Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Chciałbym się zapytać co sądzicie o "pomijaniu" niektórych biegów. Np. ruszam, wrzucam jedynkę a następnie trójkę, czy przy wyższych prędkościach z czwórki na szóstkę. Czy takie postępowanie może się zakończyć jakąś awarią, czy jest to zupełnie neutralne? Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i podpinając się pod temat, przy dojeżdżaniu do skrzyżowania bez gazu mogę swobodnie "wyjąć" bieg bez wciskania sprzęgła (przy pewnej prędkości i pewnych obrotach silnika wychodzi bardzo gładko). czy może to spowodować jakieś negatywne konsekwencje? przypomnę, że "wyjmowanie" biegu w pewnych szczególnych warunkach przebiega bez żadnych oporów. Auto w benzynie. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przełączanie biegów o dwa to raczej nic nadzwyczajnego, przykładowo wyprzedzając. Redukuję bieg, wyprzedzam na wysokich obrotach żeby zrobić to sprawnie i szybko, a po powrocie na swój pas ruchu utrzymując prędkość wrzucam dwa biegi wyżej dla komfortu jazdy. Na przykład jadę spokojnie, bieg 4 (3000 rpm), redukcja na 3 (ca 4-4,5 tys.), wyprzedzanie do ok. 90 km/h (5-5500 rpm), powrót na pas- bieg 5 (z powrotem 3 tys. obr.). Byle nie zmieniać biegów tak żeby obroty były za niskie, bo to z całą pewnością szkodzi (ale to np. przy ruszaniu).

A wyrywanie biegów bez sprzęgła, po co? Tak ciężko włączyć sprzęgło? Niby można tak (może nie tyle co można, a da się :]), ale po co ryzykować, Meganka to nie rajdówka :D.

Edytowane przez giziq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do redukcji to sprawa jasna, natomiast spotkalem się zopinią,że rozpędzając auto trzeba zaliczyć każdy bieg bo inaczej to szkodzi, nie wiem tak naprawde co by miało szkodzić, a że czasem to praktykuję to wolałem się poradzić

Edytowane przez Michal.A.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Lisu: masz jakieś źródła na to? Czasem tak robię i z tego co się orientuję nie ma to raczej specjalnych działań ubocznych. Swoją drogą można też wrzucać biegi nie naciskając sprzęgła i też nie jest to nic co wpływa nadzwyczajnie na zużycie skrzyni (o ile dobrze się to zrobi).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadnych źródeł na potwierdzenie tego co napisałem nie mam i nie upieram się przy tym. Czasem też tak robię i też zdaża mi się wyjąć bieg bez sprzęgła. Co do wkładania biegu bez sprzęgła to nie próbowałem i nie potrafię - może będzie okazja to mi pokażesz jak to robisz w swojej megi. Najbardziej to chciałbym zobaczyć jak wkłada się biegi bez sprzęgła w motorowni dCi 300Nm podczas sprintu do setki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo prosto w teorii: trzeba zgrać ze sobą prędkość obrotową silnika z prędkością obrotową skrzyni. W praktyce raz mi się zdarzyło jeździć bez sprzęgła, bo padła linka sprzęgła. I dało radę wrzucać biegi bez sprzęgła. Tylko że trzeba było to robić z wyczuciem.

Edytowane przez aston76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi się raz zdarzyła awaria sprzęgła w Lali i wrzucałem biegi bez, równając obroty. Wołałbym tego więcej nie robić. Jak się robi to w spokojnych warunkach, to można poszpanować, ze się umie. Jak trzeba przejechać przez miasto w Szwajcarii, gdzie rozkraczenie się na skrzyżowaniu i laweta kosztuje w Euro, to żadna frajda... No ale fakt, da się. Najgorzej z ruszeniem z miejsca, tu nie ma opcji (chyba że ciągniemy na rozruszniku, tego nie praktykowałem bo jeszcze resztki sprzęgła żyły na tyle, że nie musiałem).

