Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Wymiana oleju + kilka pytań


ricardo24

Rekomendowane odpowiedzi

Rezultat przy niższej cenie niż 100% PAO otrzymuje się finalnie lepszy produkt.

LDX nie jest 100% PAO.

Więc? NIe jest syntetykiem, ale jest od niego lepszy czy gorszy?

 

Pomyśl sam - czy olej na bazie mineralnej (czy tam nazwijmy go 'technologią syntetyczną' - wiadomo o co chodzi) z dodatkami syntetycznymi może być lepszy od oleju wyłącznie syntetycznego? Już nic więcej nie chce mi się podawać 'na tacy', niech każdy wyciągnie własne wnioski i przemyślenia. To co kolega skopiował z wiadomości otrzymanej od Elfa skomentuje tylko tak - skoro olej na bazie mineralnej jest nazywany 100% syntetycznym, to jak można dalej ufać Elfowi w tym do czego nas przekonuje?

 

Przykładowo taki producent jak Liqui-Moly na swojej stronie oleje dzieli na 4 kategorie:

- mineralne

- półsyntetyczne

- technologia syntetyczna

- w pełni syntetyczne

 

Mobil oleje w pełni syntetyczne nazywa Mobilem 1 - jeśli jest Mobil bez tej jedynki (np. Mobil 5W40) to jest to olej w technologii syntetycznej. To są przykłady uczciwego podejścia do klienta.

 

Aha - Elf 0W30 Fulltech jest olejem na bazie PAO - czyli w pełni syntetycznej bazie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skoro olej na bazie mineralnej jest nazywany 100% syntetycznym, to jak można dalej ufać Elfowi w tym do czego nas przekonuje?
A który jest tak opisany??? Ja widzę w opisie LDXa i NFa "ELF Synthetic Technology".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robak zgadza się - to olej na bazie mineralnej poddanej hydrocrackingowi. Jeśli chcesz mieć podobny parametrami olej jak ten i też od Elfa ale lepszy, to 0W30 Full-tech będzie ok.

 

Lewy nie wiem czy tylko mi się wydaje, czy ciągle starasz się mnie atakować w swoich postach? Wchodzę na stronę Elfa i pierwsze zdanie:

 

"ELF EXCELLIUM LDX 5W40 jest najnowocześniejszym, syntetycznym olejem silnikowym zestawionym ze specjalnie wyselekcjonowanych bazowych olejów syntetycznych i dodatków uszlachetniających."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lewy nie wiem czy tylko mi się wydaje, czy ciągle starasz się mnie atakować w swoich postach?
Owszem, wydaje CI się. Na etykiecie LDXa jest napisane "ELF Synthetic Technology". Na stronie Totala, faktycznie jest "SYNTETYCZNY OLEJ DO SILNIKÓW BENZYNOWYCH I DIESLA", natomiast dopiero ELF EXCELLIUM FULL-TECH 0W30 ma tam opis 100 % SYNTETYCZNY OLEJ SILNIKOWY DO SILNIKÓW BENZYNOWYCH I DIESLA. JAk sadzę, kluczowym jest tu dopisek 100%... w opisie oleju.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe, nie mam butelki tego oleju, więc nie wiem - bazuje na stronie internetowej na której zastosowano hasło marketingowe w postaci 'olej syntetyczny'. W takim razie wychodzi na to że kluczowy (dla świadomego klienta Elfa) jest dopisek 100% syntetyczny. Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie wychodzi na to że kluczowy (dla świadomego klienta Elfa) jest dopisek 100% syntetyczny.
Wygląda na to, że nie tylko ELFa. Mobil, Motul, Total/Elf, Castrol i inni, maja w ofercie zarówno oleje 100% syntetyczne jak i na swój własny sposób opisywane oleje produkowane w "technologi syntetycznej".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rezultat przy niższej cenie niż 100% PAO otrzymuje się finalnie lepszy produkt.

LDX nie jest 100% PAO.

Więc? NIe jest syntetykiem, ale jest od niego lepszy czy gorszy?

 

Z kontekstu wypowiedzi przedstawiciela Total Polska wynika, że 100% PAO to przestarzała technologia. Co może być prawdą - shell 5W40 też jest bazą syntetyczną rozpuszczoną w oleju mineralnym. Być może 5W40 nigdy nie były 100%PAO.

