Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

MII 1.5dci - jaki akumulator


Rekomendowane odpowiedzi

W dieslu norma sa 74Ah i wlasnie taki ja posiadam. Dokladnie Centra Futura kupilem 2 miesiące temu, wczesniej mialem Banner'a ktory starcil sprawnosc juz po 2 latach.

 

No wiesz, 1,9l to spory silnik, 1.5dci znacznie lżej się kręci więc co... 62 Ah wystarczy skoro fabryka dała( aż taka oszczędność ???) 50Ah ?

 

pzdr!

Nix

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parametr Ah ma niewielkie znaczenie. Tak najprościej to jak długo pokręcisz rozrusznikiem, albo postoisz zgaszonym samochodem na światłach. Ważniejsze jest amperaż jaki może podać podczas kręcenia rozrusznikiem. Nie pamiętam, ale jest on pisany na każdym akumulatorze i wynosi chyba w okolicach 300- 420 A. Tak łopatologicznie to chodzi w tym parametrze o to jak szybko będzie kręcił tym rozrusznikiem, który podczas zapalania ma prawie zwarcie. Przy "turbogrzechotnikach" to ważne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parametr Ah ma niewielkie znaczenie. Tak najprościej to jak długo pokręcisz rozrusznikiem, albo postoisz zgaszonym samochodem na światłach. Ważniejsze jest amperaż jaki może podać podczas kręcenia rozrusznikiem. Nie pamiętam, ale jest on pisany na każdym akumulatorze i wynosi chyba w okolicach 300- 420 A...

 

300-420A to mają mniejsze pojemnośći - taki aku 45Ah powinien mieć z 400A.

Faktycznie prąd rozruchowy ma duże znaczenie szczególnie przy dużym oporze silnka- diesel , ale pojemność też ma duże znaczenie - nie zgadzam się zupełnie że ma niewielkie.

Prąd rozruchu jest co więcej wprost proporcjonalny do pojemności aku z tym że markowe-droższe mają o kilka/klikanaści % większy prąd rozruchu.

Jeśli silnik pali za pierwszym razem to większy prąd rozruchu przy mniejszej pojemności okaże się zbawienny, jeśli jednak trzeba pokręcić kilka/kilkanaście razy to pojemności ( np. na mrozie pojemność moze spaść do 30-40% nominalnej) może braknąć...wiadomo najlepiej byłoby mieć i dużą pojemność i super duży prąd rozruchu...

 

Tak czy owak założyłem aku markowe( Centra) 62Ah i 540 A rozruchu...oryginalny miał 50Ah i 500A ...powinno być nie gorzej :mrgreen:

 

PS. Sorry za wymądrzanie i polemikę ale jestem elektrykiem/elektronikiem hobbystą :)

nie wymadrzasz sie, takie uwagi sa mile widziane, zwlaszcza od kogos kto sie zna [DrNO]

 

pzdr!

Nix

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo, ze rownie wazy jest prad rozruchowy. Zgadzam sie z kolega Nix, dla Centry Futura prad rozruchowy wynosi az 760A wg normy EN, a pojemnosc to nie 74Ah jak podalem wczesniej tylko 75Ah, dodatkowo w cenie jest pakiet assistance.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że przedstawiłem poprawną teorię. Starałem się wytłumaczyć pewne zasady. Z wykształcenia też jestem elektronikiem- elektrykiem, a zamiłowania i wykonywanej pracy pogłębiam swoją wiedzę w tym kierunku. Więc post chyba był pomocny w uświadomieniu: co za co i dlaczego. Może przegiołem z tymi /Ah, ale chodziło mi o to, iż wiele osób sugeruje się tylko tym parametrem. Pozdrawiam.

P.S. DrNO to chyba pierwsza moderacja, więc gratuluję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Danielosss, oczywiście troszkę przegiałęś :mrgreen:)) ( oczywicie bez urazy:))))

W sumie odeszliśmy przez te nasze teorie od tematu...napiszcie prosze czy mam rację twierdząc że Renault przegiął nieco dając aku fabrycznie 50Ah/500A... to mi w sumie nic nie pomoże, ale dla satysfakcji, no i czy te nowe 62Ah/540A będzie ok :)

 

A swoją drogą aku pewnie szybciej się kończą przez te cholerne dziurawe drogi - wstarząsy rozwalają mechanicznie płyty i mostki i ... koniec po 2-3 latach to normalka...

 

pzdr!

Nix

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Renault przegiął nieco dając aku fabrycznie 50Ah/500A...

To ciężko stwierdzić. W firmowym doblo 1,9 disel mam taki sam. Twój nowy napewno będzie lepszy.

Ja w megance mam jeszcze orginał z 99 roku i w ostatnią zimę tylko raz był doładowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie okazuje się,że wszyscy macie rację - ale fabryka dopasowuje akumulator przede wszystkim ze względu na rezystancje wewnętrzną aku - prąd rozruchu jest bardzo istotny, pojemność troszkę mniej - przerabiałem ten temat na ,,diagnostyce w pojazdach" (polibuda). Chodzi o dopasowanie rezystancji wewnętrznej aku do rezystancji rozrusznika- najlepiej byłoby aby były sobie równe- wtedy mamy największą siłę rozruchu. Niestety w europie a zwłaszcza u nas producenci nie podają rezystancji wewnętrznej, tak jest tylko w stanach. Nie przesadzaj z pojemnością bo będziesz na krótkich trasach miał problemy z doładowaniem, za mała może powodować możliwość nieuruchomienia silnika (przecież zaparkowany samochód pobiera prąd na układy alarmowe, liczników,zegara,podtrzymanie pamięci itp). Jeżeli chcesz większy to tylko o jakieś 15Ah, a najlepiej fabryczny-sporo ludzi siedziało nad tym aby optymalnie dopasować wszystkie układy. Mój ojciec ma Clio 1.5dci 65KM 2002rok i do tej pory nie miał problemów z rozruchem, nawet w mrozy przy aucie stojącym na parkingu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mnie w 1.5dCi fabrycznie jest Varta 72Ah

Jeśli tak jest naprawdę to mają spory rozrzut... u mnie 50Ah ( delphi) , u Ciebie 72 Ah...

Reasumując : 50 Ah - był za mały...

 

pzdr!

Nix

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!