Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Rekomendowane odpowiedzi

Ja nie kupię radia tak jak cocker999, bo to nieopłacalne a poza tym mam inne auto. Już jestem na zaawansowanym etapie przeróbki oryginalnego pilota przy kierownicy tak by sterował radiami Philips: RC 388, 468, 569, 578, 599, 659, 668, 669, DC 944 DCC 824 - to te co do których jestem pewny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja nie mowie ze masz kupowac. tamto radio bylo strare i chcialem miec nowe. i wolelem zaplacic 155 zl niz sam to robic. z elektryki to slaby jestem. i tak bardzo podoba mi sie renata ze sprzedam swoja i kupie mlodsza. nie chce innego wiec sterowanie sobie przeloze. <piwko>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedstawiam jak przerobić pilota Megane II (widok na początku tematu forum) by obsługiwał wszelkie radia które obsługuje pilot Philipsa EA2001.

Kilka słów wyjasnienia. Porównanie schematu odręcznego z opisem schematów montażowych wyjasni oznaczenia na schemacie odręcznym. Rozbierając pilota Megane trzeba zachować ostrożność by nie pourywać zaczepów z tworzywa z którego wykonany jest pilot. Obecnie jestem na takim etapie przeróbki jak załączone zdjecia. Nastepnym razem bdzie już finał.

Już znalazłem błąd, ale nie będę go porawiał na zdjeciu:

oto ten błąd: na schemacie montazowym (2 strona) na stykach które trzeba rozlutować sa połaczone końcówki 1,2 i 3. Mają być połączone 1 i 3 i z tych końcówek ma iść przewód do Remonte Colntrol masa

 

Skończone i działa!!! A już wątpiłem. Na wstępie zamieszczam porawiony schemat oryginalnego pilota Philipsa, który niejako włożyłem do joystica Megane II. Kilka uwag gdyby ktos chciał przerabiać:

1. Konieczne rozebranie joysticka i usuniecie na stałe kólka ze stykami które w oryginale przesuwane jest przez pokrętło pod spodem joysticka ( na 2 zdjeciach widac to kółko)

2. Konieczne rozlutowanie wszystkich styków łączacych joystick z samochodem ( nie ma połączenia bezpośredniego joysticka z jakąkolwiek kostką idacą do radia, dlatego - niestety - trzeba dwa przewody doprowadzić samodzielnie z joysticka do radia)

3. Konieczne zaizolowanie wszytskich końcwek rozlutowanych styków w joysticku od strony samochodu.

4. Przy wlutowywaniu rezystorów trzeba wykonać próby montażu części joysticka które mocuje sie obok rezystorów, gdyż możne okazać się niemożliwe złożenie joysticka bo będzie coś zawadzać. Przy montazu montuje się także pokrętło, znajdujace się pod spodem joysticka pomimo, że ono nie będzie spełniać żadnej funkcji radiowej ( potrzebne jest z powodów estetycznych oraz by nie było dziury). Dlatego także trzeba próbować czy ono tez nie przeszkadza przy wlutowywaniu rezystorów. I proszę nie zgubić plastikowej malutkiej okrągłej podkładki bo usztywnia ona pokrętło, zwłaszcza że z drugiej strony nie bedzie kółka ze stykami, bo jest to jedyny element który nie zmontujemy w Nowym Joysticku.

5. Styki zaznaczone jedynką w kółeczku na schematach montazowych trzeba koniecznie rozlutować i oddzielić izolacją od płytek do których są przylutowane ( bez tego joystick nie będzie działał!!)

 

Dwa przewody z joysticka podłącza sie do radia Philipsa jak na zdjeciu (zaznaczone czerwonymi kółkami). Własciwie bez znaczenia jest który przewód do którego z dwóch styków w radiu.

Schematy montażowe są ok. Z jednym zastrzeżeniem. Jak podłączy się w ten sposób to na joysticku samochodowym tam gdzie jest vol- bedzie sie zgłaśniać a tam gdzie vol+ bedzie ściszać ( schemat montazowy był robiony na podstawie schematu jeszcze nie poprawionego przeze mnie, schematu który jest dostępny w internecie i pewnie powielany z błedem. Jakby ktoś chciał zrobić to prawidłowo tzn. pierwszy rezytor 82 om poprowadzić do vol- to musi całkowicie przerobić schemat montażowy, gdyż nie da się tylko zamienić miejscami przewodów, bo nie bedzie działało!!). Oczywiscie jak przeprowadzicie dolutowane rezystory to wszystko jedno. Byle były końcówki tak jak na schemacie montażowym przylutowane do tych końcówek co pokazano. I oczywiscie stosować się do opisów. Na razie joystick działa w domu. Jak będę miał czas to zamontuje go w samochodzie i myślę, że nie wyjdą niespodzianki z tym montażem. Powodzenia tym którzy chcą sie zabawić. Słuzę pomocą

Aha. Oczywiscie Nowy Joystick steruje wszystkim co obsługuje radio Philipsa czyli CD lub kasetą i zmieniarką CD.

dodano 25.042009:

