Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Jaki rozmiar opon.


Timy2016

Rekomendowane odpowiedzi

43 minuty temu, robertn5012 napisał:

Na oponach, których jeździłem w zimę strasznie łatwo można było stracić kontrolę...Musze niestety kupić nowe zimowe opony ponieważ rok produkcji zimowych to 1998 rok. Straciły już swoje właściwości.

Wcale mnie to nie dziwi. Jazda na takich oponach to proszenie się o kłopoty, szczególnie w zimie.

 

Na zimę lepsze są węższe opony. Ja bym został przy rozmiarze 175 lub ewentualnie zwiększył na 185. Nowa guma znacząco poprawi właściwości jezdne Twojego samochodu. Co do opon zimowych to znajdziesz na forum dużo opinii o wielu modelach. Jak masz ograniczony budżet to Dębice powinny być ok. Ponoć na śniegu jest rewelacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, pbet napisał:

Ponoć na śniegu jest rewelacja.

Ostatnio nie było dużo śniegu w poprzednich latach, więc zastanawiam się nad Dębicą czy na wodę będzie dobra. Czytałem  troszkę opinii i tak zbytnie dobrze się nie zachowują.

Jeszcze takie pytanko czy nie będzie problemu z obsadzeniem opony na feldze. Jak należy wykonać pomiar? Teraz na letnich mam 195/60, jeżeli kupię oponę 185/60 będzie pasować? Rozumiem 185 to jest szerokość opony a 60 to jest wysokość opony (czyli 60% szerokości = wysokość) zgadza się?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, robertn5012 napisał:

Ostatnio nie było dużo śniegu w poprzednich latach

Punkt widzenia zależy od punktu... zamieszkania. Ja będę miał okazję przetestować Dębice bo dostałem je z autem w pakiecie. Mam nadzieję, że będą w miarę ok do w miarę spokojnej jazdy.

 

Dokładnie. Pierwsze 3 cyfry to szerokość w mm, później jest wysokość profilu, a właściwie procent oznaczający stosunek wysokości boku opony do jej szerokości i na końcu rozmiar felgi na jaką opony pasują zatem 175/60 nie ma takiej samej wysokości profilu jak 185/60 tylko niższą. Opony z niższym profilem na chłopski rozum będą pasować tylko auto Ci się obniży. Najlepiej poszukaj informacji jakie rozmiary opon zaleca producent (raczej więcej niż 1 rozmiar który napisałeś), a nie serwisy sprzedające opony i do tego się stosuj. Ważne też są inne parametry jak np. index nośności i prędkości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem kto Ci doradził kupno opon 195/60 R15 na lato, ponieważ to bardzo kiepski zamiennik fabrycznego rozmiaru 175/65 R14 (różnica w długości obwodu koła ponad 5%, przyjmuje się że róznica długości obwodu nie powinna przekraczać 2%). Wg kalkulatora zamienniki dla rozmiaru 175/65 R14 na felgę 15" to:

image.png.fa05f5405c904a78effc9e30235d611b.png

 

Proponuję zapoznać się z 2 przykładowymi artykułami:

https://allegro.pl/artykul/jedna-felga-rozne-opony-jak-dobrac-opony-do-rozmiaru-felgi-57143 (punkt Montaż opony w innym rozmiarze)

https://www.oponeo.pl/artykul/szersze-czy-wezsze-opony

i wyrobić sobie własne zdanie na ich podstawie.

 

DĘBICA FRIGO 2 - w momencie, kiedy pojawiła się na polskim rynku z 10 lat temu (a może nawet więcej), to wzór bieżnika był "odgrzewanym kotletem" z koncernu GoodYear. Miał już wtedy kilkanaście lat, ale nie pamiętam czy był to Dunlop, czy GoodYear. Jeżeli wprowadzając tą oponę na polski rynek, nie dali nowego składu mieszanki gumowej, to opona mocno przestarzała. Zastanawiałem się kiedyś nad nią i skończyło się chyba na GoodYear UltraGip 7.

Na śniegu może być dobra bo ma dość agresywny wzór bieżnika.

 

Z tych opon, które wymieniłeś ja dla siebie kupiłbym Nokian-a ale nie w podanym rozmiarze, tylko raczej 185/55 R15 o ile szerokość felgi pozwoli na montaż tej opony.

Edytowane przez jack3226
edycja
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!