Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Zerwany rozrząd MEGANE 1.6 16V


paoss

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

jestem nowy na forum i od niedawna posiad Megane phII 1.6 16V

dzisiaj podczas ostrzejszego ruszania ze skrzyżowania prawdopodobnie zerwał mi się pasek rozrządu. Coś szczeliło i koniec jazdy. Tylko raz zakręciłem ponownie silnikiem, syndrom zerwanego rozrządu bankowo...

 

teraz pytania:

co w najgorszym przypadku mogło się stać? Ile zaworów szykować do wymiany i czy wogóle jest sens naprawy, oraz ile w najgorszym przypadku szykować kasy...???

jeżeli jest ktoś z Białej POdl. to jakiego mechanika (który nie jest zawalony robotą) możecie polecić?

 

pilna sprawa bo autrm woże dziecko i jestem pozbawiony transportu..

 

dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

co w najgorszym przypadku mogło się stać?

Totalna demolka silnika. Czyli: pogięte wszystkie 16 zaworów, pęknięta głowica, poprzebijane zaworami tłoki, pęknięte pierścienie tłokowe, pogięte korbowody, pęknięty wał, uszkodzona pompa oleju, uszkodzone uszczelniacze, i tak można mnożyć. Ale musiałbyś być pechowcem, jakiego jeszcze nie było na świecie. Śmiało mógłbyś się dopisać do Wikipedii pod hasło "największy pechowiec świata".

W najlepszym razie pozostaje do wymiany pasek.

czy wogóle jest sens naprawy

Nie ma co wróżyć, trzeba zdjąć głowicę i ocenić ewentualne zniszczenia.

ile w najgorszym przypadku szykować kasy

Taniej wyjdzie przejść się do salonu po nową Skodę :) A na poważnie, w najgorszym razie wymiana silnika. Kosz ok. 1000-1500 zł (z wymianą, nowym rozrządem i olejem).

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taniej wyjdzie przejść się do salonu po nową Skodę A na poważnie, w najgorszym razie wymiana silnika. Kosz ok. 1000-1500 zł (z wymianą, nowym rozrządem i olejem).

Mocno wątpię, że za tą kwotę wymienisz silnik. Koszt samego silnika to ok 1000 zł do tego rozrząd 300-400 zł filtr oleju i sam olej jakieś 100-200 zł (zależy za ile kupisz). Do tego może warto zainteresować się sprzęgłem czyli następne 400-600 zł. A gdzie robocizna? Nikt za darmo Ci tego nie zrobi. Chyba, że będziesz robił sam. Nie ma też gwarancji, że kupiony silnik nie został zajechany na amen i nadaje się tylko do remontu.

Jedyne wyjście, zdjąć głowicę i zobaczyć co się dokładnie stało. Dopiero wtedy trzeba podjąć decyzję co dalej.

Ale wg mnie naprawiaj to co masz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszt samego silnika to ok 1000 zł

Zdaję sobie sprawę, że rozrzut cenowy jest duży. Można kupić silnik za 600 zł, a można i za 2000 zł. Można też popaść w obłęd i udać się z naprawą do ASO. Generalnie, zawsze chce się wydać jak najmniej, raczej się ryzykuje i kupuje najtańsze (niestety żyjemy w Polsce).

rozrząd 300-400 zł

Jeżeli był niedawno robiony (a zerwanie nastąpiło przez wątpliwej jakości pasek), może wystarczyć wymiana samego paska.

może warto zainteresować się

Jeżeli ktoś pyta o koszt operacji, to raczej chce to zrobić jak najtaniej. Proponujesz przeprowadzić przy okazji remont silnika. Rozumiem, że jeżeli i tak to będzie rozbierane, to nie będziemy się pakować w ponowne koszty rozbierania, ale w podejściu "jak najtaniej" się to nie mieści.

Ale jak kolega paoss może sobie pozwolić na większy wydatek, to czemu nie zrobić wszystkiego za jednym razem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, auto z przebiegiem 140000 to różne rzeczy mogą wyjść, sprzęgło jest jednym z nich. Odkręcenie i zobaczenie co tam sieci zajmie chwilę, a może się okazać, że już czas na wymianę. Po co za chwilę ponownie robić sprzęgło. Koszty będą większe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie mogę sobie darować tego rozrządu... były objawy, np. dziwny dźwięk, jakby krótki pisk przy odpaleniu zimnego silnika, no i olej z filtrem, który wymieniłem około dwa tygodnie temu.

 

pytając o koszty, miałem oczywiście na myśli jak najtańszą naprawę... macie racje, nie ma co wróżyć z fusów, jutro będe szacował straty i jeszcze raz zasięgnę opinii jak będe widział co poszło!

