Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Rozmiar 55 czy 60 i jaki indeks do 2.0dCi?


lge

Rekomendowane odpowiedzi

Mam Sceniola z 2007 z silnikiem 2.0 dCi (150KM)

Z broszurek wynika, że seryjny rozmiar opon to 205/55 R16, ale można stosować również zamienniki 205/60 R16.

Będę kupował i letnie i zimowe.

 

Pytania:

1. Czy dobrze rozumiem, że 205/60 będzie nieco wyższa i tym samym lepsza na polskie drogi (lepsza amortyzacja)?

2. Z jakim indeksem prędkości (bo tego nie znalazłem) T=190km/h czy H=210km/h ?

3. Czy warto pchać się w wzmacniane XL, niby lepsza przyczepność i reakcje na zakrętach, ale większy opór toczenia i zużycie paliwa?

Edytowane przez lge
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejrzyj dokładnie papiery, właśnie mam rozłożone i jak byk stoi:

1. 205/60R16 V

2. 205/55R17 V

 

205/55R16 H jest jako dopuszczalne do krótkiego z silnikami 1.4 16V, 1.6 16V, 1.5dci.

 

Według papierologii stoi że powinieneś mieć opony z indeksem V (240 km/h) dla wszystkich średnic, ja w swoim 2.0 T (długim) mam zgodnie z papierologią 205/60R16 H (210 km/h) i ogólnie nie narzekam na zbyt niski profil, oczywiscie trochę czuc nierówności, wizualnie-to już kwestia gustu.

 

Pewna trudnościa jest stosunkowo mały wybór opon w rozmiarze 205/60R16 H lub V jako rozmiar bardziej popularny funkcjonuje 205/55R16.

 

Ja mam w swoim:

-letnie Michelin Energy Saver 205/60R16 92H

-zimowe Dunlop Sport 3D 205/60R16 H

 

Wzmacniane nie będą potrzebne, chyba że zamierzasz dac zarobić wulkanizatorowi i producentowi :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi, ja rozglądałem się za tańszymi gumki jak poniżej

 

Zimówki

MINERVA S110 205/60 R16 92 H za 300zł

 

Letnie

Sonar SX608 205/60 R16 96 V za 275zł (te są 96V)

lub

Barum Bravuris 2 205/60 R16 92 H za 305zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze to z letnich bardziej do mnie przemawiają Bravuris 2. Miałem kilka lat temu w poprzednim samochodzie (Astra I kombi) Bravuris 1 i były OK, więc podejrzewam że te też mogą być niezłe. Ja zdecydowałem się na Michelin Energy Saver z powodu bardzo dobrych opinii i jakości, cenę jakoś przełknąłem, w porównaniu z Twoim wyborem to było jednak po ok. 150 zł/szt. więcej.

 

Zima... z tą marką nie miałem do czynienia więc nie będę się wypowiadać. Z opisu http://www.oponeo.pl/dane-opony/minerva-s110-205-60-r16-92-h zalecają do samochodów kompaktowych o średnich mocach... cokolwiek to oznacza pamiętaj że pod nogą masz 150 KM i 340 Nm a to już nie są małe wartości... no i wybór wciąż mały... Ja mogę jeszcze z doświadczenia poradzić Semperit Speed Grip, ale tu cena też jest wyższa... Porozgladaj się za zimą, w razie co pytaj to pociągnę za język swoje kontakty co by sugerowali z tych tańszych kapci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzmacniane nie będą potrzebne, chyba że zamierzasz dac zarobić wulkanizatorowi i producentowi

Ja cały czas sie zastanawiam czy dać wzmacniane czy nie? Dlaczego uważasz, że niewarto. Oczywiście mówimy o silniku 2.0T i wiażących się z tym przeciążeniach zwłaszcza podczas hamowania na przednich "laczkach".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam że nie warto dawać wzmacnianych z tego powodu że mój 2.0T jak go kupiłem stał jeszcze na fabrycznych Dunlop SP Sport 300 niewzmacnianych (92) z indeksem H. Znaczy się jeżeli spokojnie przetrwał na tych oponach ok. 85000 km. (jeden sezon jeździłem na zimówkach zaraz po zakupie) to po co pakować 96? Różnica w cenie jak szukałem nowych opon letnich była spora. Poza tym nieszczęściem tego rozmiaru jest jak wspominałem mały stosunkowo wybór. Jakby z automatu nastawiałem się na zmianę lata na Kleber Dynaxer HP3 ale tego wzoru w tym rozmiarze nie ma a HP2 mnie nie interesowały (HP3 mam w żony samochodzie i uważam je za bardzo dobre, tyle że tam mam 195/65R15.

 

Ige jak możesz to napisz na jakich masz samochód teraz, z ciekawości chciałbym wiedzieć (producent i indeks prędkości).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieco drożej od Bravurisów można kupić Matadory Elite 3 MP44.

Mam te opony w swojej Megance w rozmiarze 205/55 R16 i mogę je polecić.

Auto dobrze trzyma się na suchej i mokrej drodze, na dodatek opony są ciche.

Wcześniej miałem Fuldy Eco Control i te Matadory są o wiele lepsze.

