Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

[Megane II Ph II] Dziwne spalanie i spadek mocy


mixol55

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam Panowie problem takiego typu. Najczęściej korzystam z funkcji wyświetlania chwilowego spalania podawanego przez komputer w trakcie jazdy żeby jeździć ekonomicznie. Otóż moja Renia zachowuje się w zasadzie normalnie ale co jakiś czas zauważam takie zjawisko, że jeśli jadę z prędkościami większymi niż minimalna rejestrowana przez komputer, spalanie w danym momencie pokazywane przez komputer , np. przy prędkości 80km/h i zdejmę nogę z pedału gazu to spalanie chwilowe powinno po max 2-3 sekundach spaść na 0,0 co dzieje się w 97 % przypadków. Zdarzają się jednak momenty że komputer zamiast pokazywać zera, pokazuje spalanie 0,5-0,8 l lub nawet większe,,,, a w momencie normalnego spokojnego przyspieszania z prędkości np. 60km/h do 90 km/h pokazuje spalanie chwilowe np. 22,3 l ,podczas gdy na tej samej drodze w czasie kiedy wykonuje ta samą czynność przyspieszania ale kiedy komputer wcześniej pokazywał 0,0 l spalania to przy przyspieszaniu w tym samym przedziale prędkości chwilowe spalanie jest w granicach max 10-14 l, czyli średnio o ok. 1/3 mniejsze. Jeśli ktoś miał podobne obserwacje to proszę o podpowiedź co może być tego przyczyną bo czasem jest to ciut denerwujące. Podczas gdy usterka występuje obroty utrzymują się na poziomie 930-950(podłączyłem pod komputer) i gdzieś z okolic silnika albo skrzyni biegów występuje metaliczne cykanie/klikanie. Kiedy usterka ustępuje obroty spadają na 800 , cykanie znika. Podpięcie pod komputer nie daje żadnego rezultatu – żadnych błędów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wystarczy, że komputer otrzyma sygnał o zwiększonym zużyciu energii elektrycznej (załącza się sprężarka klimatyzacji lub grzałka elektryczna nawiewu lub światła + ogrzewanie tylnej szyby + inny mocny pożeracz) i zwiększa obroty, by alternator ładował wyższym prądem. już masz zwiększone zużycie paliwa

Edytowane przez mrarek
  • +1 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby komputer pokazywał chwilowe spalanie 0 l na 100km/h muszą być spełnione dwa warunki. Auto podczas wybiegu musi mieć załączony bieg i pedał gazu musi być w pozycji zerowego dawkowania. Jeżeli jeden z nich nie będzie spełniony to komputrer nie odetnie wtryskiwaczy i spalanie będzie w zależności od prędkości wynosiło od 0,5 do np. 2 l.

Prawdopodobnie wariuje pedał gazu.

  • +1 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

autor pisze, że zdejmuje nogę z pedała :)

wydaje mi się, że parę razy zaobserowałem też podobną sytuację, ale jakoś nie przywiązuję uwagi do tematu. może nie było "dość z górki" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale może być tak, że komputer wtrysku nie otrzymał takiej informacji, lub nie otrzymał informacji z czujnika położenia lewarka, że silnik jest na biegu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam:)

Dzięki Panowie za cenne uwagi , niektóre faktycznie mogą sugerować to o czym piszecie, ale po ostatnich wizytach w ASO zaczynam podejrzewać jeden z czujników przed lub za DPF co są. Prawdopodobnie któryś wariuje chwilowo z jakiegos powodu lub niedługo padnie.

Sytuacja z wariującym pedałem gazu raczej nie wchodzi w grę bo to sie dzieje raz na przejechane 100 -300 km albo kilka razy na 100 km - kwestia przypadku. Ponieważ sporo jezdże po mieście to takie sytuacje byłyby czeste z powodu zdejmowania nogi z gazu, a to najczęściej dzieje się na trasach.

Możliwe ze za jakies 2 tyg podzielę się informacją co z tym jest.

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy fapie może tak być, podczas wypalania dawka paliwa jest zwiększona i nawet zdjęcie nogi z gazu nie spowoduje odcięcia wtryskiwaczy i stąd brak zera litrów/na 100km przy chwilowym spalaniu.

 

Dodano: 13 mar 2015 - 20:47

Do volfer, a co w tym dziwnego. Koła napędzają silnik, noga zdjęta z gazu to po co jeszcze wtryskiwać paliwo? Czyste marnotrastwo. W nowoczesnych silnikach gdy komputer sterujący silnikiem widzi że jest załączony bieg (czujnik położenia lewarka, sprzęgło nie jest wciśnięte (czujnik położenia pedału sprzęgła) i noga zdjęta z gazu (potencjometr gazu) to odcina wtryskiwacze bo silnik i tak nie zgaśnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Witam ponownie po długim milczeniu!

 

Po wielu perypetiach któregoś pięknego dnia zapaliły się naraz kontrolki żółte kluczyk" i "dpf" na tablicy . Co Ciekawe po podłączeniu clipa, texy, okazało się, że nie występuje żaden błąd a kontrolki się palą i nie ma nawet jak tego skasować. Dopiero podpięty został pod jakiś nieznany mi (auto zostało w warsztacie) program dopiero pokazało, że meganka miała rozpoczęte bardzo dużo procedur wypalania DPF a nie były ukończone co spowodowało jednoczesne zapalenie kontrolek kluczyka i dpfa. Usunięcie usterki (w tym elektroniczne wypalanie dpfa) skubnęło mnie dwie paczki plus wymianę oleju niestety po takiej procedurze. Uszczęśliwiony zapłaciłem i cieszyłem się tym niecałe 3 dni bo od nowa zapaliła się kontrolka "kluczyk". Pojechałem zareklamować naprawę, ale okazało się, że jest błąd P0544- czujnik temperatury spalin. Czujnik ten znajduje się na kolektorze wylotowym w komorze silnika. Czujnik został wymieniony (300zł) ale robocizna drugie tyle bo trzeba zdemontować turbinę, zawór egr i jeszcze parę drobiazgów, żeby się do niego dostać. Po wymianie przejechałem póki co jakiś 250 km i spokój.

Powiem tylko jedno, że trzeba trafić na dobry warsztat lub serwis ASO (ale tam naprawa kosztowałaby co najmniej półtora tysiaka), bo większość mechaników nie bardzo wie co zrobić. Jak będzie dalej napiszę za jakiś czas. Pozdrawiam i w razie pytań pisać a postaram się odpowiedzieć.

 

Pozdrowionka:):)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!