Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Pomoc w wyborze


maciejmacku

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem czy to ten sam silnik ani co i jak tam się psuje, a psuje się na pewno (jak wszystko). Chciałeś Megane, 2 litry i 140 koników to jest :-) Automaty zawsze są droższe w  eksploatacji niż manuale ale wygodne. Testowałem kiedyś tydzień Toyotę z automatem (pal licho jakim) i rozwiązanie do miasta jest mega. Na forum jest kilka tematów o tej konkretnie skrzyni, poczytaj.

Edytowane przez pbet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i posiedziałem, policzyłem LPG (1.4 TCe, 2.0 TCe) vs ON (1.6 dCi), z grubsza wyszło tak: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1Xcnw8X4zHXU_op0AkkxRkiUMjwrwLMvJ7c5rNelIQKo/edit?usp=sharing

Oczywiście wszystko pobieżnie, mocno uśrednione, dane z autocentrum, koszty instalacji uśrednione z różnych forów - każdy może wstawić sobie swoje średnie spalania, ceny i wyliczyć co i jak. Jak ktoś będzie chciał to udostępnię linka do edycji i można będzie więcej modeli dodać do porównania. 

Edytowane przez spineless
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie minusem jest to, że benzyna 2.0+automat w Megane ma w papierach o 1,5s słabsze przyspieszenie 0-100, niż ten sam silnik+manual w cięższej Lagunie.

Chociaż tu na forum było parę wypowiedzi zadowolonych użytkowników.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, ari1979 napisał:

Megane ma w papierach o 1,5s słabsze przyspieszenie 0-100

Nie popadajmy w skrajności. Nawet nie odczujesz, ciężko nawet odmierzyć taki czas. Przecież 1,5 sekundy to jakby nic. Ale jak szukasz auta na wyścigi to chyba nie na tym forum albo zainteresuj się wersją RS :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, pbet napisał:

Aby mieć pełny obraz należało by porównać jeszcze koszty serwisowania i usunięcia ewentualnych najpopularniejszych awarii oraz ubezpieczeń (wyższa pojemność oznacza wyższe składki).

Oczywiście, to jest tylko "baza" - koszty serwisu i części dla poszczególnych modeli będą bardzo różne, różne będą koszty ubezpieczeń, nowych opon i wielu innych rzeczy, ale to też jest kwestia konkretnego egzemplarza. Bardziej skupiłem się na tym czy lpg do tych modeli się w ogóle opłaca względem diesla.. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko samo paliwo i spalanie to nie wszystko. Globalnie spoglądając na zagadnienie to właśnie opłacalność benzyny (z LPG lub bez) do diesla jest ogromnie zależna od tego jakie jest prawdopodobieństwo awarii i jak często coś się psuje oraz jaki jest koszt napraw. Jak powszechnie wiadomo diesel w odpowiednim wieku i z odpowiednim przebiegiem wymaga więcej nakładów finansowych (turbo, egr, dpf, wtryski, panewki, itd.) niż wolnossąca benzyna. Koszt ubezpieczenia OC dla mocnego 2 litrowego silnika to również kilka stówek w roku mniej z kieszeni, o AC nie wspominając.

Edytowane przez pbet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden zapłaci za OC 1200 zł a drugi 2000 zł, podobnie z AC, nie da się tego uśrednić, podobnie jak nie da się uśrednić prawdopodobieństwa wystąpienia awarii turbo czy wymiany upg albo tego czy ktoś kupi gumy za 200 zł/szt czy 450 zł/szt. Ten sam model przejedzie bezawaryjnie 250 kkm a inny egzemplarz będzie w serwisie co 10 kkm - na forach pełno takich przypadków. Oczywiście że diesel potencjalnie będzie droższy w serwisie, ale np. remont głowicy w wolnossących benzynach albo regulacje zaworów także tanie nie są już pomijając fakt np. źle zamontowanej lub dobranej instalacji lpg.

 

Pytanie tylko czy oszczędności płynące z posiadania auta zasilanego tym konkretnie paliwem są w stanie zrekompensować potencjalne koszty jego utrzymania ? Ale na to pytanie każdy musi sobie znaleźć odpowiedź. 

Edytowane przez spineless
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz ja dorzucę 3 grosze:

  1. Moja Megane II 1.5 dCi, rocznik 2008, kiedy ją kupiłem w 2012 roku (zaraz po leasingu), miała 45 kkm na liczniku. Jeżdżona do tamtego momentu tylko po Warszawie, czasem trasa ca. 200 km. Dzisiaj ma >133 kkm, nic się nie dzieje. Planowane roczne przebiegi - użytkuje małżonka - ca. 10 kkm i na razie zostaje w rodzinie.
  2. Menage III teścia, 1.5 dCi, rocznik 2010, kupiona z tego samego źródła (nie wiem z jakim przebiegiem) - dzisiaj, w 2017 ma ca. 60 kkm. Nic się nie dzieje.
  3. Laguna III, którą chciałem kupić (wcześniejsze wpisy), 2.0 dCi, rocznik 2011, samochód ze źródła jw., szwagierka dojechała nim do 52 kkm - 6-letnie auto (miesiąc temu sprzedana). Nic się nie działo.

Wszystkie powyższe diesle nie przekraczały 20 kkm rocznie, wręcz ocierały się o 10 kkm. Wnioski do wyciągnięcia :-)

Edytowane przez konwil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8-10 tys rocznie - ja bym wybrał benzynę, bez lpg. 2.0 TCe w kombi jest bardzo mało, a przy tym są dość drogie, trafić w dobry egzemplarz pewnie będzie trudno, ale to na pewno silnik dający dużo radości z jazdy. 1.6 110 KM będzie nieco ospały na trasach, choć wiadomo że można piłować po obrotomierzu jeśli jest taka potrzeba. 2.0 16V to skrzynia w automacie, na pewno będzie nieco żwawszy niż 1.6, ale to ciągle automat i cudów pod względem elastyczności nie będzie, 1.4 TCe wydaje się najlepszym rozwiązaniem - silnik dość elastyczny i przyjemny, jak będzie brakować Ci mocy zawsze możesz zaczipować i ok. 160 kucy wyciągnąć. Do tego jest trochę egzemplarzy, więc można już poszperać i pojeździć po komisach. 

 

Nie piszę nic o awaryjności, bo jakieś typowe usterki, oprócz uszczelki w 1.4 TCe raczej się nie pojawiają, choć ktoś może sprostuje i okaże się, że jestem jednak w błędzie, a na jaki trafi się egzemplarz, to nigdy nie wiadomo. Co ważne nie byłem nigdy właścicielem Megane, ale po przeczytaniu kilkudziesięciu różnych opinii mniej więcej taki obraz się przedstawia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!