Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Wymiana oleju + kilka pytań


ricardo24

Rekomendowane odpowiedzi

witam, ja natomiast mam pytanie jaki olej lac do meganki II, 1.6 ,16v, 2004 rok w benzynie, 145 tys przebiegu. chodzi mi o to czy to ma byc syntetyk czy polsyntetyk bo za cholere sie na tym nie znam a tak bym sobie taniej załatwił przed wizyta w warsztacie :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli oleje z baz grupy III (czyli pochodzące z hydrocrackingu) są dla Was olejami syntetycznymi to powiem tylko że one nawet nie stały obok olejów w pełni syntetycznych. Olejami w pełni syntetycznymi są wszystkie Mobile 1 - bez tej jedynki to jest HC, Castrol ma tylko kilka olejów w pełni syntetycznych w gamie Edge (z tego co pamiętam 0W30 i 0W40). Valvoline, Motul i Liqui Moly robią też oleje na bazach w pełni syntetycznych (czyli takich z grup IV i V).

 

Mobil wytoczył w 1998 (albo 99) sprawę sądową Castrolowi, który olej z bazą powstałą przez hydrocracking nazwał w pełni syntetycznym. Jednak Castrol sprawę wygrał, sąd amerykański stwierdził że nazwa 'w pełni syntetyczny' jest tylko hasłem marketingowym. Od tej pory wszystkie oleje z baz grupy III mogą być nazywane w pełni syntetycznymi. Oleje te powstają z olejów mineralnych, które poddane procesowi hydrocrackingu przypominają budową cząsteczek oleje syntetyczne - ale tak jak piszę wcześniej nawet koło nich nie stały.

 

Ja następny olej zalewam Motula 8100 5W40. Ludzie nie dajcie się nabrać na marketingowe sztuczki - trzeba myśleć, czytać a nie ufać tylko temu co pisze w instrukcji. Dzisiejsi producenci samochodów nie zakładają wieloletniej eksploatacji - ma wytrzymać do końca gwarancji. Chyba większość z Was czytała test Laguny 2,0 dci, w której po 100tys.km panewki były zajechane jak po 400tys.km i pęknięta głowica. To są skutki małej pojemności układu smarowania (może ktoś przypomnieć ile wchodzi do niej oleju?) i wymian co 30tys.km. To samo było z silnikiem 3,0 dci który stosowany szczególnie w Espace przegrzewał się i zacierał - Renault chciało zaoszczędzić miejsca w komorze silnika i zmniejszyli pojemność układu smarowania i chłodzenia do minimum - wystarczyło trochę zaniedbać kwestie eksploatacyjne a następowało przegrzanie i zatarcie.

 

A to że Renault zaleca Elfa, to znaczy że on jest najlepszy dla ich silników? Nie - wspierają swój francuski przemysł olejowy i dostają za to kasę że polecają właśnie ich produkty.

 

Lekturka: http://dray.pl/bmw/oleje.pdf

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie nie dajcie się nabrać na marketingowe sztuczki - trzeba myśleć, czytać a nie ufać tylko temu co pisze w instrukcji.
Więc podaj proszę źródło. Jak rozumiem, znalazłeś te informacje. Czemu nie chcesz zamieścić ich, byśmy mogli się zapoznać? No chyba, że chodzi o "lekturkę".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest to mój wymysł, ani też jakaś tajemnie wykradziona wiedza. Przeczytaj uważnie kartę produktu: http://www.quickfds.com/cmt_bin/wfds-view?...f=&Session=

 

Elf Synthese 5W40 o którym ktoś wyżej wspomina był olejem faktycznie w pełni syntetycznym - produkowano go do roku 2000, od tamtej pory produkowany jest olej Elf Excellium 5W40 który jest olejem mineralnym poddanym procesowi hydrocrackingu. Ja go nazywam mineralnym, ponieważ nie stał koło oleju syntetycznego (czyli w moim mniemaniu na bazie grupy IV - PAO i V - Estry).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drodzy Państwo. Zwracam się do Was z prośbą o pomoc w doborze oleju jaki powinienem zalać do Scenica 1 ph 2 1.9 DCI. Auto ma przebieg 168 tys km. Nie mam zielonego pojęcia na jakim oleju jeździ teraz. Mechanik proponuje mi zalać cytuję " jakiś półsyntetyk ". Jaki według Was będzie najlepszy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aa jaki olej jest teraz wlany? Jeśli syntetyk, to lej taki dalej.

