Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Wybór anteny do naziemnej telewizji


Krzychu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Z racji remontu i zwalenia starej anteny czeka mnie zakup nowej. Znalazłem kilka ciekawych pozycji, ale nie wiem czy warto przepłacać za markę.

Do nadajnika mam kawałek drogi, jakieś 45km. Co prawda mam jeszcze starą antenę szerokopasmową ("siatka") i odbiór jest jak najbardziej możliwy, ale na budynku chciałbym zamocować bardziej trwałe rozwiązanie od "siatki" z marketu.

Poniżej zamieszczam kilka ofert, które znalazłem w sieci i wydają się być solidne:

 

http://www.hollex.pl/anteny-tv-naziemnej-dvb-t/uhf-dvb-t/1485-antena-televes-dat-hd-boss (ok. 220zł)

http://www.hollex.pl/anteny-tv-naziemnej-dvb-t/uhf-dvb-t/2072-antena-fuba-dat902b

http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_uhf_dipol_44-21-69_tri_digit_eco_ze_wzmacniaczem_lna-177_A2665.htm

 

Całość spięta będzie do multiswitcha kablem TRISET 113.

Jeżeli macie jakieś doświadczenia w tym temacie to chętnie się z nimi zapoznam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po remoncie dachu w ubiegłym roku, montowałem na kominie, dla telewizora teściów tą z 3 linka. Do tego zakupiłem 2 wzmacniacze: LNA-177 30dB i LNA-101 15dB.

Jako że antena była powieszona jeszcze na kanały analogowe a odbiór zawsze w mojej lokalizacji był słaby najpierw wstawiłem ten mocniejszy, który docelowo miał być wymieniony na słabszy jak nastąpi przełączenie i mogą wystąpić przesterowania. Po przejściu nadajnika na sygnał cyfrowy, nie stwierdziłem takich problemów i w puszce nadal jest wzmacniacz 30dB.

Po roku użytkowania antena nadal jest w bdb stanie wszystkie elementy dobrze spasowane i sztywna konstrukcja, pomimo kilku dość dość ostrych nawałnic i wichur. No i poza puszka na wzmacniacz brak w jej konstrukcji elementów plastikowych, które są najbardziej nietrwałe w takich miejscach plastik narażony na szkodliwe działanie atmosfery i wielkie nasłonecznienie utlenia się po jakimś czasie i staje się kruchy.

Docelowo w pobliżu anteny był planowany rozdzielacz sygnału i za nim rozgałęzienie równiez na mój telewizor, jednak jeszcze do tego nie doszedłem.

Ja korzystam z anteny satelitarnej z opłacanym abonamentem i jakoś nie mam potrzeby by naziemną podłączać.

Co do samej anteny z linka to została ona ustawiona dokładnie według tej strony:

http://www.dvbtmap.eu/mapdistance.html

Można sobie sprawdzić drogę od nadajnika do konkretnego miejsca mocowania anteny, przeszkody terenowe, czy po prostu wyznaczyć właściwy kierunek, ustalając 2 widoczne w okolicy punkty na linii odpowiedniego kierunku i zawiesić ją by na te 2 punkty w danym kierunku była skierowana.

thumb_hosting_zdjec_1375432499__nadajniki_dvb-t.jpg

U mnie były to końce 2 kalenic sąsiednich budynków i prześlizg po prawej stronie wieży szybowej pobliskiej kopalni.

Dopiero przy pomocy takiego wykresu okazało się, że zawsze dotychczasowa antena była ustawiona o kilka stopni na północ. Może właśnie to było przyczyną poprzednich problemów z odbiorem. Te kilka stopni przy 44 km do nadajnika mijało go o kilka kilometrów.

Jako ciekawostkę podam, że antena ta prócz programów z naszego nadajnika zbiera jeszcze po drodze sygnał analogowej regionalnej telewizji TVT, oraz od tyłu kilkanaście czeskich kanałów cyfrowych.

Prima, NOVA, ogólne CSTv i jeszcze kilka innych, no ale to z racji mieszkania w okolicach pasa przygranicznego. W sumie teściowie mają około 50 kanałów za free. Do tego jeszcze radiowe.