 

mam nadzieję że miałem szczęście i straty nie będą wielkie, z drugiej jednak strony biorę pod uwagę również większe zniszczenia... chciałbym się zmieścić w kosztach naprawy do 1 tys. łącznie z wymianą oleju, pompy, kilku zaworów, robocizny... nie wiem czy to realne.

 

no niestety nie mam dzisiaj więcej informacji niż wczoraj,

 

tyle tylko że mechanik powiedział że to napewno rozrząd, kazał zakręcić rozrusznikiem i patrzył czy się coś ruszyło, tak na marginesie to dziwne że kazał kręcić, przecież każdy rozruch to kolejne ewentualne szkody w silniku... powiedział że najpierw spróbuje założyć nowy pasek i go uruchomić, jak to nic nie da to zabierze się za głowice...

 

dzisiaj rano, przed holowaniem zauważyłem też niewielki wyciek tak jakby z pod wału korbowego, ale wyciek minimalny... czy jest możliwość że wał też rozwaliło i tylko wymiana silnika pozostała?

 

poza tym oczywiście masakra z holowaniem, hamulce zapowietrzone, brak wspomagania... coś strasznego!!!

 

mam nadzieje że miałem szczęście i wymienie tylko zawory i rozrząd... mam nadzieję!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kazał zakręcić rozrusznikiem

Poszedł najprostszą drogą. Sprawdził "na słuch".

przecież każdy rozruch to kolejne ewentualne szkody w silniku

Jeżeli zawory nie są pogięte, to nie.

najpierw spróbuje założyć nowy pasek

Czyli według słuchu mechanika, zawory są całe.

niewielki wyciek tak jakby z pod wału korbowego

Uszczelniacz wału korbowego. Częsta dolegliwość. Jeżeli nie cieknie, a tylko od czasu do czasu spadnie kropelka, to jeszcze można z tym jeździć. Tylko należy pamiętać, aby przed przeglądem wszystko powycierać :)

mam nadzieje że miałem szczęście i wymienię tylko zawory i rozrząd

Jeżeli Twój mechanik ma dobry słuch, to wymienisz tylko pasek rozrządu. Jak rozrząd dawno nie był wymieniany, warto zainwestować w komplet.

Oczywiście istnieje możliwość, że zawory (jeden lub kilka) są lekko zgięte (chowają się, ale z oporem). Wtedy koszt wzrośnie co najmniej o wymianę tych zaworów i nową uszczelkę głowicy, plus oczywiście robocizna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj mam kolejne informacje, wiem co mniej więcej będzie wymieniane, ale nie znam kosztów... dlatego prośba o pomoc, możecie mniej więcej oszacować te części???

 

Do wymiany:

 

8 zaworów

rozrząd kpl. razem z pompą wody

uszczelka głowicy

pompa oleju

szlifowanie głowicy

robocizna

 

ewentualne części dodatkowe do w/w (np. dzwigienki zaworów, sprężyny)... i jak radzi kolega p_r_z_e_m_o uszczelniacze zaworów.

 

Zmieszczę się w 2 tys. ???

Edytowane przez paoss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopisz do listy uszczelniacze zaworów.

Jeżeli robisz to poza ASO to mniej więcej tyle zapłacisz.

Dolicz jeszcze pasek akcesorii i niech obejrzą napinacz i rolki.

Edytowane przez P_r_z_e_m_o
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mimo wszystko droga impreza...

jutro prawdopodobnie jednak będe miał renatkę już u siebie ;]

 

A więc wszystko już jasne! Podaję ceny wymienionych części (ku przestrodze, dla innych kierowców):

 

Kpl rozrządu 490 zł

Uszczelka kolektora wydechowego 14 zł

Uszczelka głowicy cylindrów 156 zł

Zawory 2 szt. dolotowy 44 zł, 4 szt. wydechowy 104 zł

Pasek wieloklinowy 56 zł

Uszczelniacz wałka rozrządu 3 szt. 55 zł (czemu aż trzy???)

zaślepka haka p. 16 zł (???)

Zestaw korków 20 zł (???)

Robocizna 800 zł

 

Razem: 1780 zł !!!

 

Możecie mi napisać co to za części oznaczone przez: (???)

 

czy aby przypadkiem te dodatkowe części nie poszły do innego auta?

Edytowane przez paoss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uszczelniacz wałka rozrządu 3 szt. 55 zł (czemu aż trzy???)

Masz w głowicy dwa wałki na ich końcach są uszczelniacze, ale czemu 3 szt. to nie wiem. Jakby były 4 szt, to :)

zaślepka haka p. 16 zł (???)

Nie mam pojęcia o co chodzi.

Zestaw korków 20 zł (???)

To są korki otworów blokady wałków rozrządu. Można je wymienić, jak zaleca Renault. Można wkleić na jakimś silikonie, pod warunkiem, że nie zostały uszkodzone przy demontażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!