Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Naprawa prowadnicy szyby - opadnięta szyba


Rekomendowane odpowiedzi

Witam forumowiczów, dotąd tylko czytałem szukając ciekawych dla mnie porad i opinii a dziś proszę o pomoc. Tak jak innym scenicowcom i mnie opadła szyba tylna prawa. Dzięki bardzo przydatnym manualom po otrzymaniu dziś zamówionego nowego wzmocninego plastiku zrobiłem co i jak trzeba ale...nie potrafię naciągnąć linki na nowy element :D . Sprawdzałem ułożenie linki w bębnie, rozkręciłem i po upewnieniu że leży ok dawaj dalej naciągać na rolki ale nadal "brakuje" mi 5-7 mm. Czy to możliwe, że np. w nowym elemencie rowki na końcówki linki z blokadą są płytsze i stąd ten brak paru milimetrów czy też zwyczajnie pominąłem coś istotnego w tym naciaganiu?. Czy inni wykonujacy tą naprawę mieli podobny problem czy też linka w mairę swobodnie wskoczyła w swoje miejsce? A może pomagali sobie jakimiś siłowymi rozwiązaniami? Bardzo byłbym wdzięczny za pomoc w tym temacie, dziękuje i pozdrawiam.

 

Udało się jednak ;) ale nie bez pomocy - znajomy mechanik pokazał mi "sztuczkę". A mianowicie ten brak paru milimetrów linki oszukujemy odkręcając bębęn z linką - otrzymyjemy te magiczne dodatkowe parę milimetró luzu i jak już mamy ją nasadzoną na wszystkie elementy mechanizmu stanowczo dokręcamy trzema srubami poluzowany bęben i wszsytko gra. Drzwi już skręcone i trochę "skokowo" chodzi ta szyba ale mam nadziejże, że później to się doreguluje, pozdrawiam użytkowników sceniców i megane :rolleyes:

Edytowane przez Grendel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W "starym" Scenicu jest tak, że trzeba zdjąć z szyny jeden z plastikowych elementów na szynie. Założyć linki na środkowy element, a potem na zdjęty plastik i wsunąć go z powrotem na szynę. Wchodzi bez problemu, też "brakuje" kilku mm jak zakłada się linki na środkowy element.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sceniolu II jest tylko jedna szyna, jeden ślizg i 2 wolne końce linek przeciwbieżnie nawiniętych na rowkowane koło napędowe. Te końce trzeba naprzeciwlegle pozakładać do ślizgu na szynie podnoszącego szybę

Na górze szyny jest rolka zwrotna, u dołu napinacz odchylany sprężyną.

Widać to na fotkach w manualu.

Patent zdecydowanie prostszy i mniej skomplikowany jak w starszych sceniolach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak samo jest w Sceniku I, tyle, że konstrukcja jest trochę inna, zasada działania jest taka sama.

Nie ma roki i napinacza. Linka przesuwa się po plastikowych ślizgach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka sama zasada (jedna linka się zwija druga rozwija) jeszcze nie uprawnia do porównania jednego do drugiego i wspominania o elementach jakich tam nie ma..

To ze starszego sceniola prędzej można porównać do podnośnika w Seacie lub innej skodzince.

Poprawne postępowanie jest opisane w postach 5 do 9 na poprzedniej stronie tego tematu i w manualu w downloadzie.

Edytowane przez gojgien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Witam,

Czy jest gdzieś dostępny manual z naprawy ślizgów w scenicu II ? Pytam bo w dziale download znalazłem tylko do meganki.

Ewentualnie mógłby ktoś podesłać mi takowy manual na maila [email protected].

Byłbym wdzięczny.

Dziękuje, pozdrawiam.

Arek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest w downloadzie przygotowany przez kol andrzej27r nawet kilka moich fotek jest w tym manualu jak wymieniamy ślizgi w sceniolu Tomik-a

http://megane.com.pl/files/file/138-naprawa-tylnych-elektrycznych-szyb-scenic-ii/

Edytowane przez gojgien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Witam,

 

Czy w phII ten problem też występuje ?

Czu po 2006 roku montowano już w fabryce wzmocnione spinki ?

Pytam bo zastanawiam się czy profilaktycznie nie nabyć tego elementu zanim szyby spadną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

W uchwycie są 2 , 2 na dole w tym jeden mocuje również prowadnice ślizgu szyby i jeden jak napisano jest pod tapicerowana częścią boczka, nie pamiętam czy jest do tego wkręta dostęp po wyjęciu schowka w drzwiach jeśli takie posiadasz. Jest jeszcze jeden mocujący wnękę klamki wewnętrznej. Wszystkie to TORX.

Schowek natomiast w boczku jest wciśnięty od góry i zabezpieczony od srodka plastikowym kołkiem. Pamietaj by nie ciągnąć za otwartą klapkę.

Wszystko podważamy z krótszego boku. Zarówno schowek, wnękę klamki, jak i panel sterowania szybami

Przy panelach jest jednak różnica.

Ten po stronie kierowcy ma zatrzask z przodu, a wszystkie pozostałe drzwi z przodu mają długie plastikowe płetwy, a zatrzaski z tyłu.

Najlepiej pooglądaj sobie zdjęcia tych elementów w ofertach na allegro.

Jak wszystkie wymienione wkręty powykręcasz, to boczek trzyma na hakowym mocowaniu pod szybą i na 4 hakach (2 z dołu i 2 po bokach) Wszystkie luzują się jak boczek szarpniesz pionowo w górę.

Jest jeszcze jeden najbardziej upierdliwy w centralnej części, gdzie w odpowiednie mocowanie wchodzi blaszany element z ślizgu szyby

Zdemontować łatwiej gorzej jest z ponownym powieszeniem tego elementu.

W tych autach gdzie to zdejmowałem, zazwyczaj brzeszczotem do metalu odcinam wystający plastik z boczka, by sobie zaoszczędzić nerwów..

Jego brak w niczym nie przeszkadza, a wręcz ułatwia montaż.

Edytowane przez gojgien
  • +1 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schowka w drzwiach nie mam także 1 wkręt mniej. Mam tylko nadzieję,że nic tam poważnego się nie stało i że to z powrotem szybko złożę. Jeśli pękł tam ten plastik to w sobotę nigdzie raczej go nie dostanę. Dziękuję za porady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!