Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

załączanie klimatyzacji a temperatura zewnętrzna


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, czy w scenicu I phII (climatronic) działanie klimatyzacji jest uzależnione od temperatury zewnętrznej jak w scenicu II ? chodzi mi o to czy uszkodzenie czujnika temperatury zewnętrznej w lusterku może wpływać na pracę klimatyzacji ?

 

Dodano: 01 cze 2015 - 07:08

uproszczę pytanie :) w megane II i scenic II układ nie załączy sprężarki jeżeli temperatura na zewnątrz jest poniżej 6 stopni, w scenicu I ph II też tak jest ?

lapka2.gif

Regulamin pkt. 5.7

Ludzie :!: Czytajcie przed wysłaniem to co palce "nastukały" na klawiszach :!:

Poprawcie, wstawcie odpowiednie znaki przestankowe. Zacznijcie nowe zdanie wielką literą :!:

Nikt was nie goni :!: Nie ogłaszaliśmy konkursu wklepywania literek na czas :!: ;) -Prezes

Edytowane przez Prezes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uproszczę pytanie w megane II i scenic II układ nie załączy sprężarki jeżeli temperatura na zewnątrz jest poniżej 6 stopni

Nieprawda, temperatura wskazywana przez czujnik zewnętrzny czyli ta na wyświetlana na wyświetlaczu nie ma wpływu na załączenie sprężarki. W scenicu II można wyrzucić czujnik temperatury zewnętrznej i klimatyzacja załącza się normalnie. Prawdopodobnie i w scenicu I czujnik ten nie ma wpływu na załączanie klimatyzacji.

Podstawowym czynnikiem decydującym o włączeniu sprężarki i zależnym od temperatury zewnętrznej jest ciśnienie panujące w układzie i odczytywane przez czujnik ciśnienia - presostat.

Te 6 st. o których wspomniałeś decyduje o włączeniu grzałek elektrycznych w nawiewie. I jest uzależnione od wskazań czujnika temp. zewnętrznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

grzałki to inna para kaloszy, w megane II sprężarka nie załącza się jak jak jest chłodniej niż ok. 6 stopni tylko nie wiem z którego czujnika brana jest temperatura do tej zależności, w scenicu I nie wiem jak jest dlatego pytam :) ciśnienie w układzie oczywiście musi być

lapka2.gif

Regulamin pkt. 5.7 Ludzie :!:

Czytajcie przed wysłaniem to co palce "nastukały" na klawiszach :!:

Poprawcie, wstawcie odpowiednie znaki przestankowe. Zacznijcie nowe zdanie wielką literą :!:

Nikt was nie goni :!: Nie ogłaszaliśmy konkursu wklepywania literek na czas :!: ;)

Trochę szacunku dla czytających. -Prezes

Edytowane przez Prezes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Sceniku I za włączenie sprężarki odpowiada presostat.

Wyświetlana temperatura nie ma nic wspólnego z układem klimatyzacji, to jest osobny, zamknięty układ.

W Scenicu II polemizował bym z wypowiedzią kolegi aniewa, ale kłócić się nie będę, nie znam tego auta tak jak SI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w megane II sprężarka nie załącza się jak jak jest chłodniej niż ok. 6 stopni tylko nie wiem z którego czujnika brana jest temperatura do tej zależności,

A skąd masz takie dane. Zarówno w megane II jak i scenic II układ klimy działa na tej samej zasadzie czyli załączenie sprężarki zależy od ciśnienia w układzie odczytanego za pomocą presostatu. Temperatura zewnętrzna odczytana czujnika w lusterku nie nic do rzeczy.

Aby nie być gołosłownym w tym co piszę to odłączyłem całkowicie lusterko pasażera (a więc i czujnik temperatury zewnętrznej), wyświetlacz nie pokazywał temperatury na zewnątrz a klimatronic działał jak ta lala. Zarówno w trybie auto jak i ręcznym. Zrobiłem to specjalnie dla kolegi newsfs by nie być gołosłownym odpowiadając na jego pytanie.