 

Pomijanie biegów absolutnie niczemu nie szkodzi, o ile obroty są ok. Czyli: rozpędzamy się na czwórce, obroty 3500, puszczamy gaz, wciskamy sprzęgło i wrzucamy szóstkę, ale na tyle powoli, żeby obroty zdążyły naturalnie spaść do np. 2300 zanim zaczniemy wciskać bieg (wartości wyciągam z tyłka, nie znam przełożeń w autach innych, niż moje, gdzie nawet nie ma tylu biegów :(). Bieg wskoczy bardzo lekko. Jeśli po szybkim puszczeniu sprzęgła obroty się nie zmieniają (czyli nie ma efektu chwilowego wyhamowania silnikiem ani wyrwania do przodu), to wybraliśmy właściwy moment. W takiej właśnie sytuacji można by teoretycznie nawet nie użyć sprzęgła, ale oczywiście nikomu nie polecam tego praktykować, bo po to mamy lewy pedał, żeby go wciskać :)

 

Redukcja działa na odwrót: toczymy się na trasie, mamy te 2300 obrotów, chcemy wyprzedzać, to wciskamy sprzęgło, kopiemy na chwilę gaz, aby, będąc na ludzie, obroty skoczyły do 3500 i spokojnie wbijamy czwórkę (ponownie, wartości są przykładowe). Jeśli dobrze dobraliśmy obroty, to bieg wskoczy zaskakująco lekko i po puszczeniu sprzęgła wskazówka na obrotomierzu ani drgnie, będziemy na niższym biegu i wyższych obrotach bez szarpnięcia (i bez zużywania podzespołów).

 

Generalnie, jeśli nie ma na drążku wyczuwalnego oporu czy szarpania, oraz auto po zmianie biegów nie musi hamować silnikiem ani kopać w przód, to niczego złego nie robimy skrzyni i okolicom. Teoretycznie perfekcyjna technika zmiany biegów jest wtedy, kiedy praktycznie nigdy nie zmuszamy sprzęgła do równania obrotów za nas, puszczamy pedał sprzęgła bardzo szybko i obywa się to bez najmniejszego szarpnięcia - ani w przód, ani w tył.

 

Wyrzucanie z biegu na luz bez sprzęgła - jeśli robiąc tak czujesz na drążku większy opór, niż po wciśnięciu sprzęgła, to odpowiedź jest oczywista. Nie ma sensu tak robić. Nasze renówki, jeśli są sprawne, mają na ogół dosyć odizolowany drążek biegów, ale i tak da się wyczuć, czy to co robimy wiąże się z oporem przekładni czy wchodzi jak w masło i naturalna intuicja tutaj nie zawodzi. Jak bieg wchodzi/wychodzi lekko, to dobrze, jak z oporem, szarpnięciem, przeskokiem, to mniej.

 

Z drugiej strony nie należy też się nie wiadomo jak pieścić i bać, od tego są synchronizatory i sprzęgła, żeby w razie czego wrzucić bieg pokonując opory przekładni. To jest normalny scenariusz i nic się nie psuje, tylko warto mieć na uwadze, że równanie obrotów to fajny skill oszczędzający podzespoły i upłynniający jazdę. Po pewnym czasie wchodzi w krew i robi się to intuicyjnie.

Edytowane przez _Big_Mac_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po jaką cholerę kręcicie silnik benzynowy do np. 4-5 tys obr/min - jeżeli potem chcecie wbijać dwa biegi wyżej, zmniejszając obroty o ponad 1 tys?

albo jeździcie ekonomicznie - i zmieniacie bieg przy 2.5-3.0 tys obrotów na o jeden w górę - albo kręcicie silnik do 4-5 tys obrotów żeby jechać dynamicznie i nadal zmieniacie bieg o jeden do góry. Po jasną cholerę zmieniać biegi po 2? z lenistwa? trzeba było kupić automat - wtedy nie było tego "problemu" wcale;) a potem jest zdziwienie że auto jest do dupy i szlag trafił jakąś część po 2 tys km - ale nikt nie mówi o tym iż auto było eksploatowane niezgodnie z założeniami - może w ramach lenistwa można zmieniać biegi o 3 w górę kręcąc silnik do odcięcia.... pewnie też się da - na pewno się - na moim przykładzie na jedynce odcina przy ok. 55 km/h - przy tej prędkości mogę zapiąć od razu 6 bieg i auto "pojedzie" tylko pytanie po co.... - ekonomiczne to na pewno nie będzie.

