Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Delikatne wahania temperatury


Rekomendowane odpowiedzi

Ja właśnie się dowiedziałem, że mam termostat z obudową (200 zł zamiast 38 zł :/) i czekam aż dojedzie do sklepu. W weekend, jeśli pogoda dopisze, będę montował. Pod kompem sprawdziłem, że silnik rozgrzewa się do 72*C. Zdecydowanie za mało. Szkoda, że instalacja gazowa utrudnia dostęp do wymiany tego termostatu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam po przerwie. Objawy, o których pisałem udało mi się wyeliminować poprzez wymianę termostatu. W moim egzemplarzu możliwa była wymiana samego wkładu. Po tym zabiegu wszystko wróciło do normy, jednak sytuacja powtórzyła się po przejechaniu ok. 6 tys. km. Silnik osiągnął temp. roboczą, po czym wskazówka temp. opadła na drugą kreskę i przez kolejnych 20 km wahała się pomiędzy drugą a trzecią. Po postoju objawy ustały, wskaźnik zatrzymał się na trzeciej kresce i przez następnych 300 km już tam pozostał. Póki co nic z tym nie robię, jeśli sytuacja się powtórzy to ponownie zmienię wkład.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam tak samo, wachania o 2mm koło 3 kreski. Byłem u mechanika sprawdził i powiedział tak jak masz wole 200zł to wymienimy termostat, choć ja był tego nie ruszał chyba że zacznie spadać temperatura bardziej. Powiedział też że ze starości charakterystyka termostatu się zmienia. Minęło już 5 miesięcy i bez zmian, płynu nie ubywa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak mówiłem, miałem delikatne wahania temperatury w zimę. Teraz wskazówka stoi na swoim miejscu przez cały czas. Więc nic z tym nie będę robił, no chyba, że zimą będzie spadać więcej niż do tej pory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam forumowiczów!

Postanowiłem, że podepnę się pod temat ponieważ u siebie również zauważyłem wahania wskazań temperatury na liczniku (posiadam Renault Megane II, 1.9 dCi 120KM, rocznik 2004).

Otóż od kilku dni wskaźnik temperatury na liczniku pokazuje raz trzecią kreskę, raz drugą, a raz schodzi gwałtownie z 3 do 1 nawet gdy silnik jest rozgrzany.

Dzisiaj po przejechaniu około 30 kilometrów (wszystko w terenie zabudowanym) w temperaturze 28 °C wskazówka na liczniku pokazywała raz temperaturę minimalną (pierwsza kreska), a raz wartość około 90 °C (3 kreska).

W związku z tym bardzo bym prosił o pomoc w postawieniu diagnozy (w sobotę czeka mnie ponad 200km trasa do Wrocławia i nie chciałbym żeby Megi odmówiła posłuszeństwa w trakcie).

Poniżej wrzucam link do nagrania, które pokazuje opisaną sytuację.

Z góry dziękuję i pozdrawiam :)

 

 

Dzisiaj postanowiłem sprawdzić czujnik temperatury cieczy chłodzącej (ten, który wchodzi do plastikowej obudowy termostatu, posiadający 4 piny, z czego tylko 2 są podpięte).

Przy temperaturze płynu chłodniczego wynoszącej 25,9 °C rezystancja czujnika wyniosła 1959 Ω.

Przy rozgrzanym silniku temperatura i rezystancja wynosiły odpowiednio:

76 °C -260 Ω

70 °C -320 Ω

66 °C -410 Ω

60 °C -450 Ω

53 °C -630 Ω

50 °C -661 Ω

Wynika z tego, że wraz ze wzrostem temperatury maleje rezystancja czujnika, czyli jest tak jak być powinno.

Pytanie tylko, czy wartości rezystancji odpowiadające określonym temperaturom są prawidłowe?

 

P.S. Jeśli ktoś posiada tabelkę z wartościami rezystancji dla tego czujnika to bardzo proszę o podesłanie.

Edytowane przez Nigon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!