Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Dźwięk przypominający SOWĘ - przez chwilę na zimnym silniku


Krzychu_2000

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

To mój pierwszy post dlatego witam Wszystkich bardzo serdecznie i proszę o wyrozumiałość.

Starałem się wyszukać podobny temat ale jakoś nic nie znalazłem.

Pacjent to Megan III liftback 1,4 TCE 130 koni, auto z 2012 roku salon Polska, przebieg 128 000 km, jeśli to może pomóc autko brało udział w kolizji - strzał w tył nie jakiś bardzo silny (szyba i lampy zostały całe). Problem polega na niechcianym dźwięku który pojawia się najczęściej rano przez bardzo krótki czas przy obrotach w przedziale 1500 - 1700. Dźwięk do złudzenia przypomina sowę zamknięto pod maską. Po chwili która trwa różny okres czasu niezależnie od temp. i czy auto stoi czy jedzie dźwięk znika lub cichnie na tyle że nie słychać nic w kabinie. Dźwięk jest słyszalny wewnątrz kabiny, na zewnątrz nie słychać nic niepokojącego. Auto było na diagnozie - zweryfikowano szczelność układu dolotowego, część zimną turbiny, czujniki, diagnoza komputerowa itd. - nic nie znaleziono poza zaworkiem PCV który został wymieniony. Dalej zaproponowano demontaż wydechu wraz z oględzinami oraz demontaż i sprawdzenie turbo na co się nie zdecydowałem (szkoda mi wydać 2000zł na strzelanie w ciemno). Bardzo proszę o pomoc co i jak sprawdzić a może ktoś miał jakiś podobny przypadek.

W załączniki nagrany dźwięk o który się toczy bój :)))

Sowa - dzwiek.m4a Sowa - dzwiek 2.m4a

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Sowa" mieszka w układzie dolotowym przed filtrem powietrza. Miałem podobnie w lagunie - rozluźnił się rezonator powietrza. Ten dźwięk był cały czas, tylko natężenie dźwięku się zmieniało. Dodatkowo uszczelniałem wszystkie połączenia rur przed filtrem powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem że uda mi się w sobotę sprawdzić i ogarnąć sprawę z wyprowadzką sowy - ale pogoda nie pozwoliła.

Czekam na lepszą pogodę i sprawdzam - jak sprawdzę to dam znać jaki rezultat. 

 

W dniu 15.05.2022 o 22:25, jabrze napisał:

:lapka:

REGULAMIN Forum się kłania pkt 5.9 :!: - aniewa

Dziękuje bardzo za naprowadzenie gdzie szukać przyczyny :)))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

W końcu udało mi się znaleźć czas przy odpowiedniej pogodzie i dobrałem się do rezonatora.

Ale po oględzinach nie znalazłem nic co by mogło wskazywać na pochodzenie dźwięku właśnie z tego miejsca.

Czy coś konkretnie powinienem sprawdzić czy po prostu wymienić rezonator???

Jedyne co to rezonator dalej jak był połączony z dolotem nie było żadnej obejmy tylko wsunięty krócieć plastikowy w rurę gumową dolotową - na sztukę założyłem obejmę i zobaczymy czy trafione.

Problem jest taki że dźwięk nie zawsze jest słyszalny i ciężko ocenić skuteczność prób naprawy ?

 

Ktoś ma jeszcze jakieś sugestie co do przyczyny ???

 

Chętnie poznam inne możliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro nie stwierdziłeś uszkodzenia to trzeba było na jakiś czasu wyjąć rezonator i jeździć bez niego. Dowiedziałbyś się, czy 'sowa' uciekła.

Rezonator jest połączony na wcisk. Chcący go wyjąć powinno się dać po ściągnięciu nadkola bynajmniej ja go tak włożyłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Koledzy rezonator wyjęty. Na początku myślałem że problem udało się zdiagnozować zgodnie z podpowiedziami.

Ale niestety nie - dziś pomimo braku rezonatora Sowa powróciła.

Czy ktoś ma jakiś pomysł poza turbiną??? Mi nie przychodzi nic innego do głowy.

Na marginesie - w międzyczasie wymieniony filtr powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.05.2022 o 21:01, Krzychu_2000 napisał:

Problem polega na niechcianym dźwięku który pojawia się ;

  - najczęściej rano przez bardzo krótki czas przy obrotach w przedziale 1500 - 1700.

  - Dźwięk do złudzenia przypomina sowę zamknięto pod maską.

  - Po chwili która trwa różny okres czasu niezależnie od temp. i czy auto stoi czy jedzie ;

      - dźwięk znika lub cichnie na tyle, że nie słychać nic w kabinie.

  - Dźwięk jest słyszalny wewnątrz kabiny, na zewnątrz nie słychać nic niepokojącego

W większości przypadków pomaga;

   - demontaż układu dolotowego,

   - czyszczenie układu,

   - dokładny montaż układu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!