Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Wymiana akumulatora Megane 3 1.6dci AGM czy EFB


Rekomendowane odpowiedzi

Dobry wieczór.

 

W czerwcu zeszłego roku przy zakupie megane 3 1.6 dci 2014 poprzedni właściciel (czytaj handlarz) umieścił w nim nowy aku Centra EFB 70Ah 760A.

Niestety po tym czasie czyli niecałe 1.5 roku rozruch jest mniej żwawy, auto nie pali na dotyk. Start stop działa raz na jakiś czas. Ładowanie z alternatora sprawdzałem miernikiem na klemach na biegu jałowym 13-14V. Test obciążeniowy wykazał 65%. Zakładam, że w tej wersji dedykowany AKU to wersja AGM, tym bardziej że po rozkodowaniu VIN w systemie jest obecny Energy Smart Management. Przed testem obciązeniowym podładowałem aku 6 godzin ładowarka ULGD w trybie AGM.

 

Pytania:  Aku EFB powoli dokonuje żywota? coś zdecydowanie za szybko

               Handlarz nie skonfigurował w can clipie nowego aku tylko wyjal pierwotny i zamontował EFB? zła konfiguracja?

               Zastanawiam się nad zakupem AGM. Wystarczy wymiana? Jakaś procedura w can clipie jest konieczna?

 

Serdecznie z góry dziękuję za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Melman1980 napisał:

Niestety po tym czasie czyli niecałe 1.5 roku rozruch jest mniej żwawy, auto nie pali na dotyk.

Start stop działa raz na jakiś czas.

I/  Wcale nie musi być to wina akumulatora,

II/ Żeby S&S działał - musi być spełniony szereg czynników np. ;

    1/ S&S działa > 1C powyżej zera,

    2/ odpowiednia temperatura silnika,

    3/ właściwy poziom naładowania akumulatora,

    4/ każde niedomaganie silnika powoduje wyłączenia systemu S&S;

        - np.; spalona świeca żarowa, uszkodzona sonda lambda, zapchany egr,

11 godzin temu, Melman1980 napisał:

Zakładam, że w tej wersji dedykowany AKU to wersja AGM, tym bardziej że po rozkodowaniu VIN                                                        - w systemie jest obecny Energy Smart Management.

III/ Energy Smart Management to system polegający na tym że ;

       a/ podczas gwałtowniejszego przyśpieszania, następuje odłączaniu ładowania akumulatora ,

             - spadki poniżej 13 V spowodowane są zasilaniem układów tylko z akumulatora podczas przyśpieszania,

       b/ podczas hamowania silnikiem;

             - akumulator jest ładowany większym napięciem nawet 15,5 V,

       c/  przez większość okresu;

            - masz ładowanie 13,2- 13,8 V wynikające z normalnej jazdy ze stałym obciążeniem,

11 godzin temu, Melman1980 napisał:

 Handlarz nie skonfigurował w can clipie nowego aku tylko wyjal pierwotny i zamontował EFB? zła konfiguracja?

IV/ Po wymianie akumulatora na nowy w megan III pojawia się komunikat ;

        - czy założono nowy akumulator ?

        - należy zaznaczyć, że Tak - i to wszystko

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Użytkuję megi z tym silnikiem więc podpowiem. Fabryczny akumulator miałem : Renault Nissan firmy Exide /made in Spain/ - L3 EFB 70Ah 720A.

W 2020r po sześciu latach akumulator padł. Obecnie mam również firmy Exide : EFB carbon bost 2.0, 70Ah 720A. Po wymianie akumulatora lub odłączeniu, każdorazowo komputer zapyta czy wymieniono aku na nowy. Nic więcej, nie trzeba konfigurować clipem. Co do rozruchu to może nie wina akumulatora. U mnie powodem słabszego rozruchu były świece żarowe. Dwie były spalone. Po wymianie auto znowu pali na dotyk.

 

Edytowane przez babus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akumulator wymieniony przy ok.150 tys km przebiegu, 6 lat. Jazda mieszana. Chociaż ja mam tak, że mogę miesiąc jeździć wokół "komina", a później w dwa - trzy dni zrobić 1000 km w trasach. Co do start - stop, to praktycznie 100% jazda z wyłączonym systemem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!