Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć
usłyszałem ostatnio dziwne dźwięki spod maski - popiskiwanie, świerszczenie.
Najbardziej słychać przy stałej prędkości obrotowej, ale nie na wolnych obrotach tylko przy wyższych, niezależnie czy w trakcie jazdy czy na postoju.
Nie ma tego odgłosu na zimno.
Kompletny rozrząd, pompa wody, KZFR, koło pasowe, pasek osprzętu z napinaczem wymienione 60kkm temu czyli teoretycznie dopiero połowa.
Chciałem zdjąć pasek osprzętu i skontrolować koło pasowe i rolki, a przy okazji uruchomić silnik bez paska żeby potwierdzić/wyeliminować podejrzenie czy piszczy coś przy rozrządzie. Ale znalazłem taki zapis w instrukcji wymiany rozrządu:
NOTE: DO NOT start engine without auxiliary drive belt fitted as damage may occur to crankshaft pulley.
Ktoś potwierdzi czy to faktycznie ryzykowne? W innych autach tak robiłem i nie było problemu..
Jakieś pomysły co jeszcze może tak popiskiwać?
Pozdrawiam
Karol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, karolC napisał:

usłyszałem ostatnio dziwne dźwięki spod maski - popiskiwanie, świerszczenie.
Najbardziej słychać przy stałej prędkości obrotowej, ale nie na wolnych obrotach tylko przy wyższych, niezależnie czy w trakcie jazdy czy na postoju.
Nie ma tego odgłosu na zimno.
Kompletny rozrząd, pompa wody, KZFR, koło pasowe, pasek osprzętu z napinaczem wymienione 60kkm temu czyli teoretycznie dopiero połowa.

Prawdopodobnie elektrozawór kzfr do wymiany;

  - tylko PIERBURG,

  - dokonać pomiaru wyprzedzenia zapłonu na biegu jałowym 

Edytowane przez Andrzej-2010
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.07.2022 o 21:08, Andrzej-2010 napisał:

:lapka:

REGULAMIN Forum się kłania pkt 5.9 - Prezes 

Czy wyprzedzenie zapłonu jest związane z pracą elektrozaworu KZFR? Może chodziło o przestawienie wałka na wolnych obrotach?
wyprzedzenie zapłonu będę mógł sprawdzić po pracy przy pomocy ELM327, kąta wałka chyba tam nie sprawdzę.. Ile powinno wynosić na wolnych obrotach?
Za kilka tygodni będę miał dostęp do clipa i drugiego samochodu z tym samym silnikiem więc mógłbym wtedy podmienić zawór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, karolC napisał:

Czy wyprzedzenie zapłonu jest związane z pracą elektrozaworu KZFR?

Po to właściwie jest on zamontowany ;

  - wymieniłeś; 

22 godziny temu, karolC napisał:

Kompletny rozrząd, pompa wody, KZFR, koło pasowe, pasek osprzętu z napinaczem wymienione 60kkm temu czyli teoretycznie dopiero połowa.

 - a zawór jest stary i zużyty,

 - niesprawny zawór kzfr, to szybsze zużycie kzfr,

Godzinę temu, karolC napisał:

Ile powinno wynosić na wolnych obrotach?

Na rozgrzanym silniku do ok;90 C , na wolnych obrotach ;

  - kąt wyprzedzenia zapłonu powinien się mieścić w 6 stopniach,

  - należy stosować markowy ;

        -  filtr oleju ;  mann; knecht, purflux,

        -  olej minimum ; 5W40 lub 5W50 czy nawet 0W40,  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.07.2022 o 09:43, Andrzej-2010 napisał:

:lapka:

REGULAMIN Forum się kłania pkt 5.9 :!: - aniewa

Dziękuję bardzo za odpowiedź :)

Poniżej mam jeszcze kilka pytań. Proszę o wyrozumiałość. Chciałem doprecyzować żeby nie wydać w ciemno 350zł.

 

Aktualizacja:

-popiskiwanie słychać również na wolnych obrotach tylko mniej i czasami slychac również na zimnym silniku po odpaleniu.

- zdjąłem pasek wielorowkowy i wygląda dobrze a rolki się kręcą lekko i bez hałasów.

Nie odpalałem bez paska bo akruat tamtego dnia nie popiskiwal.

-wartość kąta wyprzedzenia zapłonu na wolnych obrotach waha się od 8 do 11stopni (wartość ma być poniżej 6st, czy wahać się o mniej niż 6st?)

-Olej minimum - chodzi o stan na bagnecie czy minimalna lepkość?

-olej stosuje elf 5w40 sxr taki jak zaleca renault i utrzymuje stan pomiędzy pół a maximum.

-dobre filtry- jasna sprawa :)

Pozdrawiam

Karol

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, karolC napisał:

-wartość kąta wyprzedzenia zapłonu na wolnych obrotach waha się od 8 do 11stopni

  - (wartość ma być poniżej 6st, czy wahać się o mniej niż 6st?)

Ma być poniżej 6 *,

2 godziny temu, karolC napisał:

-Olej minimum - chodzi o stan na bagnecie czy minimalna lepkość?

Olej ma być markowy o podanej lepkości;

  - olej elf - nie jest olejem markowym,

2 godziny temu, karolC napisał:

-dobre filtry- jasna sprawa

Markowe filtry ; to więcej niż dobre

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Nim zdążyłem wymienić zawór faz rozrządu to popiskiwanie samo ustało. Ale jak zawór doszedł to postanowilem go wymienić ze względu na ten kąt wyprzedzenia zapłonu. No i po wymianie zaworu (nówka pierburg) nadal jest około 10 st. W drugim sprawnym 2.0tce brata (mniejszy przebieg, bez tuningów i nieskażony LPG) taka sama wartość kąta wyprzedzenia zapłonu.

W dniu 21.07.2022 o 20:46, Andrzej-2010 napisał:

Ma być poniżej 6 *

Napewno dotyczy to 2.0tce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!