Co do SC I pH II to już odpowiedział kol. P-r-z-e-m-o.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o nie załączaniu sprężarki gdy na dworze chłodno w Megane II czytałem kilka tematów tu na forum, czujnik w lusterku zostawmy już w spokoju, ale u mnie gdy na dworze jest chłodno - powiedzmy 4 stopnie sprężarka się nie załącza i w kilku Megane II z klimatronikiem sprawdziłek jest tak samo

Edytowane przez P_r_z_e_m_o
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale u mnie gdy na dworze jest chłodno - powiedzmy 4 stopnie sprężarka się nie załącza i w kilku Megane II z klimatronikiem sprawdziłek jest tak samo

I co z tego wynika?

Czytałeś, ale nadal nie rozumiesz jak to działa.

W układzie obiegu czynnika wpięty jest presostat, który "odczytuje" ciśnienie w układzie.

Wiadomo, że jak zmienia się temp. w zamkniętym układzie, to zmienia się również ciśnienie.

Teraz wystarczy połączyć te dwa fakty i mamy odpowiedź jak to działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

doskonale wiem jak to działa i do czego jest presostat ale skoro jesteś taki mądry to wytłumacz mi fakt, którego sam nie rozumiesz a o który mi chodzi: zakładamy, że układ działa prawidłowo i jest odpowiednia ilość czynnika, w każdym aucie jest presostat w układzie klimatyzacji i praktycznie w każdym aucie klimatyzacja działa nawet poniżej 6 stopni celcjusza, załącza się sprężarka - dlaczego w megane II jest inaczej ? słucham odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w każdym aucie klimatyzacja działa nawet poniżej 6 stopni celcjusza, załącza się sprężarka - dlaczego w megane II jest inaczej ?

Nie w każdym, i nie zawsze nie włączy się poniżej 6°C.

Zalezy to od;

1) Ilości czynnika w układzie

2) Temp. otoczenia

3) Działania presostatu, to produkcja seryjna, nic się w nim nie kalibruje, więc czujnik do czujnika możne mieć jakiś tam błąd. Wypracowany, kilkuletni presostat, też będzie inaczej działał niż nówka-sztuka

4) Zawilgocenia układu

I jeszcze pewnie klika innych przyczyn.

Jakiś czas temu była o tym dyskusja na forum, dotyczyło chyba Megane/Scenic II. Jednemu z piszących sprężarka nie uruchamiała się poniżej 10°C, a drugiemu przy -4°C działa.

Zadałeś pytania w pierwszym poście na oba otrzymałeś odpowiedź.

Jasno zapytaj o co Ci chodzi, bo ja nadal nie wiem o co pytasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oprócz czujnika temperatury w lusterku, auto ma jeszcze np. czujnik temperatury powietrza w układzie dolotowym, czy czujnik temperatury płynu chłodzącego. Jeśli jest niska temperatura, to komputer zezwoli na załączenie sprężarki dopiero po nagrzaniu się silnika, żeby niepotrzebnie nie obciążać zimnego silnika.

Nawet w instrukcji jest napisane, że przy zimnym silniku układ klimatyzacji nie pracuje z pełną mocą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jest niska temperatura, to komputer zezwoli na załączenie sprężarki dopiero po nagrzaniu się silnika

No nie przesadzaj z tą temperaturą. Równie dobrze komputer mógłby nie zezwolić na ruszenie z miejsca by nie obciążać silnika dopóki ten się nie nagrzeje :mrgreen: Oszem czujnik temperatury silnika nie zezwoli na załączenie sprężarki ale tylko w przypadku wystąpienia możliwości przegrzania silnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

praktycznie w każdym aucie klimatyzacja działa nawet poniżej 6 stopni celcjusza

Oprócz Reni mam jeszcze Passata i w nim klima również się nie włączy jeśli temperatura oscyluje w okolicy 5 st. lub niżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

A czy ten czujnik w lusterku wpływa także na same regulowanie temperatury przez klimę automatyczną - układ pobiera dane z tego czujnika? U mnie od wczoraj chyba zaczął zaniżać temperaturę i tak się zastanawiam czy będzie to wpływać na ogrzewanie/chłodzenie w kabinie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!