzi prawie do 4 załącza sie wentylator i wskazówka spada do 3. Czy to też wskazywałoby na termostat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem coś zaczyna się dziać z termostatem, mam prawie dokładnie jak Ty. Z tym, że temp. po otwarciu termostatu spada ciut poniżej 3 kreski i powoli stabilizuje się podnosząc do góry. Obserwuję takie zachowanie gdzieś od wiosny, czekam na chłody. Jeżeli auto będzie się długo nagrzewało, to porostu wymienię termostat i zobaczę co będzie. Tym bardziej, że w czasie jazdy temperatura jest stabilna, a jak stanę w korku temperatura podnosi się, włącza się wentylator, temperatura stabilizuje się trochę wyżej niż przy normalnej jeździe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko ja juz wymieniałem go 2 razy, z pierwszym było jeszcze gorzej, temp spadała i podnosiła! aktualnie jest tak jak napisałem i mam termostat francuski chyba vernet, tym razem wydam więcej kasy i kupie Wehler. Czyli jesteś pewny że to termostat a nie cos innego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja również mam drugi już w ostatnim czasie termostat, jest lepiej ale wskazówka nadal potrafi znikąd opaść itp, przy woooolnej jeździe bez żadnego większego przyspieszania wszystko jest oki ale jak nieco bardziej pomęczę silnik to wskazówka dostaje trochę na głowę :-> opada, po czym wraca tam gdzie być powinna :-? i nie jest to wynikiem załączenia się chłodnicy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!