Edytowane przez gojgien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie te elementy z tworzywa to bolączka anten. Moja stare anteny elementy z tworzywa gubiły stopniowo latami, aż się otworzyły puszki. Nic z tym nie robiłem, bo dojścia nie było. Promienie UV działają bardzo niszcząco na tworzywa. Podobno ta: http://www.hollex.pl/anteny-tv-naziemnej-dvb-t/uhf-dvb-t/1485-antena-televes-dat-hd-boss jest najbardziej trwała, tylko czy warto 220zł za antenę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem ją na żywo, nawet miałem okazje pomacać, bo wisiała w sklepie poskładana w zasięgu ręki.

Wygląda najbardziej topornie w porównaniu do pozostałych. Plastik śliski i twardy, nie wierzę że będzie bardziej trwały. Poza tym takie klocki plastiku to dodatkowe opory dla wiatru.

Jakoś nie przekonała mnie do siebie, no i jeszcze ta cena......

W opisie są podane dość ciekawe parametry ale czy jest Ci taka antena potrzebna??

Na podanej stronie z nadajnikami sprawdź sobie jakie są moce na danym multipleksie na nadajniku z którego chcesz korzystać. Ja mam 2x100W i 1 raz 60W.

Zapewne ustawisz antenę na jeden nadajnik i nie masz potrzeby by musiała wyrównywać sygnał z kilku nadajników. Poza tym nie widzę tam możliwości podmiany wzmacniaczy, co antenę robi sztywną.

W pozostałych jest taka możliwość dopasowania wzmocnienia, a to może być przydatne. Są i takie wzmacniacze, których poziom wzmocnienia regulujesz przez odpowiednie obniżenie lub zwiększenie napięcia zasilania. Jest tylko odpowiedni zasilacz z potencjometrem zamiast normalnego jaki i tak musisz mieć.

No i wracając do tej z 3 linka...

Na fotce widać, że jest także plastik przy mocowaniu siatek reflektora. W tej co ja kupowałem to mocowanie też jest metalowe i tylko puszka jest z plastiku ale miękkiego.

Moja jest taka: http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_uhf_dipol_44-21-69_tri_digit_ze_wzmacniaczem_lna-177_A2675.htm kosztowała poniżej 100zł + przesyłka. (do tego drugi słabszy wzmacniacz płatny ekstra)

dodatkowym plusem moim zdaniem jest sam reflektor, nie jest to ocynkowana siatka stalowa ale też elementy aluminiowe. Nie rdzewieje jak zwykle siatki.

Edytowane przez gojgien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli mogę zaproponować wersję minimum, tzn. tzn minimalne koszty bardzo dobry efekt.

Tylko się nie śmiejcie, efekt jest rewelacyjny.

Potrzebne jest ok 1 m drutu miedzianego o średnicy 2-2,5 mm. Z drutu wyginamy "kwadratową" ósemkę, dwa kwadraty jeden nad drugim wg rysunku.

thumb_hosting_zdjec_1375436762__antena.jpg

Do środka "ósemki" do jednego lutujemy oplot(ekran), do drugiego przewód "gorący". Ósemka ma być "zamknięta" czyli końce drutu Cu muszą być ze sobą połączone.

Nie ma znaczenia czy ustawimy ją w pionie czy w poziomie obierać będzie w każdej pozycji. :)

Teraz wystarczy mniej więcej ukierunkować, płaszczyzna antenki ma być ustawiona w kierunku nadajnika, lekkie odchyłki nie mają znaczenia.

Sprawdziłem działanie antenki w praktyce.

I tak, z odległości 10-15 km, przy widocznym nadajniku (Skrzyczne) działa rewelacyjnie.

Sprawdzałem też u siebie w domu wykorzystując tuner USB podpięty do laptopa, a antenka skierowana w kierunku Krakowa, nawet nie wiem gdzie dokładnie jest nadajnik, ustawiłem na "oko". Ode mnie do nadajnika jest jakieś 50-60 km w linii prostej.

Działa rewelacyjnie.

Jedyny problem jaki napotkałem to zakłócenia pochodzące od linii niskiego napięcia biegnące równolegle w odległości ok. 5 m od płaszczyzny domu. Wystarczyło przenieść antenkę z parteru na piętro i problem zakłóceń się skończył.

