Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Vademecum - wymiana płynu chłodniczego.


Rekomendowane odpowiedzi

Ta pierwsza metoda nie nadaje się do niczego. Dlaczego? A no dlatego, że nie wiesz jaka jest proporcja koncentrat/woda. Temperatura zamarzania zależy właśnie od tego stosunku. Najkorzystniejsza jest w okolicach 1:1, choć i to zależy od zastosowanego glikolu, jako bazy.

Możesz to niby wyliczyć pod warunkiem, że masz układ zalany czystą wodą, ale i tak nie masz pewności czy cały płyn w układzie to czysta woda.

Nie wiadomo czym było zalane i czy nie zostały właśnie ~2 litry starego płynu.

Piszesz o przepłukaniu wodą. OK Wiesz że nie powinno się stosować wody pitnej, z kranu, do zalewania układów chłodzenia?

Układ powinno się napełniać woda destylowaną lub demineralizowaną, w ostateczności przegotowaną woda wodociągowa, po odstaniu.

Zrób sobie mały test. Zagotuj w jakimś garnku wodę z kranu i zostaw żeby ostygła i odstała. Zobaczysz ile śmieci zawiera. Może nie ma ich dużo, ale potem to wszystko masz w układzie chodzenia. Dodatkowo dochodzi jeszcze to co wypłucze płyn z silnika.

 

Druga już bardziej, ale trzeba mieć odpowiedni miernik, a nie każdy go ma.

Takie ciekawostki

http://www.prestone.pl/ochrona-ukladu-chlodzenia/sprawdzanie-plynu-do-chlodnic.html

http://www.prestone.pl/ochrona-ukladu-chlodzenia/wymiana-plynu-do-chlodnic-film.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem juz trochę na forum i zdążyłem zauważyć, że nie umiesz przyznać komuś racji a Twoje zdanie zawsze musi być na wierzchu.

Zresztą Twoja odpowiedź niczego nowego nie wnosi.

 

Reasumując

Proponuję czytanie ze zrozumieniem mojego posta.

Napisałem wyraźnie, że stosowałem koncentrat Prestone a żeby w jego przypadku uzyskać wynik -37 stopni Celsjusza to trzeba go rozcieńczyć 1:1 tak jak to zresztą dokładnie opisałem i wyliczyłem dokładne objętości.

 

Napisałem też, że płukałem czystą wodą układ aż do uzyskania czystej wody, jaka się wylewała z układu więc co jeszcze, poza tą czystą wodą, miałoby się znajdować w bloku ? Nie wiem bo jeśli na początku leci płyn o kolorze płynu który z czasem zaczyna być przezroczysty to chyba naturalne że to woda.

 

Co do płukania wodą z sieci to po gotowaniu wytrąca się kamień to prawda, ale w sprawnym układzie chłodzenia temperatura nie przekracza 90 stopni więc proces gotowania nie zachodzi a poza tym woda miesza się z koncentratem.

 

Mniej szkodliwe dla układu chłodzenia będzie wypłukanie go wodą z sieci niż zostawienie części starego i może złej jakości płynu chłodniczego, który może rozpuszczać uszczelki a możliwe jest też, że poprzedni właściciel na przykład dodawał jakieś preparaty do uszczelniania chłodnicy a to na pewno powinno się usunąć z układu.

 

Tyle ode mnie.

Jeśli nadal chcesz dyskutować do wyższości jednych świąt nad drugimi to przepraszam ale nie będę brał w tym udziału.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie da się zdjąć węża po zdjęciu koła bo masz plastikowe nadkole a od niego ok 50cm do chłodnicy. Musisz odkręcić osłonę.

Poza tym dobrze jest ją zdjąć bo jak mi zakładali gaz i odpowietrzali to płyn wyciekał na osłonę i potem po nagrzaniu się całej komory silnika mocno i gryząco śmierdział przez nawiewy do kabiny. Skończyło się na tym, że musiałem zdjąć osłonę i ją umyć pod ciśnieniem. Po tym zabiegu nieprzyjemnego zapachu już nie było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ściągając koło miałem na myśli również plastikowe nadkole, taki skrót myślowy :)

mam nadzieje, ze jutro dam sobie radę

Czy można zastosować płyn do chłodnic Prestone czy lepiej płyn GLACEOL RX (TYP D) tak jak zaleca producent. Moja renia ma już 8 lat, czy to ma znaczenie?

Edytowane przez bandziak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wymieniałem u siebie to w ASO nie wiedzieli jak trzeba go rozcieńczyć żeby otrzymać konkretną temperaturę zamarzania więc zdecydowałem się na Prestone. Ma być niby nowy i innowacyjny z różnymi inhibitorami a w dodatku nie jest drogi.

Ja zlewałem z kanału a nie przez nadkole ale myślę że Twoim sposobem trochę się namęczysz :)

Wiek samochodu chyba nie ma znaczenia. Ten Prestone chyba można stosować do każdego rodzaju układu ale mogę się mylić.

Ja jeżdzę już ponad rok i jest ok więc Twojej renówce też chyba nie powinien zaszkodzić :)

Na serwerze forum jest gdzieś manual jak dokładnie krok po proku zmienić płyn.

Ps.Daj znać jak Ci poszło :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam

Chwilę się nie odzywałem ponieważ poczekałem na wizytę u rodziców i skorzystanie z kanału. Wymiana w ten sposób nie sprawia wiele problemu, chociaż na początku był problem z odkręceniem opaski od węża od chłodnicy.

Następnie po wlaniu nowego płynu trzeba było chwilę czekać, zanim samochód załapał właściwą temperaturę i otworzył się termostat.

Trochę czasu trzeba poświecić, trochę zabawy z odpowietrzaniem ale satysfakcja gwarantowana :)

Informacje zawarte w tym poście wystarczają do samodzielnej wymiany płynu.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Nie, moja pomyłka, masz rzeczywiście trzy odpowietrzenia.

Najlepiej będzie jak sobie ściągniesz z Downloadu serwisówkę MR364MEGANE1.pdf

Tam masz wszystko ładnie opisane, łącznie z rysunkami gdzie te odpowietrzniki się znajdują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Czy mógłby ktoś zrobić fotkę i wskazać mi na niej odpowietrznik przy rurach nagrzewnicy ? Zlokalizowałem tam coś, ale nie jestem pewien, gdyż śrubka odpowietrznika przy bloku silnika jest inna. Silnik 1.6 16v k4m 761

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!