Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

W jakiej pozycji ma być klapa przepustnicy


wenom44

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. W mojej meganie II ph II 1,5 dCi 106 KM w czasie jednostajnej jazdy zdarzają się krótkie szrpnięcia i wyskakuje komunikat na tablicy "sprawdź wtrysk". Elm 327 (tak wiem, gdzie mi go każecie wsadzić) pokazuje błąd 

P0225 - GenericTypePowertrain - Fuel and Air Metering - ISO/SAE ControlledDescription
Throttle/Pedal Position Sensor/Switch "C" Circuit.
Przyczepiłem się do przepustnicy, bo jak ją wykręciłem to klapa była całkowicie otwarta. Czy powinna być w takiej pozycji przy wyłączonym silniku? Acha i jak podłączam ten ELM do innych samochodów, to wskazuje procent otwarcia przepustnicy, w meganie nie pokazuje nic, tzn. w ogóle nie jest aktywny, podświetlony na szaro nie jak inne wskaźniki na czarno.
Czytałem o ścieżkach węglowych na płytce z elektroniką przepustnicy i wyglądają jak na zdjęciu. Na kolejnym zdjęciu jest wtyczka, którą pomierzyłem tak, że jednym kablem miernika dotknąłem minusa na aku, a drugim do pinów 1 - 14v na włączonym silniku, 2 - masa, 3 - 0,28 v na włączonym.  
Ten problem zaczął się jak miałem nieszczelny dolot, tj. rura z intercoolera do przepustnicy pękła na opasce, ale naprawiłem to sposoben na rurkę kanalizacyjną i mufę, ale to chyba zbieg okoliczności. 
Najbardziej mnie zastanawia czy przepustnica powinna być całkowicie otwarta?

IMG-1336.JPG

IMG-1354.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, wenom44 napisał:

Przyczepiłem się do przepustnicy, bo jak ją wykręciłem to klapa była całkowicie otwarta. Czy powinna być w takiej pozycji przy wyłączonym silniku?

Przepustnica domyślnie jest zawsze otwarta, zamyka się na chwilę tylko podczas gaszenia silnika przyciskiem start-stop. To, że nie odczytuje wartości położenia może jest związane z programem powiązanym z ELM 327.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałem na dwóch aplikacjach, torque i piston oraz w scenicu II i caravelle. Tam pozycja przepustnicy była na tych aplikacjach widoczna i o dziwo w miarę naciskania pedału gazu, wartości procentowe otwarcia przepustnicy rosły. Tamte auta to też diesle. Przy wyłączonym silniku natomiast otwarcie przepustnicy 14%. Jutro spróbuje podmienić cały pedał z elektroniką. Dodam jeszcze, że w trakcie jazdy na tempomacie żadne problemy nie występują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś mi się wydaje, że mieszasz pojęcie przepustnicy i pedału gazu. Przepustnica umieszczona w komorze silnika służy tylko do gaszenia silnika, jej położenie jest zawsze otwarte i wynosi około 78%. To co mierzyłeś programem torqe to potencjometr pedału gazu. W dieslu nie ma przepustnicy w znaczeniu silnika benzynowego. Podczas jazdy na tempomacie potencjometr pedału gazu nie bierze udziału i jego ewentualna usterka nie ma wpływu na jazdę. Ważne by ciągle wskazywał, że pedał nie jest naciśnięty. Wymień pedał gazu z potencjometrem i błąd powinien zniknąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz problem z pedałem gazu i znajdującym się tam potencjometrem, miesiąc temu przerabiałem ten problem u siebie, rozebrałem pedał gazu przeczyściłem ścieżki i styki poskładałem i po problemie. jak podłączyłem ELM i torque było widać falowanie obrotów na wykresie.

Edytowane przez Bodziok2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, aniewa napisał:

Coś mi się wydaje, że mieszasz pojęcie przepustnicy i pedału gazu

 

na tych aplikacjach są dwa wskaźniki, osobno dotyczący przepustnicy i osobny od gazu. Wartości dot. przepustnicy były takie jak napisalem, chyba że te aplikacje sa do d...y. Później zrobię zrzut to załącze tutaj. Ale dzięki panowie za pomoc i uwagi.

 

A ten potencjometr mże być obojętnie z jakiego scenica czy megany serii II? Czytałem jedynie, że musi być z punktem oporu?

Edytowane przez wenom44
doprecyzowanie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obojętne z jakiego samochodu, ma być z punktem oporu bo masz ogranicznik prędkości. Może być bez punktu oporu jak nie będziesz włączał tego ogranicznika. 

Sprawdzałem dzisiaj w swoim samochodzie zachowanie przepustnicy wlotowej powietrza. Cały czas ma 79,5 %. Przy gaszeniu silnika ta wartość spada do 0,1 % na około 5 sekund i już na zgaszonym silniku wraca do swoich 79,5 %. Oczywiście dodawanie gazu nie ma najmniejszego wpływu na zachowanie przepustnicy powietrza wlotowego.

Pomiary robiłem ELM 327 i torque. Mam nowszy silnik niż Twój ale przepustnica powietrza wlotowego działa na podobnej zasadzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozłożyłem przed chwilą ten potencjometr. Przeczyściłem ścieżki izopropanolem, piny gniazda spryskałem kontaktem i po krótkiej jeździe uważam, że się naprawił.Zero błędów. Nadal przez elm nie da się podejrzeć wskaźnika pozycji przepustnicy, ale auto lata. Dziękuje za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

By podglądać więcej parametrów pracy silnika musisz mieć wgrane dodatkowe PID-y dla torqe.   

Poniżej dodaję PID dla silnika k9k 734 dla SID 304 ale powinien współpracować z Twoim na SID 301.

 

K9K_734_SID304_RU.csv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mój jest K9K732, ale sprawdzę, dzięki


Czyszczenie pomogło na chwilę, skończyło się na wymianie potencjometru przy pedale przyspieszenia. Pozdrawiam.

Edytowane przez wenom44
Rozwiązanie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!