Obecnie mam dwie takie antenki i działają rewelacyjnie, nie było jeszcze sytuacji, żeby antenka zawiodła.

Jedna działa od grudnia zeszłego roku, drugą zamontowałem na wiosnę.

Technicznie mam to przyczepione dwoma gwoździami :applause: do boku otworu okiennego. Jak pisałem wcześniej nie są one dokładnie skierowane na nadajnik. :)

 

Dodano: 02 sie 2013 - 12:11

PS

Co Ci zależy spróbuj ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O takim pomyśle też czytałem jednak nie próbowałem. Po pierwsze zawsze były problemy z odbiorem nawet na logarytmicznych antenach, po drugie miałbym obawy podłączyć plazmę za kilka tysięcy do zwartej na stałe anteny....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem to rozwiązanie wyśmienicie sprawdzało się nawet przy telewizji analogowej, nawet w przypadkach gdy inne anteny nie dawały rady.

Technicznie antenki są podpięte do tunerów DVB-T, a te do TV. :applause:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybiorę się chyba do sklepów, żeby obadać jak te anteny na żywą wyglądają. Co do konstrukcji prezentowanej przez Przema, to z czasów dzieciaka pamiętam, że taka konstrukcja leżała na strychu. W mojej lokalizacji był kiedyś fatalny sygnał, jest też sporo zakłóceń. Rodzicie kombinowali jak tu złapać TVP2 i właśnie ktoś zasugerował zrobienie anteny takiej jak podrzucił Przemo. Wtedy niestety nie pomogło, ale obecnie w dobie dvbt i nadajników po 100kW sądzę, że działało by to bez problemu. Musiałbym kawał drutu tylko skołować :applause:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie trochę odbiegające od wątku głównego, otóż z racji przyszłej nowej elewacji nie chciałbym montować anten na budynku. Bądź co bądź, bardziej szpecą niż dodają punktów szacunku.

Chciałbym całość instalacji wyprowadzić poza budynek mieszkalny i zamontować na budynku gospodarczym, który jest tuż obok. O ile z sygnałem dvbt większego problemu nie widzę, to martwi mnie trochę sprawa tłumienia wysokich częstotliwości na dużych odcinkach, a satka pracuję na GHz. Szacuję że odcinek konwerter<->multiswitch będzie wynosić w granicach 40m, a następnie od multiswitcha do pomieszczeń,, najdłuższe doprowadzenie od multiswitcha będzie miało 30m. Reasumując, najdłuższy odcinek tuner sat<->konwerter będzie wynosić razem 70m. Macie jakieś doświadczenia z takimi odległościami w przypadku instalacji satelitarnej?

Edytowane przez Krzychu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koncentryczny z podwójnym ekranem powinien załatwić sprawę

Tu nie o zewnętrze zakłócenia chodzi ale o straty w samym kablu, wynikające z jego kilkudziesięciometrowej długości.

ja mam tylko 15 metrów kabla pomiędzy konwerterem a tunerem, wiec nie mogę nic powiedzieć o większych długościach.

Widziałem natomiast kilka razy anteny zabudowane na stojakach w ogrodzie, o kilka metrów od domu. Zazwyczaj na budynkach ocieplonych styropianem i tynkiem zewnętrznym grubości skorupki jajka.

Też to ciekawie wyglądało i zawsze do takiego talerza jest dostęp, by przykładowo zimą go odśnieżyć jak zasypie.

Edytowane przez gojgien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, chodzi o tłumienie sygnału w samym kablu. Też zastanawiam się nad opcją, czasza w ogrodzie na małym podeście i stojaku. Ale to jakby temat na później, najważniejsza jest teraz decyzja czy przygotowywać uchwyt na budynku przed ociepleniem, czy kable wypychać dołem. Do konwerterów (2szt), muszę dać 8 kabli, dzięki temu każdy odbiornik w domu może pracować niezależnie, a całość roboty załatwi switch. 8 * 40 m = 320m kabla + rozprowadzenie wewnątrz budynku... na same kable z 1000zł bym musiał wydać... Sam już nie wiem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!