A dokładnie krańcowe klawsze vol+ i vol- wiadomo; środkowy klawisz (tak jak SRC w pilocie Philipsa): krótkie przyciśnięcie przełaczanie funkcji radia - radio-cd-zmieniarka lub radio-kaseta-zmieniarka, dłuższe naciśniecie włącza funkcję mute (wyłączenie tej funkcji krótkie powtórne nacisnięcie); dwa przyciski obok siebie spełniają rózne funkcje i tak np. w radiu krótkie naciśnięcie przełącza do nastepnej stacji - jeden w tył drugi w przód, długie naciśnięcie włącza przeszukiwanie fal radiowch, słuchając płyty CD: krótkie naciśniecie następny utwór lub drugi przycisk poprzedni utwór, trzymanie wciśniętego przycisku "przewijanie" płyty, słuchajac kasety: krótkie naciśniecie włączenie opcji (o ile radio taką posiada) przewijania i zatrzymania się na poczatku 1 utworu o ile przyciśnięto jeden raz, jak naciśnięto 3 razy to zatrzyma się na poczatku 3 utworu (jeden przycisk robi to do przodu, drugi do tyłu), dłuższe przetrzymanie przycisków właczenie normalnego przeijania kasety; przycisk od dołu: radio - krótkie naciśnięcie przłaczanie zaprogramowanych stacji do przdu 1-2-3 itd, długie naciśnięcie przłączanie między LW-MW-SW-FM1-FM2 itd; zmieniarka - krótkie naciśnięcie włączanie po kolei CD1-CD2-CD3 itd, długie naciśnięcie włączeni funkcji SCAN czyli włączaja sie po kolei poczatki 5-15sek kolejnych utworów na CD. To tak pokrótce opis niektórych funkcji pilota, oczywiście nie wszystkich a jest ich naprawdę sporo.

dodano 01.05.09

Joystick podłączony do auta. Działa wszystko wysmienicie. Miałem zrobić zdjęcia z kolejnych etapów podłaczania, ale nie miałem apartu. Mogę tylko opisac:

1. Odkrecić 3 srubki osłony dolnej kierownicy

2. Zdjąć tę osłonę wraz z osłoną górną ( obie łączone są na zaczepy z tworzywa i uważać aby je nie pourywać!!)

3. Przekręcić kierownicę tak by była widoczna srubka która trzyma joystick.

4. Odkręcić srubkę

5. Odczepić złącze od joysticka (uwaga zaczep - trzeba wcisnąć)

6. Wysunąć joystick w górę (uwaga zaczep - trzebqa wcisnąć) i... mamy wyciągnięty joystick

7. Wsunąć nowy joystick i przkręcić srubką (uwaga: na otwór joysticka na śrubkę nakleić kawałek izolacji z dziurką, by przez izolację przeszła srubka - bez izolacji jest możliwość zwarcia z komputerem auta)

8. Nasunąć i zapiąć złącze do joystica ( po to by nie latało i nie tłukło się - to złącze bedzie niewykorzystane)

9. Nowy przewód od joysticka przeprowadzić (podobnie jak oryginalny) ale do miejsca gdzie są kostki do radia (otwór na radio).

10. Zamocować osłonę kierownicy, którą wcześniej rozebraliśmy i skręcić 3 srubkami.

czas przeróbki ok. 20-30 min

 

Koniec roboty radio Philipsa ( i te którymi steruje pilot Philipsa ) ma być sterowane przez nowy joystick.

Powodzenia

A ja zabieram się za autoalarm: http://megane.com.pl/viewtopic.php?t=7863

post-1915-1239482415_thumb.jpg

post-1-1239482415_thumb.jpg

post-1-1239482416_thumb.jpg

post-1-1239482417_thumb.jpg

post-1-1239482418_thumb.jpg

post-1-1239482419_thumb.jpg

post-1-1239482420_thumb.jpg

post-1-1239482421_thumb.jpg

post-1-1239482422_thumb.jpg

post-1-1239482423_thumb.jpg

post-1-1239482424_thumb.jpg

post-1-1239482425_thumb.jpg

post-1-1239482426_thumb.jpg

post-1-1239482427_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
czy taki sam schemat jest do pilota od scenica z 98 roku

Na ile sie oprientuje to niestety nie. Podobny ale nie taki. Mechanicznie napewno nie jest taki, a elektrycznie podobny. Są tylko drobne róznice. Cześć joysticków nie ma 3 klawiszy na końcu, tylko dwa. To to samo tylko tego trzecigo poprostu nie ma. A najlepiej rozebrać i sprawdzić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego się nie da zabardzo rozebrać - rozbierałem myszkę z meganki 1p2, zostaje Ci w ręce jedynie enkoder *kółko* a reszta i tak jest "zanitowana" wewnątrz;/

 

Co do pilota to AFAIK jest tak samo zbudowany wewnętrznie matryca 3x2 +enkoder.

Kolory kabli są ważne, bo we wszystkich są te same do tych samych funkcji;)

Co do guzika MUTE który raz jest raz go nie ma, nawet jak jest to jest też emulowany (Poprzez radio, nie pilot!) poprzez równoczesne wciśnięcie VOL - i +.

Aha co ważne, rezystancja zwartych przycisków sięga nawet 20KOhm!

Łukasz, jak coś to zapraszam na PW :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!