Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Obroty na chwilę w górę po zatrzymaniu auta


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Jakiś czas temu miałem problem z tym, że auto (Megane III Grandtour z CVT) ciężko odpalało (tzn. odpalało, ale zaraz gasło), potrafiło też zgasnąć przy zatrzymaniu się (np. na światłach) - obroty sobie po prostu schodziły do 0.

Pojechałem do ASO gdzie wyczyścili mi przepustnice - pomogło. Auto odpala za pierwszym razem i po zatrzymaniu nie gaśnie. Problem w tym, że teraz jest odwrotnie niż było, tzn. po uruchomieniu silnika obroty od razu wchodzą na 2000 i powoli schodzą do 800, a co bardziej uciążliwe: po wyhamowaniu (np w korku lub na światłach) obroty często na ok 3 sekundy idą w górę na jakieś 1300, po czym spadają do normalnych 800-900. Przez te 3 sekundy czuć lekko, że auto chce jechać do przodu, ale noga na hamulcu mu w tym oczywiście przeszkadza.

 

Dla lepszego zobrazowania nagrałem filmik i wrzuciłem go tutaj:

.

Przez pierwsze 2 zatrzymania obroty spadają normalnie, na kolejnych już jest z tym problem.

 

Pytanie - co to może być? Raczej nie jest to normalne zachowanie? Auto jest zagazowane, ale nie ma znaczenia czy jedzie na benzynie czy na lpg. Jest to dość uciążliwe, bo gdy np. chcę po wyhamowaniu auta włączyć wsteczny - muszę często czekać te parę sekund na spadek obrotów, by przypadkiem nie uszkodzić skrzyni... Myślałem, że auto "nauczyło się" że np. być może często wyhamowuję i od razu ruszam, dlatego zwiększa obroty, ale to raczej bez sensu. W ASO powiedzieli żebym zatankował 98 zamiast 95, ale to bez sensu (oczywiście nie pomogło). Przed ponowną wizytą chciałbym zasięgnąć jakieś info od was.

 

EDIT: Aha, do tego dostałem wykaz błędów, zapewne sprzed przeczyszczenia przepustnicy (przed ASO auto było u innych mechaników, którzy szukali powodów w czujnikach - może oni wywołali te dwa pierwsze błędy?):

 

Moduł elektronic. wtrysk EMS 3110:

DTC034029 - Obwód czujnika wałka rozrządu - 6.DEF

DTC033531 - Sygnał czujnika obrotów silnika - 2.DEF

DTC022029 - Obwód potencjometru przepustnicy ścieżka 2 - 1.DEF

DTC012029 - Obwód potencjometru przepustnicy ścieżka 1 - 1.DEF

DTC1525F3 - Zgodność inf. multipl. dla reg./ogr. prędkości - DEF

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez Ravvar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też o tym myślałem. Co prawda na fakturze mam 3 pozycje:

1. demontaż-montaż zespołu przepustnicy

2. czyszczenie zespołu przepustnicy

3. przeprogramowanie komputer wtrysku

więc pewnie pkt 3 to adaptacja - może o niej zapomnieli? <_< ...

 

Aha, do tego dostałem wykaz błędów (przed ASO auto było u innych mechaników, którzy szukali powodów w czujnikach - może oni wywołali te dwa pierwsze błędy..):

 

Moduł elektronic. wtrysk EMS 3110:

DTC034029 - Obwód czujnika wałka rozrządu - 6.DEF

DTC033531 - Sygnał czujnika obrotów silnika - 2.DEF

DTC022029 - Obwód potencjometru przepustnicy ścieżka 2 - 1.DEF

DTC012029 - Obwód potencjometru przepustnicy ścieżka 1 - 1.DEF

DTC1525F3 - Zgodność inf. multipl. dla reg./ogr. prędkości - DEF

 

zapewne na jego podstawie ASO stwierdziło że problemy dotyczyły przepustnicy i faktycznie - jej przeczyszczenie naprawiło problem z odpalaniem i gaśnięciem. Czy pozostałe błędy były wynikiem przepustnicy - tego nie wiem, ale przecież kto jak kto - w ASO powinni. Skoro tylko wyczyścili przepustnice to może i inne błędy poznikały, lub jak wspomniałem wcześniej - wcześniejsi mechanicy je wywołali grzebiąc przy czujnikach, nie wiem :huh: ...

 

PS. swoją drogą dlaczego tak ciężko znaleźć jakieś info na necie po powyższych kodach błędów? Wcześniej miałem Opla i wystarczylo wpisać jakikolwiek kod błędu w google i tysiące informacji było, a tu nic <_<

Edytowane przez aston76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto by było podpiąć auto jeszcze raz i sprawdzić, czy znowu nie wyrzuciło jakichś błędów.

Spokojnie można to zrobić poza ASO, bo do oczytania błędów wystarczy ELM za 30 zł.

Jeżeli błędy z przepustnicą się powtórzą, to możliwe, że nie obędzie się bez jej wymiany.

 

Dodano: 07 sty 2016 - 17:24

PS. swoją drogą dlaczego tak ciężko znaleźć jakieś info na necie po powyższych kodach błędów? Wcześniej miałem Opla i wystarczylo wpisać jakikolwiek kod błędu w google i tysiące informacji było, a tu nic

Przecież kody błędów masz dokładnie opisane po wyżej, co więcej byś chciał :)

Inna sprawa, że przy tym silniku, w CLIPie są trochę inne kody błędów niż przy typowych silnikach Renaultowskich.

Po tym przebiegu, który masz wpisany, warto by było sprawdzić luzy na zaworach, tym bardziej, że masz LPG.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dlaczego, ale... dolanie pół baku 98 do połowy już się tam znajdującej 95 i przejechanie jeszcze jakiś 40km... rozwiązało problem :blink: . Czyli mechanik z ASO miał rację B) , aczkolwiek nie mam zielonego pojęcia jaki to miało związek, no ale jednak.

 

Obroty już nie idą w górę, tak jak na załączonym w pierwszym poście filmie - wszystko zdaje się powróciło w końcu do normy :mrgreen:

 

PS. jest możliwość, że ASO zapomniało o adaptacji przepustnicy, która to sama po jakimś czasie się "zaadaptowała"? czy faktycznie zmieszanie paliw mogło mieć tu znaczenie?

Edytowane przez Ravvar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepustnica po jakimś czasie sama się dopasuje.

Ja bym raczej obstawiał dolanie świeżego paliwa, a nie cudowne właściwości 98.

Jak dawno nie tankowałeś, to paliwo po prostu zwietrzało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dawno nie tankowałeś, to paliwo po prostu zwietrzało.

Nic z tych rzeczy - tankowałem do pełna dzień przed wizytą w ASO. Więc problemy zaczęły się jak paliwo miało w baku jeden dzień ;). A i tak było to niedawno, bo 3 tygodnie temu.

No nic to - ważne że problem się rozwiązał :).

Edytowane przez Ravvar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze tankuję na BP, więc nie sądzę by paliwo było kiepskiej jakości...

 

Ale niestety zauważyłem, że po przeczyszczeniu przepustnicy znacznie zwiększyło się spalanie (w mieście przynajmniej, jeszcze nie wiem jak w trasie) <_< , aczkolwiek może być to tylko subiektywne odczucie, jeszcze potestuję.

Edytowane przez Ravvar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!