Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Ciśnienie w układzie chłodzenia?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

 

mam takie pytanko do szanownych forumowiczów. Załatałem ostatnio układ chłodzenia. Mianowicie jeździłem do tej pory bez termostatu. Założyłem w końcu termostat ale kilka dni później wywaliło mi zbiornik wyrównawczy. Kupiłem jakąś używkę przez allegro za 10zł ale okazało się że ma ona dokładnie w tym samym miejscu również pęknięcie od środka. No to kupiłem nowy zbiornik razem z korkiem w sklepie. Wszystko ładnie uzupełniłem ale przy odpowietrzaniu układu (śrubka przy termostacie + ogrzewanie) zostawiłem odkręcony korek zbiornika. Zagrzałem silnik. Zdziwiłem się nieco jak tuż przed włączeniem się wentylatora chłodnicy ze zbiornika wyrównawczego zaczęło chlapać i wypychać płyn. W sumie wywaliło go ok 3 litrów. Nie wiem jaką miał temperaturę ale  solidnie parowało z niego.  I tutaj mam pytanie czy jest to normalne zachowanie. Dodam ze samochód jest na gazie i jego chłodzenie jest prawidłowo poprowadzone a termostat się otwiera. Węże oba gorące i miękkie (można ścisnąć bez problemu 2 palcami). 

 

Czy jest to normalne czy sprawdzić trzeba temp. płynu i zobaczyć czy wentylator nie za późno się włącza? w płynie nie ma oleju a sam olej nie jest mleczny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od temperatury silnika wytworzyło się olbrzymie ciśnienie. Pewnie przy odpowietrzaniu nie otworzyłeś ogrzewania na ful i nie odpowietrzyłeś prawidłowo silnika. Najpierw się to robi grawitacyjnie, a później włączasz silnik.

Termostat pracuje prawidłowo tylko w płynie. W powietrzu otworzy się pod naporem olbrzymiego ciśnienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 24.08.2017 o 11:10, manveeru napisał:

Wszystko ładnie uzupełniłem ale przy odpowietrzaniu układu (śrubka przy termostacie + ogrzewanie) zostawiłem odkręcony korek zbiornika. Zagrzałem silnik. Zagrzałem silnik. Zdziwiłem się nieco jak tuż przed włączeniem się wentylatora chłodnicy ze zbiornika wyrównawczego zaczęło chlapać i wypychać płyn. W sumie wywaliło go ok 3 litrów. Nie wiem jaką miał temperaturę ale  solidnie parowało z niego.

A podczas uzupełniania (napełniania) układu miałeś odkręcony odpowietrznik przy termostacie? Podczas napełniania układu powinien być odkręcony do momentu pojawienia się w nim płynu.

Jeżeli nie (ja przy pierwszym napełnianiu też zrobiłem ten błąd), to po uruchomieniu zimnego silnika, należało jeszcze raz go odpowietrzyć, to płynu by wtedy nie wyrzuciło. Uruchomienie silnika przegoniło pęcherze powietrza w rejon termostatu i odgrodziło termostat od kontaktu z gorącym płynem, przez co termostat się nie nagrzał i nie otworzył. Gdybyś obserwował temperaturę silnika na desce to byś zaobserwował, że temperatura pojechała wyżej niż normalnie. Ja obserwowałem temperaturę i jak widziałem, że wskazówka minęła normalne położenie, to od razu na gorącym silniku ponownie odkręciłem odpowietrznik, wypuściłem powietrze i termostat od razu się otworzył - płynu mi nie wyrzuciło, a też miałem korek na zbiorniku wyrównawczym odkręcony.

Nie wiem jak jest w Scenicu, ale przypuszczam, że tak samo jak w megance, że przez nagrzewnicę jest cały czas przepływ płynu, a wtedy włączanie ogrzewania przy napełnianiu i odpowietrzaniu układu nie jest potrzebne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!