 

 

zgadza sie syntetyk i juz udało mi sie go wymienic.

mam jeszcze pytanie gdyz udało mi sie z kumplem dokonac wymiany ale cały czas pali mi sie na komputerku inforamcja zeby wkrotce wymienic olej. mozna to jakos samemu "wyzerowac" zeby od nowa mi dzialal i odliczał czas do kolejnej wymiany?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chwalicie tak tego Elfa Excellium 5W40 a z tego co się orientuję to nie jest wcale olej w pełni syntetyczny, podobnie jak wszystkie Castrole 5W40.

To niewątpliwie jest prawda. Kiedyś interesowałem się tym tematem i taką otrzymałem odwiedź na moje pytania mailem od Total Polska:

 

Elf Syntehse to stara nazwa oleju Excellium LDX.

LDX posiadał tez poprzednią homologację Renault co jest w pewnym sensie wyznacznikiem jakości.

 

Gdy paliwa miały większą zawartość siarki potrzeby był wyższy TBN.

Dzisiaj już nie ma sensu dawać tak wysoko TBN. A TBN nie smaruje więc po co ?

Najnowsze technologie mają TBN na poziomi 7 i są do samochodów na przebiegi do 45 000km pomiędzy wymianami w dieslach.

 

Umowa marketingowa też jest ale w przypadku Reanult i ELF to jest ścisła współpraca przeważnie techniczna od ponad 40 lat.

Co dowodzi, że nadal w Renault F1 do silnika Renault stosowany jest nadal ELF.

 

Witam

O co to znaczy syntetyk ?

Dawno temu oznaczało to bazę PAO.

Teraz już nie ma 100% olejów PAO. Bo nie jest to najnowsza technologia, są drogie a nie do końca relacja jakości do ceny jest dobra.

Stosuje się mieszaniny różnego rodzaju baz PAO, HC, HC-HI, estry.

Rezultat przy niższej cenie niż 100% PAO otrzymuje się finalnie lepszy produkt.

LDX nie jest 100% PAO.

To by było na tyle

pozdrawiam

pepto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Ode mnie 3 pytania - mam nadzieję, że pomożecie :-)

1)Czy ELF Competition STI 10W40 będzie dobry dla Megane Coupe 1,6e z LPG?

2)Ile wchodzi oleju do tego samochodu? 4 czy 5L?

3)Ile trzeba zakupić oleju do skrzyni biegów aby go wymienić?

Z góry dzięki za odpowiedź i pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eMBe,

1. Wszystko zależy od kondycji silnika, jeśli nie zużywa ponad normę oleju i nie ma wycieków to wg mnie syntetyczny 5W40 będzie najlepszym rozwiązaniem. W książce WKŁ jest info, o stosowaniu oleju 10W40 ale w książce serwisowej mojego scenica (silnik 1,6e) jest podany 5W40 a ten półsyntetyczny w następnej kolejności jako dopuszczalny. Opinie o rozszczelnieniu silnika przez syntetyczny olej możesz włożyć między bajki.

2. do tego silnika wchodzi do 4 litrów z filtrem.

3. Nie wymienia się oleju w skrzyni biegów, co 60 tys. sprawdza się poziom i ewentualnie uzupełnia ubytek. a pojemność w mechan. skrzyni w zależności od typu wynosi 3,1 do 3,4 dm3.

pozdr. pepto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są różne szkoły co do zmiany płynów w samochodzie w tym oleju w skrzyni biegów. Na pewno po 100tyś zmiana oleju w skrzyni nie zaszkodzi, a koszt nie jest duży.

Tak samo jest z płynem hamulcowym, Renault twierdzi że się nie wymienia a przecież płyn ten jest mocno higroskopijny co powoduje że w sytuacji mocnego hamowania na gorących hamulcach możesz je stracić bo temperatura wrzenia takiego płynu będzie dużo niższa niz świeżego płynu.

Jednak zasada jest taka albo zmieniasz regularnie płyny albo tego nie rób w ogóle bo sobie narobisz kłopotów. Np. Świeży płyn w starym układzie hamulcowym może spowodować rozszczelnienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!