Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Ostatnio miałem okazję zakupić samochód używany i chciałbym zwrócić uwagę na pewną nieoczywistą kwestię, otóż od pewnego czasu obowiązuje u nas obowiązek informowania starosty o nabyciu i zbyciu samochodu (nie mylić z rejestracją/przerejestrowaniem). O ile o konieczności zgłoszenia faktu nabycia było trochę trąbione to o konieczności informowania o zbyciu pojazdu było już trochę ciszej. Ostatnio przeczytałem na wykop.pl, że niektóre osoby dostają informacje o nałożeniu kary administracyjnej za brak informacji o zbyciu pojazdu. Dlatego jak w ostatnim czasie sprzedaliście samochód i nie dokonaliście zgłoszenia tego faktu to możecie mieć nałożoną karę administracyjną do 1000zł. To, że kupujący zgłosi fakt nabycia nie zwalnia sprzedającego z obowiązku informowania o zbyciu pojazdu.

Dla uporządkowania kwestii, informacja o zbyciu lub nabyciu to nie jest to samo co rejestracja lub przerejestrowanie pojazdu. Jeżeli rejestrujemy pojazd to automatycznie dokonujemy zgłoszenia faktu nabycia pojazdu, ale jak robimy zgłoszenie informacji o nabyciu to nie dokonujemy automatycznie rejestracji. Zgłoszenie nabycia/zbycia można zrobić np. poprzez platformę internetową (wymagany profil zaufany): 
https://www.gov.pl/web/gov/zglos-zbycie-lub-nabycie-pojazdu-na-przyklad-sprzedaz-kupno-darowizne

 

Z tego co wiem, to na rejestrację samochodu sprowadzonego jest 30 dni (za przekroczenie terminu obowiązuje kara administracyjna).
W przypadku zakupu samochodu zarejestrowanego w Polsce wygląda to podobnie, przy czym nie ma żadnej kary jeżeli przekroczymy te 30 dni na przerejestrowanie (o ile zgłosimy wcześniej fakt nabycia samochodu, w ciągu 30 dni od dnia nabycia). Może komuś te informacje się przydadzą. Generalnie należy trzymać się terminów, żeby spać spokojnie. Niestety konieczność zmiany blach i dowodów to relikt dawnych czasów, regionalizacji i wyciąganie kasy od kierowców. 

PS
W zeszłym roku czas na zgłoszenie zbycia/nabycia i rejestracji był wydłużony do 180 dni (z uwagi na koronawirusa).

Jeżeli coś źle napisałem to mnie skorygujcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informację, bo muszę kupić samochód, a teraz są jaja z pracą urzędów. Jasielski wydział komunikacji był kilkukrotnie opisywany nawet w ogólnokrajowych mediach. Rok temu, jeszcze przed covidem, stałem w kolejce od 4 rano aby zarejestrować samochód. Dobrze, że nabycie można zgłaszać online.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie wydział komunikacji prowadził rejestrację telefoniczną, na konkretne godziny. Oczywiście dodzwonić się było ciężko, jak się dodzwoniłem to dostałem termin za 7 dni na konkretną godzinę. W sumie lepiej niż tradycyjnie, bo się stało godzinami w kolejce. Pojechałem na konkretną godziną, zrobiłem rejestrację dwóch samochodów w 35min i gotowe. Teraz, żeby wymienić pozwolenie czasowe na "twardy" dowód muszę złożyć wniosek i zostawić w skrzynce podawczej wraz z pozwoleniem czasowym. Książka pojazdu i dowód rejestracyjny ma przyjść pocztą do domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!