Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

tom80ek

Megane III phII Światła do jazdy dziennej w Megane III po faceliftingu

Recommended Posts

Witam wszystkich forumowiczów.

Piszę pierwszy raz choć śledzę od kilku tygodni.

Mam takie pytanie. Oryginalne światła do jazdy dziennej w MIII nie gasną po włączeniu świateł mijania a jedynie przygasają. Znalazłem już informacje, że działają z drogowymi jako światła pozycyjne. Na tablicy zapala się lampka świateł drogowych i pozycyjnych. Jest to zgodne z oznaczeniem homologacji znajdującym się na kloszu ledów. Jest to 00RL i 02A ze strzałką w lewo oraz E2. E2 to homologacja uzyskana we Francji. RL to homologacja na światła dzienne, A na światła pozycyjne i postojowe. Ale strzałka w lewo oznacza dopuszczenie do ruchu lewostronnego. Samochód kupiłem w salonie jako demonstracyjny więc to dziwne. I stąd prośba. Możecie spojrzeć jak macie u siebie?

Ze strzałkami to chyba na odwrót - w lewo jest dla ruchu prawostronnego, ale na Anglię homologacja jest chyba E11, więc masz dobrze moim zdaniem.

Tak z ciekawości: nie gasną? Czy to aby nie jest wbrew przepisom? Zgodnie z art. 51 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym kierujący pojazdem jest obowiązany używać świateł mijania podczas jazdy w warunkach normalnej przejrzystości powietrza:

1) w czasie od zmierzchu do świtu,

2) w okresie od 1 października do ostatniego dnia lutego - przez całą dobę,

3) w tunelu.

Natomiast świateł do jazdy dziennej kierujący może używać w czasie od świtu do zmierzchu w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, zamiastświateł mijania (art. 51 ust. 2).

Chodzi mi o pogrubione słowo zamiast. Z tego jasno wynika, że oba rodzaje nie mogą być używane w tym samym czasie. Tak tylko mi przyszło do głowy, że podczas kontrolki jakiś nachalny się może przyczepić. Chociaż ja używam dziennych nawet w lekkim deszczu i też zdaję sobie sprawę, że mogę dostać mandat :P

Napisano (edytowany)

Zgodnie z art. 51 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r.

Nie wydaje Ci się ze była nowelizacja zmieniająca to:

2) w okresie od 1 października do ostatniego dnia lutego - przez całą dobę,

...na wymóg całorocznej jazdy na wymienionych światłach??

Coś nieaktualne przepisy przytaczasz....

Co do opisanego przypadku należy zapytać czy te przygasające dzienne są jedynymi pozycyjnymi z przodu, jeśli tak to wszystko jest jak należy i mogą, a nawet powinny świecić w ten sposób.

Jeśli jednak poza nimi są i inne pozycyjne, te same co i postojowe, to jest to już zdublowaniem pozycyjnych przednich, które mogą być tylko jedne. (para)

Edytowano przez gojgien

Kolega napisał, że się przygaszają stając się światłami pozycyjnymi - nie są już dziennymi pomimo tej samej obudowy :P

gojgien: Masz rację, na złą stronę w googlarce spojrzałem. Oczywiście, że chodzi o cały rok. Dobre pytanie zadałeś - czy to są jedyne pozycyjne światła przy włączonych światłach mijania, czy nie.

kataryniarz: Czytaj uważniej co kolega pisze. Napisał, że stają się pozycyjnymi, przy światłach drogowych, a nie mijania. Drogowe - długie, mijania - krótkie. O to tutaj się rozchodzi.

CareK:

Oryginalne światła do jazdy dziennej w MIII nie gasną po włączeniu świateł mijania a jedynie przygasają.

kataryniarz: Czy w cytacie, który przytoczyłeś jest jakakolwiek informacja o tym, że działają jako pozycyjne, czy jest tu tylko może informacja o tym, że przygasają? Jak dla mnie to drugie.

Za to dalej możemy przeczytać:

Znalazłem już informacje, że działają z drogowymi jako światła pozycyjne. Na tablicy zapala się lampka świateł drogowych i pozycyjnych.

gdzie kolega wyraźnie pisze, iż znalazł informację, że działają one (dzienne przygaszone) jako światła postojowe ze światłami drogowymi. Być może kolega pomylił drogowe, z mijania, ale jasno stwierdza o działaniu ze światłami drogowymi.

