Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Wentylator chłodnicy, a rozładowanie akumulatora. Megane I 1999 rok 1,4 16v


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Mam do Was pytanie, czy możliwe jest,że wentylator chłodnicy rozładowuje akumulator podczas postoju auta na parkingu w pełnym słońcu?

Opisuje w skrócie, trzy razy miała już miejsce sytuacja, że po 2-3 dniach bez użytkowania, aku siadł (mam tylko centralny zamek, więc musieliśmy włamywać się do auta).

Po pierwszym razie zmierzyliśmy czy jakieś urządzonko nie zżera prądu, gdy auto stoi bezczynnie - wszystko w normie.

Po drugim razie - wymieniłam akumulator,  stwierdziłam że stary pewnie był już na wykończeniu.

Niestety sytuacja znowu się powtórzyła, 150zł w plecy za awaryjne otwarcie samochodu...

Auto stało teraz na parkingu trzy dni.

Przeszukałam forum zarówno pod kątem tego - co może rozładowywać akumulator, sprawdzałam też czy normalne jest że wentylator chodzi nawet po wyłączeniu stacyjki i wiem że to normalne.

Wrzucam opis, który dodał kolega P_r_z_e_m_o

Działanie wentylatora chłodnicy Dwa przekaźniki znajdują się w przedziale silnika w skrzynce bezpieczników nad lewym nadkolem. Obwód sterowania każdego z przekaźników jest zasilany przez elektroniczne urządzenia sterujące silnika(mała prędkość obrotowa - styk 8, duża prędkość obrotowa - styk 38) w zależności od sygnału przekazywanego przez czujnik cieczy chłodzącej. Obwody mocy obu przekaźników są zasilane przez alternator. W obwodzie przekaźnika małej mocy znajduje się rezystancja zasilania silnika elektrycznego wentylatora. Temperatura włączenia/wyłączenia; - małe prędkości obrotowej 99/95 °C - dużej prędkości obrotowe 102/99 °C - po zatrzymaniu silnika 103/100°C (maks. przez 12 minut z mała prędkością obrotową jeżeli w ciągu 5 minut przed zatrzymaniem silnika osiąga 102°C)

XXX

Pytanie czy moja teoria może być prawdziwa? Czy któryś z czujników temperatury - wariuje - uruchamia wentylator podczas postoju i rozładowuje akumulator?

Jeśli tak to który czujnik byście wymienili.

Albo może macie inną teorię? Jestem już zdesperowana. Autko kupiłam w lipcu - ma stosunkowo mały przebieg i jest w dobrym stanie.

Pomocy :(

lapka2.gif

REGULAMIN

5.9 Zabrania się nadmiernego i niepotrzebnego stosowania klawisza ENTER... - mireczek01

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest możliwe rozładowanie jeśli wentylator chłodnicy pracowałby cały czas - to jest słychać. Napisz, z którego roku jest samochód lub PH1, czy PH2.

Dodatkowo w zamku kierowcy masz pod zaślepką zamek, żeby otworzyć drzwi bez użycia akumulatora.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czasem jak parkuje to słychać że wentylator chodzi - ale np. po 10 minutach przestaje.

Pytanie czy przez te 2-3 dni on się może sam włączyć.

Samochód z 1999, wersja po lifcie.

Nie jestem w posiadaniu oryginalnych kluczyków - była wymieniana stacyjka - opowiesz coś więcej o tej zaślepce?

Edytowane przez JoannaJ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 1 jest zamek pod klamką. Po wymianie stacyjki na pewno nie pasuje (pomyliłem z 2). Oczywiście można nim otworzyć, ale trzeba mieć do niego kluczyk.

Włącznik jest bimetaliczny, czyli jak ostygnie płyn sam się nie włączy. Można oczywiście sprawdzić czy jest ok. Zamontowany jest u góry z prawej strony silnika, z przodu blisko termostatu.

Przyczynę rozładowania upatrywałbym gdzie indziej.

Co to znaczy "wszystko w normie"?

Konkretnie ile miliamperów?

Najprędzej podejrzewałbym zaśniedziałe połączenie, które "pracuje" i odcina prąd przy postoju, a w czasie jazdy bardzo go ogranicza, niewysterowując prawidłowo regulatora napięcia dla alternatora, czyli zaniżone lubnawet brak ładowania.

W pierwszej kolejności należy sprawdzić ładowanie na akumulatorze i napięcie podczas pracy silnika np na zapalniczce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc masz dwa problemy. Problem z otwieraniem rozwiążesz na dwa sposoby. Są magicy, którzy dorabiają klucze do zamka (bez pierwowzoru). Drugi sposób to zakup używanego zamka (z kluczykami) na szrocie lub aukcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze mam jedno pytanie. Czy po otwarciu drzwi i przekręceniu stacyjki zapaliła się jakaś lampka?

Może to tylko problem zamków lub odbiornika podczerwieni.

Istotne odpowiedzi mogą wskazać przyczynę. Na razie zakładam brak masy wewnątrz kabiny.

Po lifcie jest już radiówka, ale w tym samym miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądząc po wypowiedziach to raczej nie jest fabryczny centralny zamek tylko dokładany do auta z osobnym pilotem. Koleżanka nie ma przecież kluczyka.

