Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Uszczelka głowicy lub uczelka pokrywy zaworów.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Pisze nowy temat bo nie znalazłem nic na forum.. Chodziłoby mi o jakieś instrukcje (najlepiej krok po kroku) jak wymienić uszczelkę głowicy oraz uszczelkę pokrywy zaworów. Jest to trudne ? Z tego co czytałem to przy odrobinie zapału i wolnego czasu można zrobić to samemu. Więc chyba warto zrobić to samemu ? Proszę o odpowiedź :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ja wiem czy to jest trudne? Raczej nie !

Niestety nie znam tego silnika, więc trudno mi powiedzieć w jakiej kolejności trzeba go rozkręcić. Najlepiej ściągnij sobie Sam Naprawiam wyd. I. Tam masz dokładnie opisane krok po kroku jak zdjąć głowicę.

Potrzebujesz dobry komplet kluczy, ale naprawdę porządne, nasadkowe, widlaste i oczkowe, nie wiem czy nie będą potrzebne klucze nasadkowe TORX. Oczywiście miejsce, najlepiej ogrzewany garaż, przydał by się kanał, bo możliwe, że trzeba coś odkręcić od dołu.

Komplet uszczelek: uszczelka głowicy, uszczelki kolektorów i oczywiście uszczelkę klawiatury.

Dodatkowo, potrzebujesz płyn do chłodnicy, bo musisz go spuścić. Kompletny rozrząd, chyba, że był niedawno wymieniany to powinien wystarczyć sam pasek rozrządu. Komplet pasków akcesorii bo to warto wymienić.

Powinieneś zmienić olej, bo nie ma gwarancji, że nic nie wpadnie do oleju, a więc również filtr oleju.

Wymień też sobie od razu filtr powietrza. Jak już robić to kompleksowo.

Z dodatkowych narzędzi przyda się.

- klucz dynamometryczny z kątomierzem (np. taki.

- szczelinomierz, do regulacji zaworów.

- klucz do filtra oleju, nie jest to niezbędne ale bardzo przydatne

Potrzebujesz też warsztat, który splanuje głowicę. Niby nie należy jej planować ale...

Tak naprawdę potrzebujesz to co powyżej i trochę odwagi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji można też wymienić uszczelniacze zaworowe i uszczelniacz wału korbowego.

Wymieniałem uszczelkę pod głowicą jakieś 2 tyg. temu. Kanał nie będzie potrzebny (od spodu do odkręcenia są 2 śruby na kolektorze dolotowym). Potrzebny będzie natomiast zestaw kluczy typu E (na pewno E12) oraz klucz nastawny (tzw. francuski lub klucz do rur). Poszukaj manuala do wymiany rozrządu, a będziesz wiedział do czego on będzie potrzebny.

Najdłużej zchodzi z czyszczeniem głowicy i bloku pod nową uszczelkę. Przy składaniu trzeba uważać na tuleję ustalającą, ponieważ w bardzo prosty sposób można porysować głowicę. Przydaje się wtedy druga para rąk, ponieważ głowica z kolektorem jest nieporęczna i trochę ciężka.

Zestawy kluczy używałem u siebie takiego 94 elementowego i bardzo dobrze się sprawiły.

Jeżeli nie masz wprawy w operowaniu kluczami i średnie zdolności manualne, zarezerwuj sobie na to cały dzień (lub nawet dwa).

Edytowane przez Kreciq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji można też wymienić uszczelniacze zaworowe

Przy tym przebiegu to nie sądzę, ale w sumie jak się rozbierze to może rzeczywiście warto?

uszczelniacz wału korbowego.

o tym zapomniałem, ale to na 100% warto wymienić, jest manual na plikach więc będzie wiadomo co i jak.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę roboty z tym jest, ale jak masz doświadczenie z mechaniką samochodową to powinieneś sobie poradzić. Na uszczelkę klawiatury to wystarczy 15 minut, ale na uszczelkę głowicy to zarezerwuj sobie cały dzień i najlepiej kanał bo będzie łatwiej. Przy kupnie uszczelki nie kieruj się ceną. Kup najlepiej elringa albo reinze'a do tego nowe śruby głowicy - jakieś 50zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

noo erlinga uszczelka obowiazkowo pod głowice pod klawiature daj metalową pamietaj! głowice odrazu do planowania przy okazji uszczelniacze zaworów oraz nowe zawory no i uszczelka pod wydech i ssacy termostat tez zdałoby sie wymienic :) i bedzie ci latał :)a co sie dzieje kolegoo ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co jeśli z 2 miesiące temu już miałem wymieniany cały rozrząd, z pompą wody wszystkie paski i rolki. Wymieniałem również olej i płyn chłodniczy też mam nowy. Czy to wszystko co mam zrobione było robione niepotrzebnie ? Czy muszę te czynności zrobić jeszcze aby wymienić te uszczelki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do rozrządu...

Zależy ile od tamtego momentu przejechałeś. Napinacz i pompę możesz śmiało zostawić te, co masz. Pasek, to już od Ciebie zależy. Teoretycznie nie powinno się naciągać paska powtórnie, ale jak mało na nim przejechałeś, możesz zaryzykować i naciągnąć go ponownie.

Co do płynów...

Chodzi o to, że jak będziesz zdejmował głowicę, otworzysz kanały przelotowe dla nich. Może się tam dostać brud, płyn chłodniczy może dostać się do oleju i odwrotnie, itd. Na sucho nie dasz rady wyczyścić bloku pod nową uszczelkę. Głowicę oczywiście można wyczyścić poza autem.

Ściągnij olej i płyn chłodniczy, zdejmij głowicę, odciągnij strzykawką pozostałe płyny z kanałów w bloku i zatkaj je kawałkami szmat. Uchroni to przed dostawaniem się syfu do silnika. Po oczyszczeniu bloku, delikatnie wyjmujesz te szmaty razem z brudem, który się tam zgromadził, zakładasz uszczelkę i głowicę. Skręcasz wszystko do kupy, zalewasz stare płyny i jeździsz. Dla pewności, po kilku kilometrach warto wymienić filtr oleju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki co, możesz zostawić. Ale jak już wszystko zrobisz, przejedź kilka km, aby olej się przefiltrował, zbierając po drodze ewentualne zanieczyszczenia i wtedy go wymień (jeszcze raz spuść olej i zmień filtr).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Kolego deiw_20 jestem ciekaw jak sobie z tym poradzisz. Również zabrałbym się za uszczelkę głowicy sam. Bardzo proszę o opis jak sobie poradziłeś, czy miałeś jakieś "niespodzianki". Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dopasuj uszczelkę do swojego silnika. W grę wchodzą uszczelki REINZ lub Elring. Jak dopasujesz, grubość będzie dostosowana do silnika.

PS-nie kupuj jakiejś taniej uszczelki za 30-40 zł. Wydmucha ją bardzo szybko i znów trzeba ją będzie wymienić. I lepiej oddaj głowicę do planowania...

Co do rozrządu...

W dziale download jest opis wymiany rozrządu w tym silniku. Nie ma sensu pisać tego ponownie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!