Edytowane przez mkotek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po jasną cholerę zmieniać biegi po 2? z lenistwa?

tak, m.in. z lenistwa albo tez np. w przypadku gdy ruszamy z górki, można wtedy wrzucić jedynke, dwójke i czwórkę

a potem jest zdziwienie że auto jest do dupy i szlag trafił jakąś część po 2 tys km

Jaką? konkretnie i dlaczego mkotek??? Własnie chce tego uniknąć stad też moje pytania

Edytowane przez Michal.A.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dla przykładu ruszanie z "dwójki" ma jakiś negatywny wpływ na cokolwiek ? Nie robię tak w mojej megance bo ona na każdym biegu ma kopa, ale w Atosie często dojeżdżam do świateł tocząc się ledwo ledwo i wrzucając od razu dwójkę na początku trochę zmuli ale potem od razu kopniak do przodu. W ten sposób bezproblemowo mogę na światłach wcisnąć się przed praktycznie każde lepsze autko, w którym ktoś "wajchuje" po kolei. Tak samo jak na światłach jest z górki - puszczam tylko hamulec i od razu "dwójka".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od razu kopniak do przodu.

może kolega turbinę ma?

W ten sposób bezproblemowo mogę na światłach wcisnąć się przed praktycznie każde lepsze autko

:(

albo jeździcie ekonomicznie - i zmieniacie bieg przy 2.5-3.0 tys obrotów na o jeden w górę - albo kręcicie silnik do 4-5 tys obrotów żeby jechać dynamicznie i nadal zmieniacie bieg o jeden do góry. Po jasną cholerę zmieniać biegi po 2? z lenistwa?

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Videos

  • Ogłoszenia

  • Polecana zawartość

    • Renault Megane GrandCoupe z silnikiem wysokoprężnym 1.5 dCi
      Renault Megane GrandCoupe z silnikiem wysokoprężnym 1.5 dCi – nowa opcja dla oszczędnych kierowców
      Renault Polska ogłasza rozszerzenie oferty modelu Megane GrandCoupe o wariant z silnikiem wysokoprężnym 1.5 dCi o mocy 115 KM. Nowa wersja trafi do salonów już w marcu 2025 roku, oferując ekonomiczne spalanie i wydłużony zasięg na jednym baku. Ceny startują od 113 900 zł za wersję evolution oraz 117 400 zł za wersję techno z 7-biegową, automatyczną skrzynią EDC.
      Oszczędność paliwa i większy zasięg
      Nowy wariant Megane GrandCoupe będzie napędzany sprawdzoną jednostką 1.5 dCi, znaną z innych modeli marki. Silnik generuje 115 KM, a średnie zużycie paliwa wynosi 4,6-4,7 l/100 km, co oznacza, że jest o około litr oszczędniejszy od wersji benzynowej. Dzięki zbiornikowi paliwa o pojemności 50 litrów, samochód może przejechać nawet 1060 km na jednym tankowaniu. Niższa emisja CO₂ (120-124 g/km) czyni go także bardziej ekologicznym wyborem.
      Nowa wersja silnikowa będzie atrakcyjną propozycją zarówno dla kierowców pokonujących długie trasy, jak i dla klientów flotowych, którzy cenią sobie niskie koszty eksploatacji.
      Bogate wyposażenie w standardzie
      Megane GrandCoupe 1.5 dCi dostępne będzie w dwóch wariantach wyposażeniowych:
       
      Evolution (113 900 zł) – w standardzie oferuje m.in.:
      Systemy wspomagania kierowcy: ostrzeżenie o nadmiernej prędkości, kontrola bezpiecznej odległości, aktywne hamowanie AEBS, asystent pasa ruchu. Dwustrefową klimatyzację automatyczną. 7-calowy ekran TFT w zestawie wskaźników. System multimedialny Easy Link 7" (DAB, Bluetooth®, 2 x USB/jack, 2 x USB dla pasażerów tylnych siedzeń). Bezprzewodową replikację ekranu smartfona.
        Techno (117 400 zł) – oprócz wyposażenia evolution dodatkowo oferuje:
      System multi-sense, który pozwala na personalizację ustawień jazdy. Kartę Renault Hands Free z funkcją powitalną. Światła przednie Full LED „Pure Vision”. 17-calowe aluminiowe felgi. Klasyczna elegancja i praktyczność
      Megane GrandCoupe czwartej generacji to stylowy sedan o długości 4,63 m, oferujący przestronne wnętrze oraz dużą pojemność bagażnika – 503 litry (po złożeniu tylnych siedzeń – 987 litrów). Charakterystyczna linia nadwozia i elegancki design sprawiają, że samochód wyróżnia się na tle konkurencji.
      Pełna oferta Megane GrandCoupe
      Obok nowej wersji wysokoprężnej, Renault oferuje Megane GrandCoupe również z silnikiem benzynowym, spełniającym najnowsze normy GSR2 (General Safety Regulation 2):
      TCe 140 w wersji Evolution – od 101 900 zł. TCe 140 EDC Techno – od 111 400 zł. Nowa opcja 1.5 dCi uzupełnia gamę silnikową, dając klientom wybór między dynamiczną benzyną a oszczędnym dieslem.
       
