Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Kontrolka AIR BAG + SERVICE


Rekomendowane odpowiedzi

i ja podepnę się pod temat, niestety :P

 

parę dni temu zaczęło ostro grzechotać mi coś w kierownicy przy manewrowaniu na parkingu. między kierownicą a obudową kierownicy widziałem białą tasiemkę, dziwnie pozwijaną i białe plastykowe kółko z "wypustkami", całość wyglądała raczej nie tak jak wyglądać powinna. odwiedziłem serwis, powiedziałem o co chodzi, mechanik zapytał czy już się świeci kontrolka poduszki. no i owszem dziś się właśnie zaświeciła. koszt 260 zł,a wersja z tempomatem (ja taką mam), powyżej 300 + 60 zł wymiana. masakra.

 

po lekturze paru wątków na forum postanowiłem zobaczyć co się tam połamało i czy da się to samemu poskładać. wypięcie aku, strach przy wypinaniu poduchy (od razu sprawdzenie że jest :P i data produkcji zgodna z datą produkcji samochodu <piwko> ), ale poszło, odkręcenie kierownicy - strasznie ciężko, no i widzę zwijacz, zdjąłem otaczający czarny pierścień i widzę nieźle pozwijaną tasiemkę z 7 ścieżkami. między nimi kawałek odłamanego plastyku. po oględzinach stwierdziłem że jest to "prowadnica" tasiemki wychodzącej od kierownicy, odłamana właśnie z tego czarnego pierścienia.

tu mam pytanie. czy wie ktoś jak ta tasiemka ma być nawinięta między biały zewnętrzny pierścień a czarny wewnętrzny? ja zrobiłem to na czuja. dookoła po białym pierścieniu i do środka po czarnym.

wcześniej sprawdziłem przepływ prądu na każdej z 7 żył taśmy, musiałem się natrudzić przy stykach przy kierownicy, ale przepływ był. składam wszystko do kupy z nadzieją że będzie dobrze. odpalam auto i po sekundzie pojawia się znów kontrolka poduszki :P

w kierownicy już nie grzechocze.

jak myślicie, czy to dalej taśma? ja obstawiam że tak, bo nie działa mi tempomat.

nie wiem czy dalej podejmować się naprawiać to samemu, czy wywalać 350 zł.

w sumie już wiem jak się za to zabrać, tylko skąd wziąć samą tasiemkę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koszałek opałek ok, wiem że tak można, ale czy zwijacz był wyjęty i sprawdzony miernikiem, czy sprawdzony na oko i ucho <piwko> W 99% przypadków problem przy poduszkach jest tam, gdzie wskazuje komputer także ja obstawiam jednak ten zwijacz.

 

fly.high, chyba czeka Cię wymiana. Nie warto się bawić w wymianę samej tasiemki, bo coś zrobisz nie tak jak trzeba, pojawi się zwarcie i bum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz troche czasu i miernik to powinieneś dać sobie z tym rade. Przypuszczam ze Air Bag świeci ci dalej bo jest problem z zwijaczem. Ja u siebie siadłem spokojnie i po ok godzinie pracy naprawiłem, sprawdziłem miernikiem każdą scieżke i działa do dziś od roku. Według mnie szkoda wydać te 300 czy 400 zł bez "walki" <piwko>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stwierdziłem ze poszukam używki. i znalazłem za 200 zł całe przełączniki. pierwszy miał na dzień dobry zerwaną taśmę zaraz przy przełączniku zespolonym, można odczepić małą plastykową obudowę wchodzącej taśmy i ładnie widać. drugi komplet i taśma ładna, jak nówka. tyko mechanik dopiero ma wolny termin w przyszłym tygodniu.

chce się zabrać za to sam, stąd moje pytanie. jak wyciągam poduszkę to obracam kierownicę o 180 stopni, później muszę znów podczepić aku, dać zapłon i przekręcić kierownicę "normalnie" żeby wymienić cały przełącznik zespolony? chodzi o to że ten właśnie musi być założony prosto, bez skręconych kół. jak to zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie nowa taśma założona, wraz z całym przełącznikiem zespolonym. podmieniłem sobie tylko manetkę kierunków bo była gorsza. ciężko nie było, najgorszy moment to chyba ściągnięcie przełącznika. trzeba pamiętać aby ustawić koła prosto i dobrze ustawić "nowy" zwijacz taśmy, na środku, tak jak na oznaczeniach. trzeba nacisnąć zapadkę w czarnym pierścieniu i wtedy da się go obracać, 2 obroty w lewo i dwa w prawo. środek wychodzi z wtyczką na "północy".