 

Ja osobiście tak się nie nakręcam, jesli w książce serwisowej mojego scenica jest tłustym drukiem napisane elf synthese 5W40 to taki olej stosuję ;-). Obecnie jedyny olej Elf o lepkości 5W40 to excellium LDX, a czy on ma 100% PAO czy jest HC lub czymś podobnym...mam to gdzieś. z pewnością nie zaleję grata olejem o innej lepkości niż zalecana tylko po to aby mieć 100% PAO.

 

Czytałem kiedyś wyniki testów przeprowadzonych w USA - przez 3 lata (lub 5, nie pamiętam) zalane były taxi olejem syntetycznym i taxi z olejem mineralnym. Wyniki badań wykazały, że po przerowadzeniu oględzin obu grup testowanych nie było różnicy w zużyciu podzespołów silnika...

 

o ile pamiętam to PAO to też nie jest jakaś kosmiczna technologia i też bazuje na mineralnym oleju..... poddanym jakiemuś tam procesowi....

 

pozdr

 

pepto

 

[ Dodano: 2010-07-14, 18:59 ]

Robak zgadza się - to olej na bazie mineralnej poddanej hydrocrackingowi. Jeśli chcesz mieć podobny parametrami olej jak ten i też od Elfa ale lepszy, to 0W30 Full-tech będzie ok.

 

A ja nie jestem przekonany, czy olej o nizszej lepkości niż zalecany przez konstruktorów, w moim przypadku 5W40, zrobi "lepiej" mojemu silnikowi ;-)

 

pozdr

 

pepto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z kontekstu wypowiedzi przedstawiciela Total Polska wynika, że 100% PAO to przestarzała technologia. Co może być prawdą - shell 5W40 też jest bazą syntetyczną rozpuszczoną w oleju mineralnym. Być może 5W40 nigdy nie były 100%PAO.

 

Olejów z tego co się dowiedziałem raczej nie robi się na jednym rodzaju bazy - są to mieszaniny różnych składników. Chodzi tylko o to że co jest głównym składnikiem oleju. To tak jak oleje półsyntetyczne - to są oleje mineralne z niewielkim dodatkiem bazy syntetycznej. Tutaj podobnie - są oleje na bazie PAO z niewielkim dodatkiem innych baz, a są na bazie HC z niewielkim dodatkiem bazy IV i V. PAO nie jest raczej przestarzałą bazą - wszystkie najnowocześniejsze oleje 0W20, 0W30, 0W40 są na bazie PAO bo z tego co zauważyłem 5W40 to jest maksymalna 'rozpiętość' lepkości oleju dla technologii HC. Wszystkie 0W.. albo np. 5W50, 10W60 są na bazie w pełni syntetycznej.

 

Ja osobiście tak się nie nakręcam, jesli w książce serwisowej mojego scenica jest tłustym drukiem napisane elf synthese 5W40 to taki olej stosuję ;-). Obecnie jedyny olej Elf o lepkości 5W40 to excellium LDX, a czy on ma 100% PAO czy jest HC lub czymś podobnym...mam to gdzieś. z pewnością nie zaleję grata olejem o innej lepkości niż zalecana tylko po to aby mieć 100% PAO.

 

Są oleje 5W40 na bazie w pełni syntetycznej - a zauważ że tłustym drukiem masz w instrukcji zalecany olej na bazie PAO, a lejesz na bazie HC - czy faktycznie stosujesz się do zaleceń producenta?

 

 

Czytałem kiedyś wyniki testów przeprowadzonych w USA - przez 3 lata (lub 5, nie pamiętam) zalane były taxi olejem syntetycznym i taxi z olejem mineralnym. Wyniki badań wykazały, że po przerowadzeniu oględzin obu grup testowanych nie było różnicy w zużyciu podzespołów silnika...

A ja czytałem test Mobila i silnik BMW zalano mineralnym a drugi syntetycznym i była znacząca różnica.

 

Z tego co czytam oleje 5W40 Valvoline, Liqui-Moly i Motula są w 100% syntetyczne. Również Mobil1 0W40 - dolna lepkość może być niższa niż zaleca producent.

 

Generalnie temat jest bardzo trudny i jest co drążyć jeśli kogoś to interesuje. Wszystko co piszę wyraża moje prywatne zdanie i to co do tej pory się dowiedziałem. Znalazłem ciekawy amerykański artykuł o nowych trendach w produkcji olejów, i HC wcale nie jest tak przekreślany - ma kilka zalet stawiających go ponad PAO, ale wciąż w wielu dziedzinach z nim przegrywa. Jak przebrnę przez te kilka stron to postaram się streścić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!