Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Rekomendowane odpowiedzi

Hej.

Od dwóch miesięcy coś mi piszczy ewidentnie z przodu ale tylko przy kilku pozycjach ustawienia kierownicy na skręconych kołach. Ewidentnie jak jadę wolno np. ruszam i delikatnie skręcę koła to słyszę pisk (wysoka częstotliwość tak jakby klocki albo coś innego ocierało o tarczę?). Nie jestem pewien czy to hamulce ale podejrzewam je bo miałem wymienione klocki na oryginalne (tarcze zostały stare i malutki rant jest). Z drugiej strony od wymiany minęło z 5 miesięcy i z 4tyś km a zaczęło tak jak pisałem od ok 2 miesięcy piszczeć. Tylko po jeździe koła nie są specjalnie gorące więc raczej klocki nie ocierają cały czas i dlaczego tylko podczas konkretnego ustawienia skrętu kół (w końcu tarcze i klocki razem się obracają 😞 )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam, że korozja i brud powodują że klocki coraz ciężej odchodzą od tarczy po hamowaniu. U siebie przy 105 kkm wymieniłem klocki tył bo z czterech trzy były praktycznie zacięte. I właśnie było słychać popiskiwanie na zakrętach, głównie na rondach. Luzów na łożyskach nie mam ale rękami nie wywrzesz takiej sily na piaste żeby coś wyczuć. Tak więc układ tarcza - jarzmo jest teoretycznie sztywny ale jak słychać na zakrętach - teoretycznie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamieszczone przez mnie zdjęcie jest przykładowym bo dotyczyło akurat wykonywanej przez mnie konserwacji hamulców przy innym aucie.

Niemniej: klocki korodują - a dokładnie ich blacha, w miejscu styku z jarzmem "puchną" powodując ich utrudniony ruch czyli odsuwanie od tarczy po zdjęciu nogi z hamulca co przekłada się na: poranne szuranie zaraz po ruszeniu z miejsca postoju; podczas jazdy gdy hamulce są rozgrzane - zwłaszcza w ruchu miejskim - delikatne piszczenie, które ucicha po przekroczeniu pewnej prędkości - tak miałem u siebie. Dodatkowo korodują niecierne powierzchnie tarczy - tworzą się ranty, które teoretycznie niczemu nie przeszkadzają, ale zaczynają korodować = puchnąć i ocierają o klocek, powodując jego wibracje czyli piszczenie.

To czy hamulce trzymają można łatwo wybadać: kiedy po zdjęciu nogi z pedału hamulca samochód zaczyna się toczyć w kierunku upadu jezdni to oznacza, że wszystko OK; gdy nadal stoi to może świadczyć o tym, że klocki dotykają tarcz - czyli zaciski do konserwacji.

Niestety jest to czasochłonne i rzadko wykonywane przez użytkowników - z reguły kończy się to wymianą klocków na nowe, oczyszczenie jarzm z brudu szczotką drucianą a to za mało. Do tego mechanicy nie są przekonani do smarowania wcześniej opisanych przeze mnie miejsc z różnych powodów i po pewnym czasie mamy taki efekt.

Z pewnością każdy z Nas spotkał auto w którym jeden z klocków był bardziej zużyty, nie równo zużytą tarczę - to efekty zaniedbań eksploatacyjnych - tylko lać i jeździć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście - reklamacja. Przy wymianie powinno być wyczyszczone.

Wiosną robiłem czyszczenie zacisków z wymianą płynu hamulcowego. Bez malowania, ale że smarowaniem tak jak to robi @szwagier24a Wspólnie z zięciem zajęło nam to 2,5 h. Oczywiście podstawa to sprzęt warsztatowy włącznie z pompą podciśnieniową.

W styczniu miałem serwisową wymianę płynu hamulcowego (tylko strzykawka w zbiorniczku-na fakturze 1 l), bo żaden odpowiednik nie nosił śladów użycia narzędzia. Od pierwszego samochodu samodzielnie czyszczę zaciski co 2-3 lata. Kiedyś trafiłem piszczące po nagrzaniu klocki od jakiegoś polskiego producenta ale to już ubiegły wiek. Tarcze i klocki zużywam równo i schodzę do 3 mm materiału ciernego.

Mogę jedynie dodać, że najbardziej puchnie jarzmo pod blaszką sprężynującą.

  • +1 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!