Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

otwieranie klapy bagażnika nogą :)


Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio widziałem program w TVN gdzie Grzegorz Duda pokazywał zestaw do  / czujka zbliżeniowa pod zderzakiem / otwierania klapy bagażnika .

https://www.youtube.com/watch?v=XEfsaAfAZOk. Co myślicie na temat takiego wynalazku. Chodzi mi to po głowie bo część elektroniki już jest przy posiadaniu HF.

Jednak jeśli już się będę decydował to chciałbym wykorzystać siłowniki elektryczne np. / https://allegro.pl/oferta/silowniki-elektryczne-tyl-tylnej-klapy-bmw-3-f31-9951401122  /

a nie jakieś sprężyny od tapczanu ;). Założenia :

- Bagażnik otwiera się elektrycznie poprzez naciśnięcie przycisku na karcie HF 

- Bagażnik otwiera się elektrycznie poprzez przesuniecie noga pod czujką pod zderzakiem w momencie wykrycia karty HF

- można by opracować zamykanie również ale klapa musi od pewnego momentu pewnie zrobić to  siłą ciążenia 

Komu się chce pomyśleć ..?? zapraszam do dyskusji .. koszt nie może przekroczyć 400-500 zł 

 

Edytowane przez andrzejm36
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, andrzejm36 napisał:

 ale klapa musi od pewnego momentu pewnie zrobić to  siłą ciążenia 

 

Nie musi - jest czujnik w zamku, z którego sygnał wyłączy sterownik siłowników. Zamykanie z dodatkowego włącznika impulsowego w klapie. W pierwszym etapie należałoby zrobić instalację z dodatkowym włącznikiem impulsowym ( do otwierania ) oczywiście wykorzystując dodatkowo HF, który będzie stanowił "klucz", a później zastąpić go czujnikiem optycznym ( na nogę ).

Najtrudniejsze jest dopasowanie siłowników zastępując oryginalne amortyzatory klapy bagażnika. One będą określały budowę, czy adaptację sterownika ( przerzutnika dwustanowe go ) z rozbudowanym sterowaniem.

Tutaj również trzeba pomyśleć o awaryjnym otwieraniu klapy bagażnika w przypadku stosowania siłowników.

Niestety ja nie mam M3 więc niewiele pomogę w tym temacie, ale pewnie znajdzie się jakiś elektronik wśród użytkowników. Ja będę kibicował, bo temat jest ciekawy. Niewątpliwie w założonym funduszu da się to zrealizować. Siłowniki plus czujnik optyczny i ok 150 zł. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyszło na to że nie czytam forum ;). Koledzy już w 2017 mieli takie pomysły . Podaje linki do tego co znalazłem

 

oczywiście należy rozpocząć od programowania BCM zgodnie z zaleceniami kol. Aniewy .. ale to już mam 

 

 

 

 

 

Ostatecznie zdecydowałem się na opcję ze sprężynami. Układ ma być tani i pewny. Nie chce dokładać elektrycznych siłowników z powodu ingerencji w budowę auta / dodatkowe wzmocnienia siłownika. Otwory na kable zasilające /. W przypadku awarii problem z otwarciem. Przede wszystkim chodzi o otwarcie jak idę z zakupami pod marketem. Wybrałem opcje gotowca ,  czujnika od VW. Za 150 pln kupiłem sterownik z przyklejanymi antenami 3AA.962.243 . Mam nadzieję że wyjście jego sterowania to jakieś napięcie a nie wypełnienie impulsu prostokątnego. Wychodzą 3 druty ..masa , plus i sterowanie ;). Reszta to już kabelkologia. 

Chciałbym aby zasilanie czujki było aktywne tylko wtedy kiedy karta HF jest rozpoznawalna . Potrzebuję następujące sygnały:

- sygnał pracującego silnika / pewnie ze sterownika grzanych foteli robionych ostatnio / 

- stały plus / też z grzania foteli /

- rozpoznanej karty HF 

- minus z switcha otwarcia klapy bagażnika / wiadomo /

Jedyny problem to napięcie po wykryciu karty HF...skąd braliście koledzy ? 

 

 

Edytowane przez andrzejm36
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!