Marka u nas nie jest zbyt popularna, ale w kategorii cena jakość prezentuje się bardzo dobrze.

Edytowane przez Pawel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pawel zgadza się, mi kiedyś moi zaufani gumiarze też do jakiegoś samochodu polecali Matadory tylko nie pamiętam na czym stanęło ze ich nie wziąłem... chyba Fuldę Carat Progresso w lepszej cenie dostałem. I widzę ze jest: http://www.oponeo.pl/dane-opony/fulda-carat-progresso-205-60-r16-92-h Miałem takie w Sceniku I i mimo niepochlebnej opinii jednego z moich znajomych (mechanika i gumiarza ale kupowałem u kogo innego do kogo mam większe zaufanie jeżeli chodzi o opony) byłem z nich bardzo zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja akurat mam odmienne odczucia.

Na Fuldach dość łatwo było o poślizg kół przy ruszaniu na mokrym i w deszczu prowadziło się auto tak sobie.

W przypadku Matadorów nie ma mowy o poślizgu przy ruszaniu, auto prowadzi się pewniej, a opony są ciche.

Edytowane przez Pawel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli klasycznie: Twoja racja jest bardziej twojsza a moja bardziej mojsza :D Znaczy się każdy chawli to co lubi i niech tak zostanie. Z autor watku ma jakis punkt zahaczenia i ból głowy co wybrać :D Wszystkim zycze jak najlepszej przyczepnosci na oponach które mają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu opisuje swoje odczucia :D

Żeby było śmieszniej, to Fuldy wybrałem kierując się testami i wertując różne gazety.

Jeśli chodzi o Matadory, to potrzebowałem na szybko ogumienia i właśnie te były dostępne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. pizza -Oponki na kupionym czyli obecnie

Przód -Michelin Energy Saver 205/60 R16 92V (DOT z 2009r i jeszcze jest jakieś 2mm do wskaźnika TWI)

Tył -Continental 205/60 R16 96V (DOT z 2007r i bieżnik równo ze wskaźnikiem TWI więc po zmianie na zimówki wywalę)

 

2.

Większy wybór jest z 205/55 R16 jednak tutaj nie ma indeksu ładowności 92=630kg

Pozostaje mi wybrać z rozmiaru 205/60 R16

 

3. Rozważam więc takie jak poniżej

(Ceny z oponeo z dnia 22.07.2012)

 

LETNIE:

Kupię na jesieni jak będę duże obniżki to może coś lepszego dopadnę :D

 

(Moje preferencje wg kolejnosci)

*Barum Bravuris 2 205/60 R16 92 H za 305zł

-Kumho KH15 205/60 R16 92 H za 323zł

*Sonar SX608 205/60 R16 96 V za 275zł (te są 96V)

-Matador MP44 205/60 R16 92 H za 315zł

 

ZIMOWE:

Pytanie -Kupować już teraz czy poczekąc do października?

 

(Moje preferencje wg kolejnosci)

*Nankang Snow Viva 2 205/60 R16 96 H XL za 321zł

*Dayton DW510 205/60 R16 92 H za 331zł

-Dębica Frigo HP 205/60 R16 96 H XL za 326zł

-MINERVA S110 205/60 R16 92 H za 299zł

-Barum Polaris 3 205/60 R16 92 H za 344zł

 

 

Co sądzicie o tych, które zaznaczyłem gwiazdkami?

Edytowane przez lge
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nankang i Sonar, to ten sam producent i jest o nich wiele sprzecznych opinii.

Barumy kolega ma w swoim aucie i nie narzeka, ale jak sam mówi opona raczej do spokojnej jazdy.

Jeśli chodzi o zimówki, to chyba bym wolał Dębicę Frigo niż te zaznaczone gwiazdkami.

Ta nowa Dębica Frigo HP, to tak naprawdę GoodYear Ultra Grip 6, więc może się okazać całkiem ciekawą opcją.

Zimówki mam Barum Polaris 2 i Dębice spisywały się dużo lepiej (kolega wsiadał do auta i odjeżdżał, a mi się zdarzyło szuflować).

Na pewno Polaris dobrze sprawdzał się tam gdzie nie było śniegu, więc do miasta raczej się nadawały.

Zimówki opłaca się kupować, bo mają teraz dobrą cenę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kupowania na jesieni... czaiłem sie już w ubiegłym roku żeby kupic letnie jak będą promocje na jesieni, w efekcie kupiłem na wiosnę taniej niż były jesienią :D Ot taka ciekawostka :D Może w tym roku bedzie lepiej, ale jakoś nie sądzę.

 

Bravuris 2-jak pisałem wczesniej miałm kiedys Bravuris 1 w innym samochodzie i je lubiłem, ale mój senior jak mu takie zorganizowałem to narzekał (wczesniej miał Continentale Sprot Contact i twierdził ze te były głośniejsze-ja miałem taką samą przesiadkę i jakoś wielkiej różnicy nie zauważyłem). Co do tego modelu nic nie powiem bo nie miałem, ale jeżeli jakość im nie siadła od 7 lat to myślę że warto.

 

Z opisanych zimówek nic nie powiem, ogólnie nieznane dla mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!