Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Oryginalne opony Yokohama a rocznik


mateusz9986

Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy poszukuję porady odnośnie opon. Do mojej Meganki mam oryginalne opony zimowe Yokohamy na których wyjechała z salonu. Opony rok produkcji : 2007, bieżnika ponad połowa, przejechane około 20-25 tys km. Cały swój żywot spędziły na felgach stalowych na samochodzie bądź w garażu. Brak pęknięć czy też uszkodzenie. Czy waszym zdaniem mogę jeszcze spokojnie pojeździć na nich kolejną zimę ( podejrzewam że około 3-4 tys km z prędkościami do 110 km/h ). Wiem że prawidłowa eksploatacja opony to 5-6 lat, ale podejrzewam że trochę w tym jest lobby producenta, szkoda mi wyrzucać opony które wyglądają naprawdę dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie dylematy są najgorsze. Guma też się starzeje i z wiekiem traci swoje właściwości, może twardnieć i się utleniać. 10 lat to już sporo dla opony. Druga sprawa,  że nawet na nowych zimówkach idzie wpaść w poślizg itp. więc może poradzę Ci tak, że jak masz kasę na nowe opony to je kup, a jak nie masz to tą jedną zimę ostrożnie przejeździj i zbieraj kasę na nowy kapcie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, mateusz9986 napisał:

Wiem że prawidłowa eksploatacja opony to 5-6 lat

Ja gdzieś wyczytałem / słyszałem, że 8-letnia opona nadaje się tylko na śmietnik. Ze względu na procesy starzenia gumy. I nie sadzę, że to lobbowanie. Paski osprzętu, rozrządu wymienia się, jeżeli nie osiągną przebiegu, po 5-6 latach właśnie po to, żeby zmniejszyć prawdopodobieństwo zerwania.

1 godzinę temu, mateusz9986 napisał:

bieżnika ponad połowa

To znaczy ile mm?

Większość nowych opon ma bieżnik 8-9 mm, więc Twoje opony mają ok 4mm. Opony zimowe o głębokości bieżnika <=4mm powinno się wymieniać ze względu na znaczną podatność na aquaplaing. Poza tym przy tej głębokości bieżnika chyba liczba lamelek bardzo znacznie spada?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupuj nowe, jakiekolwiek, byle nie chińskie czy ukraińskie.

Stara twarda guma jeszcze latem przejdzie, ale zimą to jest katastrofa.

I nie chodzi już o ten śnieg czy zaspy, których nie widziano u nas od lat.

Ale na mokrym, zimnym asfalcie, przy nagłej sytuacji pojedziesz jak po lodzie, przerabiałem to na takich starych gumach, szkoda zdrowia i samochodu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bieżnika tak jak pisałem jest ponad połowę, około 6 mm. Kasa jakaś jest, tylko zawsze człowiek szuka oszczędności. Zakup używek nie wchodzi w grę, jak mam kupić też używane tylko że nowsze 4-5 lat, nie znając ich przeszłości i zaoszczędzić 200 zł to nie ma sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodzę się z kolegami że opony dziesięcioletnie, nawet te nie używane, są niewiele warte. Jak napisał kolega @pbet guma się "starzeje" pod wpływem powietrza i traci swoje właściwości, nie wspominając o takich czynnikach jak sól na zimowych drogach. Na tym akurat nie ma co szukać oszczędności, chodzi o bezpieczeństwo Twoje, rodziny i innych uczestników ruchu drogowego. Zainwestuj 800-1000 zł i będziesz jeździł spokojniejszy. My również :rolleyes:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!