Edytowane przez pbet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wątpię, może Joanna potwierdzi. No chyba, że grot jest zmieniony, a obudowa została albo stacyjka została wymieniona razem z immobilizerem. Znam kilka przypadków gdzie wymieniono stacyjkę i odłączono immo by zaoszczędzić parę $.

Edytowane przez pbet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 hours ago, jabrze said:

W 1 jest zamek pod klamką. Po wymianie stacyjki na pewno nie pasuje (pomyliłem z 2). Oczywiście można nim otworzyć, ale trzeba mieć do niego kluczyk.

Włącznik jest bimetaliczny, czyli jak ostygnie płyn sam się nie włączy. Można oczywiście sprawdzić czy jest ok. Zamontowany jest u góry z prawej strony silnika, z przodu blisko termostatu.

Przyczynę rozładowania upatrywałbym gdzie indziej.

Co to znaczy "wszystko w normie"?

Konkretnie ile miliamperów?

Najprędzej podejrzewałbym zaśniedziałe połączenie, które "pracuje" i odcina prąd przy postoju, a w czasie jazdy bardzo go ogranicza, niewysterowując prawidłowo regulatora napięcia dla alternatora, czyli zaniżone lubnawet brak ładowania.

W pierwszej kolejności należy sprawdzić ładowanie na akumulatorze i napięcie podczas pracy silnika np na zapalniczce.

 

Zamierzone było 10miliamperow przy wyłączonym silniku.

Napięcie zmierzone było ok.

11 hours ago, pbet said:

Więc masz dwa problemy. Problem z otwieraniem rozwiążesz na dwa sposoby. Są magicy, którzy dorabiają klucze do zamka (bez pierwowzoru). Drugi sposób to zakup używanego zamka (z kluczykami) na szrocie lub aukcji.

Dlatego wymieniliśmy centralny na nowy (od poprzedniego wlasciciela był tylko jeden pilot). Stacyjka nie była oryginalna. Też wlozona nowa bo nie odskakiwala.

10 hours ago, pbet said:

Wątpię, może Joanna potwierdzi. No chyba, że grot jest zmieniony, a obudowa została albo stacyjka została wymieniona razem z immobilizerem. Znam kilka przypadków gdzie wymieniono stacyjkę i odłączono immo by zaoszczędzić parę $.

Jest immobilazer. 

 

11 hours ago, jabrze said:

Jeszcze mam jedno pytanie. Czy po otwarciu drzwi i przekręceniu stacyjki zapaliła się jakaś lampka?

Może to tylko problem zamków lub odbiornika podczerwieni.

Istotne odpowiedzi mogą wskazać przyczynę. Na razie zakładam brak masy wewnątrz kabiny.

Po lifcie jest już radiówka, ale w tym samym miejscu.

Cały czas podczas jazdy pali mi się lampka od poduszki kierowcy i kontrolka że któreś z drzwi są otwarte.

 

Co to znaczy brak masy wewnątrz kabiny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy tak samo jest w Megane I, ale w Megane II specjalista od zamków wszelakich >>dostroił<< mi zamek w drzwiach pod kluczyk, który miałem. Nie była konieczna wymiana zamka ani kluczyka. Zamek jest oczywiście awaryjny, ale czasem się przydaje - jak widać. Popytałbym na Twoim miejscu, zaczynając od tych, którzy za 150 zł otworzyli Ci samochód, a kończąc na osobach prowadzących punkty dorabiania kluczy/pilotów (samochodowych). Warto się zorientować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sygnalizacja niezamkniętych drzwi.

Proszę sprawdzić, które drzwi nie zapalają oświetlenia wnętrza i już wiemy z którym zamkiem jest coś nie tak elektrycznie.

Poduszka kierowcy to może być niełącząca taśma w kierownicy. Czy tak było od zakupu?

Minimalny prąd BSI, gdy dioda jest zgaszona to 15-16 mA.

Mam pytanie, czy po otwarciu samochodu i próbie odpalenia zaświeciły się jakieś kontrolki?

Jak był odpalony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, jabrze napisał:

Nie będę więcej przedrzeźniał przedmówcy.
Nie cytuj całego posta jeżeli odpowiadasz bezpośrednio pod nim. :!:

Z poduszką tak było od zakupu.

Jeśli chodzi o oświetlenie wnętrza to tutaj nie da rady tego sprawdzić - była włożona tylko jedna żarówka  (oświetlenie nie działało). Włożyłam dwie nowe - ale niestety tej od strony kierowcy nie da się wyłączyć w żaden sposób  (wyjęłam żarówkę bo nie miałam innego pomysłu na to).

Po odpaleniu żadna z kontrolek się nie zaświecila.

Dziękuję Panowie za proby pomocy. Jakby tego było mało to wczoraj wyjeżdżając z miejsca gdzie ladowalam prostownikiem akumulator zakopalam się na full w błocie. I musiałam iść na autobus ;)

lapka2.gif
Regulamin pkt. 5.13 - cytowanie
P_r_z_e_m_o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!