      Źródło: Renault
       
        
       
       
       
        • +1
      • 0 odpowiedzi
    • Renault otwiera pierwsze Renew Factory w Polsce
      Grupa Renault, we współpracy z KrubaGroup, inauguruje pierwsze Renew Factory w Polsce – zakład dedykowany renowacji samochodów używanych marki Renault, Dacia oraz innych producentów.
        • +1
      • 1 odpowiedź
    • Ciśnienie na turbinie poniżej 2000rpm. Ile powinno wynosić? K9K636
      Pytanie jak w tytule. Ile powinno wynosić prawidłowe ciśnienie na turbinie poniżej dwóch tysięcy obrotów? Ostatnio mam wrażenie ,że nasz Scenic robił się strasznie ospały. Przerdzewiał wydech na samej przepustnicy, i wypiął się kompletnie.Żona jeździła tak z dwa tygodnie,wylapałem to dopiero kiedy wziąłem auto do pracy i na autostradzie nastąpiło wypalanie FAP (pełen przelot ).Od tamtej pory auto na jedynce nie jechało w ogole. Założylismy nowy wydech,jednak auto nadal było mułowate. Dopiero dziś zrobiłem adaptacje przepustnicy wydechu i jest jakby lepiej,ale nadal nie do konća . Auto pompuje około bar w przedziale 1600-1800/900,turbina rozkręca sie dopiero przy 2000-2100 obrotów na zadane 1.55 i scenic rusza żwawo do przodu. 
       
      Zastanawiam się czy ten wydech coś za sobą pociągnał,czy wystarczyło tylko zaadaptować inną przepustnice ,czy może jeszcze to fakt że pojeździlismy 2.0dci 150 i tylko się nam wydaję i było tak zawsze (laguna przyspiesza dość agresywnie w porównaniu do scenica). Wartości EGR i przepływomierza plynnie zmieniają się w trakcie obciązenia,auto nie ma żadnych błędów. 
      • 23 odpowiedzi
    • Nawiew tylnej kanapy - Megane 3
      Witam, planuje zakup Megane 3 Grandtour. Przegladajac ogloszenia nie widze aby jaka kolwiek miala nawiew na tylnia kanape. Pytanie czy jesrt to do zrobienia ? Może części z laguny 3 beda pasować ? Robił, ktoś cos podobnego ? Wymysliłem sobie kupno M3 1.5 dCi 110km, do tego chciałbym na start zrobić chip zeby podniesc moment  obrotowy i zyskać pare km. Później  chciałbym wrzucić jeszcze radio 2din z możliwością podpięcia kamery cofania i gniazdo zapalniczki lub usb do ladowania dla pasazera z tylu. Aczkolwiek najbardziej mnie nurtuje czy jest opcja na ten nawiew do tylu dla pasażerów. Jeżeli to pomocne... jestem gotow zrezygnować z tego joysticka jesli takowa wersja jaka kupie bedzie go posiadać. jezeli bedzie trzeba zmienić caly ten tunel . Dla mnie jest elementem zbędnym. W tym miejscu bardziej pasowałby jakis schowek z zasuwana roletka, albo poprostu miejsce na kubek. 
       
      Jesli był taki temat poruszany to podlinkujcie. Nie znalazlem nic co by zaspokoiło moje pytania. Widziałem wątek o M4 ale te auta chyba troszeczke sie różnią ? 
       

      REGULAMIN Forum się kłania pkt 5.6  - Prezes
       
       
      • 24 odpowiedzi
    • Jak sprawdzić kod silnika?
      Czy można jakoś odczytać kod silnika i skrzyni biegów z naklejki czy VINu? Jeśli tak to jak?
      • 11 odpowiedzi
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!