Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Pojemność zbiornika paliwa (1.6 16V z 2014 r.)


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

Jaka jest pojemność zbiornika paliwa Renault Megane III hatchback z 2014 roku z silnikiem benzynowym 1.6 110 KM? Szukałem w Internecie i jest napisane, że 60 litrów ale z moich obliczeń wychodzi około 52 litrów. Doszedłem do tego w taki sposób, że zawsze tankuję do pełna (2-3 odbicia) i resetuję licznik spalania w komputerze. Dodam również, że spalanie z komputera pokrywa się mniej więcej z tym co wleję na stacji (średnia z kilkunastu tankowań do pełna wyniosła 3,86% i o tyle zawyża spalanie komputer w samochodzie). Teraz przejdę do rzeczy - sytuacja z wczoraj: samochód ma przejechane 471 km od tankowania i spalone 36,3 litra co daje średnie spalanie na poziomie 7,7 l/100 km. W tym momencie komputer pokazywał, że zostało benzyny na równe 200 km. Czyli 0,077 * 200 km = 15,4 l (tyle paliwa zostało w zbiorniku patrząc na pozostały dystans, który wskazuje komputer.). Czyli dodając spalone paliwo (36,3 l) do paliwa pozostałego w zbiorniku (15,4 l) dostajemy 51,7 l czyli taką pojemność ma niby zbiornik w Megane. Na koniec dodam, że to nie pierwszy raz jak mi wyszło w okolicach 52 litrów stąd mój post na forum. Zadziwiające jest jednak to, że spalanie z komputera pokrywa się z wlanym paliwem na stacji. Jak to wytłumaczyć? :-)

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem pojemność zbiornika paliwa to 59 litrów. Według mnie komputer pokazująć zasięg pokazuje go do włączenia się rezerwy, co następuje właśnie koło 52-53 litrów zużytego paliwa. Po włączeniu się rezerwy wyświetla się jakiś zasięg? Sam nie wiem, bo nigdy mi się rezerwa jeszcze nie paliła ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-Po zapaleniu rezerwy zasięg się nie pojawia.

-Wyliczany zasięg jest chyba do zera

-Rezerwa zapala się przy ok 100-90 km zasięgu.

-Mnie nigdy nie wszyło więcej niż 52l (tankuję do pierwszego odbicia po zapaleniu sie rezerwy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W instrukcji od samochodu wyczytałem dwie rzeczy:

1) KOMPUTER POKŁADOWY - Przewidywana droga, którą można przejechać na paliwie pozostałym w zbiorniku. Wartość ta uwzględnia średnie zużycie paliwa uzyskane od ostatniego naciśnięcia na przycisk „Top Départ“. Wartość pojawia się na ekranie po przejechaniu 400 metrów.

2) ZBIORNIK PALIWA - Pojemność użytkowa zbiornika: około 59 litrów.

 

Czyli komputer według instrukcji uwzględnia pozostały przebieg do pustego zbiornika, a nie do zapalenia się rezerwy, a jego pojemność wynosi 59 litrów. Nic z tego nadal nie rozumiem. Jak jest u Was? Jeżeli ktoś zalał do pełna i zresetował komputer to ile mu pokazuje spalonych litrów, średnie spalanie i pozostały dystans? Będę wdzięczny za podzielenie się wiedzą :-)

Edytowane przez aston76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W miesjcu średniego spalania palą się dwie kreski a zasięg pokazuje 700 km. Po zużyciu przynajmniej 0.1l paliwa pojawia się jakieś spalanie i wyliczony na jego podstawie zasięg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za szybką odpowiedź, ale po jej przeczytaniu doszedłem do wniosku, że źle skonstruowałem pytanie. Nie chodziło mi co się wyświetla zaraz po zresetowaniu komputera. Chciałem poznać jakie kto ma średnie spalanie, ile ma spalonej benzyny oraz zrobionych kilometrów od ostatniego tankowania tak aby na tej podstawie wyliczyć jaką pojemność według wskazań komputera ma zbiornik paliwa. Dziękuję i przepraszam za wprowadzenie w błąd.

Edytowane przez sebastian_wifi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że zbiornik "według wskazań komputera" ma taka wartość jaką wpisał mu programista. Programista wziął tą informację od inżyniera projektującego zbiornik - czyli taka sama jak jest w instrukcji. Na podstawie tego co zostało w zbiorniku i tego jakie auto ma średnie spalanie (to średnie do wyliczania zasięgu jest brane tylko z ostatnich kilku-kilkunastu km) jest wyliczany zasięg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź, ale ja to wszystko wiem i rozumiem. Problem w tym, że zbiornik ma 59 litrów a według wskazań komputera wychodzi 52 litry. Czyli mamy 11% różnicy (7 litrów) co jest sporym niedoszacowaniem. Na tych 7 litrach to można zrobić jeszcze 100 km więc wskazania komputera są bardzo mocno nie precyzyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można to sprawdzić bardzo prosto - wyjeździć do sucha i wtedy zobaczyć ile litrów zostało zużyte według komputera. Te brakujące 7 litrów moim zdaniem jest to rezerwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie dziwi coś innego. Tankuję do pełna (ok dziesięciu odbić dla pewności), jeżdżę, komp pokazuje że spalone zostały 52 litry, podjeżdzam pod dystrybutor i chociaż nie wiem jak bym się starał (znowu ok dziesięciu odbić) to zatankowałem 47 litrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tankuję od początku na tej samej stacji i raz zatankowałem już ponad 54l do pierwszego odbicia pistoletu. Nie dolewam więcej. Zasięg pokazuje u mnie mniej więcej taki jaki wyjdzie gdybym dojechał do sucha ale nie ryzykuję. Według komputera ilość spalonego paliwa i średnie spalanie jest wyższa niż po zatankowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego sebastian_wifi weź pod uwagę jeszcze rezerwę paliwa, czyli "pomarańczową księgową". Teoretyczny zasięg auta po zapaleniu się księgowej wynosi około 100km. Czyli powinno być w zbiorniku około 10l. Wszystko zależy jak jest rezerwa ustawiona w Clipie. Moja po mieście pali teraz około 8,8l/100km czyli po około 600km jazdy zapala się rezerwa. I na bank jest jeszcze około 8-10l, bo jak tankuję do pełna to wchodzi mi około 50-52l. Miałem przypadek, że zatankowałem na głębokiej rezerwie około 58l. Czyli można powiedzieć, że na oparach doturlałem się na stację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samochód gdy jeszcze nie pali się rezerwa pokazuje ci zasięg z rezerwą. Zakładamy ze zatankowałeś przejechałeś 100 km pokazuje średnia 8 zasięg 600 km. Po przejechaniu 500 km zapala się rezerwa i już nie masz zasięgu tylko pipczy przy odpaleniu i domaga się byś pojechał na stacje . 70 km od tego momentu możesz zrobić na luzaku. Więcej już tylko z bańka paliwa w bagażniku. Zrobisz zakładam jeszcze 90 km. Zajedziesz na stacje i spokojnie wlejesz 55-57 litrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!