Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Czunik położenia lewarka skrzyni biegów.


Adek4100

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, od jakiegoś czasu moja Megane przestała odpalać w kombinacji (bieg neutralny + hamulec) po jakimś czasie zauważyłem że nie ma też świateł cofania, no więc zabrałem się za czytanie forum, znalazłem mnóstwo informacji na ten temat - Czujnik !!

Było by wszystko fajnie gdybym po dzisiejszej wizycie w kanale go znalazł, niestety.

Pod podstawą akumulatora znajduję się jakiś czujnik z 2 przewodami, więc to nie to, szukałem więc dalej z drugiej strony przy łączeniu drążków zmiany biegów ze skrzyni tez jest czujnik, znów 2 pinowy. Na forum znalazłem jakąs instrukcję w PDF-ie, czujnik pokazany był nad półosią, u mnie go nie ma ... Przejrzałem dosłownie całą skrzynie, wywnioskowałem że muszę być naprawdę ślepy albo go tam nie ma :)

 

Mój silnik to 1.9 DCi samochód z 2004r przed FL.

Ktoś poda lokalizację tego czujnika ;) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam ponownie po długim czasie.

Jakoś jeździłem tak bez tego światła ale dzisiaj mnie natchnęło zeby sie za niego zabrać.

Byłem w ASO, stwierdzili ze czujnik jest ok, a uszkodzony został komputer "UCH".

U mnie czujnik jest jednak 2 pinowy i co najlepsze nie jest to jeden czujnik lecz 2 odseparowane czujniki.

- Jeden pod podstawa akumulatora (ten służy do włączania światła wstecznego - opor praktycznie zerowy)

- Drugi własnie po lewej stronie. Widac go po zdemontowaniu lewego koła. Również jest 2 pinowy z przejsciem okolo 120ohm, przejscie pojawia sie gdy wrzucony jest luz.

 

Zdecydowałem się że nei bede naprawiał komputera. W serwisie wymiana okolo 2 tys zł :)

Planuję zrobić nowy układ "na krótko" wykorzystując w tym wypadku przekaźnik. + po zapłonie przez bezpiecznik do czujnika, wyjscie z czujnika na przekaźnik, z przekaźnika już wiadomo na światła.

 

Co myślicie o tym rozwiązaniu? bedę stratny na tyle ze samochod dalej nie bedzie odpalac w w.w kombinacji, lecz zaoszczędzę tym sposobem około 600zł (używka UCH) lub tez parę stówek na jego naprawę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to znaczy że zepsuły się dwa czujniki jednocześnie?. Skoro czujnik wstecznego jest dobry to czemu nie masz świateł cofania?

swiatła cofania idą ze skrzynki pod maską.Sprawdz sobie tak:

kostka PPM2 - pin 6 wyjście +12V z bezpiecznika do czujnika cofania i martwego punktu

pin 9 wejście z czujnika cofania (+12V po włączeniu biegu)

kostka PPH2 - pin 9 wyjście +12V do lamp (po właczeniu biegu)

kostka PEM - pin 6 wejście z czujnika martwego punktu (+12V na luzie)

Edytowane przez Nel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego sęk w tym że nie dochodzi żadne napięcie do czujnika, czujniki obwodowo sprawne.

Już zrobiłem tak jak opisałem wyżej, +12 na czujnik idzie po zapłonie z czujnika na przekaźnik jako sterujący, światła pod przekaźnik, wszystko na bezpieczniku 7,5A.

 

Skoro w tej chwili wszystko działa to znaczy że panowie z ASO mieli racje i uszkodzony jest komp UCH.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Podłączę się pod temat, żeby nie zakładać nowego. Pojawił mi się problem z hamulcem postojowym. Pomimo ustawienia na opcję automatyczną, nie odpuszcza sam przy ruszaniu do przodu. Przy ruszaniu do tyłu, problem nie występuje. Po podłączeniu do Clipa i kombinowaniu kolega meganecoupe02 odkrył, że przy wrzuceniu biegu wstecznego komputer widzi tę czynność i pojawia się w Clipie informacja, że bieg jest poza neutralnym. Niestety przy wrzucaniu innych biegów ten komunikat wyskakuje na ułamek sekundy i znów pokazuje, że jest bieg neutralny, pomimo tego, że jest to nieprawda. Kombinowaliśmy z manewrowaniem lewarkiem, żeby spróbować znaleźć moment, w którym komputer na stałe będzie pokazywał, że bieg jest zapięty, ale nie udało się nam to. I teraz moje pytanie, co to może być, że samochód nie widzi innych biegów niż wsteczny (przy innych widzi, ale tylko na ułamek sekundy)? Podejrzewamy czujnik położenia lewarka. Tylko gdzie szukać takie czujnika w Scenicu?

Edytowane przez sFiatowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Dzięki. Choć dziś wszystko działało jak powinno. Raz tylko nie zwolnił się automatycznie hamulec postojowy przy jeździe do przodu, a kilkadziesiąt razy było ok. Muszę zajrzeć do tego czujnika, bo może traci styki.

Edytowane przez sFiatowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Nie będe zakładał nowego wątku. Podczas wbijania biegu wstecznego świeci się na chwilę światło cofania i gaśnie. Po mocniejszym dociśnięciu drążka działa światło, tak samo wycieraczka automatyczna też działa wtedy. Teraz, narazie teoretycznie, wychodzi że to kwestia czujnika tak? Jeszcze do niego nie zaglądałem ale czy warto od razu w ciemno zamówić czy może to kwestia nie wiem, wykręcenia go i np przetarcia albo co? Czy mur beton to czujnik ? I czy org czy zamiennik będzie lepszy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!