dzięki za wszystkie informacje na ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

eh, i mnie dopadła dzis ta usterka :D objaw to co minutę się zapala i po kilku sekundach gaśnie, takie migotanie. Zapewne wtyczka :D Teraz leje jak diabli więc sprawdzę jak będzie ładna pogoda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam. Przyszedł czas i na moją Megane :-/ Wygląda to tak: po manewrze kierownicą zauważyłem zapalenie się kontrolek SERVICE+AIRBAG odblokowały mi się drzwi i po zatrzymaniu samochodu wyskoczył komunikat LENKRADSPERRE DEFEKT, czyli blokada też padła. Mając za sobą pasażerów pomyślałem, że to może oni ruszyli coś pod fotelem jednak po wnikliwym przeglądzie zauważyłem, że to taśma z przełącznika zespolonego została przerwana i przy skręcaniu kierownicą słychać charakterystyczne 'szuranie' tej taśmy. Byłem w poznańskich serwisach i wołali 950zl z robocizną - odpada. Proponowali cały przełącznik zespolony w zależności od wersji Megane (moja bez tempomatu i przełącznik AUTO w manetce). Moje pytanie (po wnikliwym przejrzeniu serwisu aukcyjnego, no chyba, że złe słowa kluczowe wpisuję) brzmi: czy jestem w stanie dostać osobno tę taśmę czy też cały przełącznik zespolony muszę nabyć? Z tego co widzę na zdjęciach z tego tematu taśmę z nawijakiem można śmiało rozdzielić od całego przełącznika, ale dziwi mnie to, że nie ma osobno czegoś takiego, dlaczego? Ewentualnie gdzie można nabyć osobno? Z góry dzięki za wskazówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczesniej już było że taśma nie występuje oddzielnie jako element zamienny. W tym przypadku wymienia się komplet. Ten typ tak ma ... . Mimo "wysokiej" ceny, to tylko 950 zł za cęnę Twojego być może życia. Tu żadna podróbka, wyciągnięta taśma z innego (żadnej pewności ze nie była użyta), zastąpienie inną podobną np ze skanera czy też naprawa tego co masz aktualnie użyte nie zastąpi oryginału. Wymiana w Serwisie Renault kosztowała 850zł .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyciągnięta taśma z innego (żadnej pewności ze nie była użyta)

Tu się nie zgodzę. Taśma działa tylko jako kabel i dopóki nie ma przerwy to można jej używać wielokrotnie. Inną sprawą jest, że używana taśma może się zniszczyć dzień po założeniu, tydzień, a może nigdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokładnie, ja kupiłem używkę z gwarancją na 14 dni, za 250 zł, wziąłem do domu, rozkręciłem i wnikliwie obejrzałem taśmę, była w stanie idealnym. po samodzielnym założeniu kontrolka zniknęła a przy skręcaniu kierownicy nie mam już żadnych odgłosów, totalna cisza. tempomat działa to i poducha musi.

pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fly.high, ale kupiłeś osobno cały zwijak z taśmą, ten z posta koszałka opałka ze zdjęcia foto 298.jpg? A jak kupowałeś to szukałeś tego elementu z opcją na tempomat i przycisk AUTO w manetce czy też akurat ten element jest w miarę uniwersalny? Bo jak byłem w serwisach to się mnie pytali o właśnie tempomat i AUTO z tym, że chcieli mi opchnąć cały przełącznik zespolony i zastanawiam się, który element jest za to odpowiedzialny, no bo chyba nie ten zwijak z taśmą, czy się mylę? We wszystkich taśmach jest tyle samo żyłek czy są różne wersje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie są różne wersje. dla tempomatu i bez. ja mam tempomat więc takiego przełącznika zespolonego szukałem. u mnie w zielonej górze nikt się nie bawi w sprzedaż samych tasiemek więc musiałem brać cały. taśma w zwijaku dla tempomatu ma 7 żył. bez tempomatu bodajże 4 i jest węższa. to ona odpowiada za świecenie się kontrolki AIRBAG, u mnie złamał się plastykowy element który wyprowadza taśmę ze zwijaka, taki wygięty trójkąt. bez niego taśma cała się pogięła i pozawijała, gdzieś się przerywając.

pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, trochę zmęczę ten temat :) , ale powiedzcie mi proszę jeszcze czy po ilości kabli wychodzących z przełącznika zespolonego jestem w stanie określić czy jest on dla wersji z tempomatem czy bez tempomatu? W aukcjach Allegro napotkałem te przełączniki z zieloną, niebieską, białą wtyczką (po dwa kable) i jest jeszcze jedna czarna wtyczka (jeden kabel). Jeszcze nie rozbierałem swojej kierownicy - zbieram informacje póki co. A może mi ktoś chętny umieścić zdjęcie lub też linki do obydwu wersji, żebym mógł rzucić okiem no i następnym też się pewnie przyda.

Z góry dzięki bardzo.

 

OK, temat wyczajony, wersja bez tempomatu:

- zielona i niebieska wtyczka - poduszka

- biała wtyczka - klakson

- czarna wtyczka - masa.

Do wersji z tempomatem dochodzi jeszcze jedna czarna wtyczka z dwoma kablami.

 

22 czerwca 2009 :) :

- używany przełącznik zespolony - 200zł

- poświęcony czas - 1h

- nie danie zarobić ASO 150zł za robociznę i 800zł za nowy przełącznik zespolony - bezcenne...

Wymieniłem tylko zwijacz taśmy oczywiście z taśmą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!