Napisano (edytowany)

Właśnie sprawdziłem ponownie. Światła dzienne przygaszone świecą jako pozycyjne zarówno przy światłach mijania, drogowych jak i podczas postoju. Myślę sobie tak, że światła dzienne muszą mięć jakąś określoną jasność aby uzyskać homologację. Gdy przygasną przestają spełniać wymagania stawiane światłom dziennym i mogą spełniać funkcję pozycyjnych. Wydaje mi się, że w tym przepadku słowo zamiast nie ma już zastosowania. Oczywiście przepis o tym, że nie można używać równocześnie świateł mijania/drogowych + dziennych jest wciąż aktualny po nowelizacji ustawy. Z tym, że to po przygaśnięciu nie są światła do jazdy dziennej.

Jaru jesteś pewny z tym kierunkiem strzałek na oznaczeniu homologacji?

Ps. rzeczywiście teraz widzę w swoim poście błąd polegający na odniesieniu się raz do świateł mijania a raz drogowych.

Dodano: 18 maj 2013 - 21:50

Witam. Rozmawiałem dzisiaj z mechanikiem z Renault. Stwierdził, Że miło czasem dowiedzieć się czegoś nowego o megane w kontekście świateł i ich rozwiązania, po tym jak opowiedziałem mu o tym jak to działa w mojej megance i że tak to prawdopodobnie ma być. Jego zdziwienie jednak zbiło mnie trochę z tropu jeśli chodzi o światła. Chyba jednak podjadę pod stację diagnostyczną i zapytam jak to jest z tymi światłami.

post-57453-0-51343200-1368192706_thumb.jpg

Edytowano przez tom80ek

tom80ek kolego jak dla mnie wszystko jest w porządku, podjedź do innego ASO i powiedzą inaczej.

Skoro w aucie nie posiadasz oddzielnych pozycyjnych, to wszystko jest jak być powinno i zgodnie z przepisami. Dzienne świecą same z odpowiednią jasnością, a przy pozostałych, świecą jako wymagane pozycyjne ale z mniejszym natężeniem światła. Co tu jeszcze kombinować skoro jest to fabrycznie tak rozwiązane i w takim stanie otrzymało homologację.

Problem istnieje ale przy zakładaniu dodatkowych LED-owych lamp dziennych PHILIPSA, które w nowszych wydaniach mają takie same działanie i tak samo przygasają by być pozycyjnymi. Tu trzeba dezaktywować fabryczne pozycyjne/ postojowe, by te światła nie były zdublowane. Przepisy dopuszczają tylko po jednym takim świetle na każdej stronie pojazdu.

Na takich dodatkowych lampkach jest kodowane skrótami oznaczenie że są to dzienne i pozycyjne. Przy reflektorach zespolonych nie są wymieniane kody wszystkich lamp i świateł jakie w środku są zabudowane.

Koledzy mają rację, jest OK i nie ma sensu dalej drążyć tematu. Mam co prawda inne fabryczne dzienne, ale działają na tej samej zasadzie. Mechanik z ASO nie ma pojęcia bo przychodzi odbębnić robotę, nie ma pasji to się nie interesuje nowymi modelami chociaż stoją na salonie.

W większości samochodów na tej samej zasadzie działają światła stopu i tylne światła pozycyjne. Gdy stojący przed Tobą samochód zwolni hamulec i dwa czerwone światła zaczną świecić słabiej, to też powiesz, że światła stopu nie zgasły?

Wrócę do tematu, w sobotę wieczorem miałem kontrolę policyjną z powodu świateł dziennych. Policjant "wyłowił" mnie z kolumny aut, a powodem były "świecące światła dzienne" razem ze światłami mijania (oczywiście świeciły jako pozycyjne). Demonstracja zasady działania przekonała funkcjonariusza, który stwierdził: "tak, znamy takie przypadki" :)

No właśnie. Na pewno wg homologacji i wykonanych przy okazji jej wydawania pomiarów jest wszystko w porządku. Ale faktycznie na drodze patrząc zwykłym ludzkim okiem ma się wrażenie, że widać palące się światła mijania razem z dziennymi. Wcale się nie dziwię policjantowi, bo z daleka tak to właśnie wygląda. :)