Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Akumulator - ładowanie


Rekomendowane odpowiedzi

Witam forumowiczów!

Proszę o pomoc bo zastanawiam się nad przyczyną mojego problemu. Kilka dni temu nie zapaliłem auta, rozładował się akumulator, odpalił dopiero z kabli. Oczywiście aku wziołem do domu, prostownik i naładowanie do maxa. Minęło kilka dni, w tym czasie kilka razy wyjeżdżałem na krótkie trasy (sklep itp). Zapalanie bez większego problemu. Dzisiaj również krótka wycieczka - zapalił bez problemu... ale po wyjściu ze sklepu już niestety zero :lol: pokręcił jakby kilka razy i koniec! Aku padł!

Jak zmierzyć ładowanie (dokładnie proszę bo kompletnie zielony jestem), jaka powinna być wartość? Co może być przyczyną takiego problemu (poza brakiem ładowania, który zakładam)? Akumulator ma ok 2 lata.

Ponadto mam często problem przy odpalaniu... ale do tego zaraz napiszę w odpowiednim miejscu.

 

Proszę o pomoc i rady, dziękuję!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy jak zmierzysz napięcie przed uruchomieniem silnika na klemach akumulatora woltomierzem. Powinno być w granicy 12V.. Po rozruchu na biegu jałowym bez obciążenia napięcie powinno być ok 14,4V. Jak wałczysz np światła to powinno spaść do ok 13,5V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Przedmówca dobrze napisał, ale jeżeli po odpaleniu napięcie nie osiągnie tych 14-14.4V, warto wówczas sprawdzić jeszcze napięcie na alternatorze.

Tzn. minus woltomierza do minusa aku. jeżeli nie wystarczy przewodu miernika to minus do masy silnika ,zaś plus do (grubego czerwonego przewodu) przy alternatorze.

Jeżeli okaże się ,że na alternatorze nap jest w granicach 14-14.4 V zaś na aku. dużo niższe , sprawdzeniu trzeba poddać połączenie alternatora z akumulatorem (utlenione przewody przy oczkach).Wcale nie musi to być brak ładowania ( w rozumieniu uszkodzony alternator). Może to też być problem z przewodem masowym ,pomiędzy akumulatorem a silnikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Pomierzone... wygląda tak: aku 12,5V po przyjeździe do domu (bez żadnego obciążenia), rano po nocy stania 12,2V. Po odpaleniu silnika napięcie na aku 14,5V czyli wygląda że ładowanie jest, po włączeniu w zasadzie wszystkich możliwych odbiorników (radio, klima, wentylator, światła, halogeny itd.) napięce spada do 13,4-13,6V.

Czyli chyba wszystko dobrze, przynajmniej tak mi się wydawało...

Dwa dni wszystko było ok, niestety trzeciego dnia problem wrócił, wsiadam rano i nie jestem w stanie odpalić auta. Trochę pokręcił ale nie zaskoczył. Czy to może być wina wieku akumulatora (ok 2-3 lata), zbyt mały prąd daje... jak to sprawdzić? Jak stwierdzić czy akumulator jest do wymiany?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak stwierdzić czy akumulator jest do wymiany?

Najlepiej zmierzyć miernikiem, powinni mieć w sklepie motoryzacyjnym lub w warsztacie elektromechanicznym.

Akumulator może spokojnie paść po 2-3 latach, nawet szybciej.

Skoro jeździsz raczej na krótkich trasach to może się tak zdarzyć, że akumulator nie ma siły zakręcić, po krótkiej jeździe i postoju.

Przydało by się go podładować i przy okazji wyczyścić klemy, a przed skręceniem klem nasmaruj je chodź by wazeliną techniczną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie raczej nie są to krótkie trasy bo ok 20km mam do pracy, więc raczej to powinno wystarczyć do naładowania aku, no ale wiek to tak jak piszesz w tym przypadku może mieć znaczenie... niestety. Podjade dzisiaj żeby mi zmierzyli aku i dam znać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety tak jak piszecie, akumulator złom! Po podłączeniu tego magicznego urządzonka do sprawdzania napięcie na nim, mimo że na początku 12,5V spadało jak z przepaści :!: Trzeba kupić nowy a co do paska, to raczej chyba jest ok, bo aku po przyjexdzie z trasy ma 12,5V więc wygląda na w pełni naładowany.

Dzieki Panowie za pomoc i rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładnie tak przedrzeźniać przedmówcę :!:

Co? 13,5V bez obciążenia? Jestem laikiem ale jak aku 12V może mieć bez ładowania 13,5V??? Jeżeli nie mam racji to nich się jeszcze ktoś wypowie bo to by wyglądało że jest niedoładowane po przyjeździe... tak?

lapka2.gif

Regulamin pkt. 5.13 -Prezes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli pojeździsz dłużej to akumulator się doładuje, bo alternator daje do instalacji około 14,4V. I tyle powinien mieć akumulator podczas pracy silnika na klemach. Po wyłączeniu silnika napięcie będzie ok. 13,5V. Natomiast 12,5 V będzie po około 12 godzinach od wyłączenia silnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Koledzy podepnę się pod temat ładowania akumulatora. Powymieniałem sobie wszystkie elementy alternatora, poza obudową i jako, że zauważyłem ciekawą zależność chciałbym poradzić się Was.

Czy w Megankach ( 1,5dCi IIphI ) alternator podaje napięcie ładowania dopiero po "przegazowaniu" ? Diagnozowałem z miernikiem i u mnie wygląda to następująco:

- odpalenie auta ( dotyk )

- autko pracuje na spokojnych obrotach, po chwili wchodzi na lekko wyższe i tak zostaje. W tym czasie ładowania brak ( ok 12,5V na klemach ), nie ma sygnalizacji "brak ładowania"

- gdy docisnę pedał gazu do ok 2,5k obr/min, alternator podaje ok 14,5V i tak już zostaje. Zarówno w jeździe jak i na biegu jałowym

 

Wygląda to tak jakby szczotki alternatora każdowrazowo musiały się ułożyć.

Jako, że nie zwróciłem na to uwagi przed wymianą "bebechów" alternatora dlatego chciałbym dowiedzieć się jak to wygląda u Was?

 

Dodam, że nie mam problemu z doładowywaniem akumuulatora ( nie licząc paru przypadków gdy zresetowało mi licznik przebiegu dziennego :notacrook: )

 

Sprawa rozwiązana- ten typ tak ma i nie ma się czym przejmować

Edytowane przez SeloD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!