Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

RDS/TMC w Polsce w TomTom


Rekomendowane odpowiedzi

ponieważ to mój pierwszy post - Cześć :),

w ramach ogólnonarodowego programu walki z nudą zabrałem się za uruchomienie RDS/TMC w Tomtomie przyzwyczaiłem się do tego w Garminie żeby nawigacja ładnie pokazywała korki a zwykły Tomtom (bez Live'a) nie chciał tego robić. Ponieważ w Polsce TMC działa całkiem nieźle, zabrałem się do pracy. Niestety nie mogę załączyć załącznika więc wrzuciłem potrzebny plik tutaj http://www20.zippyshare.com/v/cyBJx34A/file.html

. Wystarczy skopiować plik na kartę włożyć do nawki i czekać aż zamiast samochodzika z irytującą strzałką pojawi się ładne zielone kółko.

Będę bardzo wdzięczny za pomoc przy uruchomieniu tego na drugim urządzeniu z Live'em tam jakoś strasznie TomTom pokombinował z kopiowaniem plików do flasha. Dajcie znać jak wam działa.

pozdro

  • Like 1
  • +1 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

Dobrze rozumiem, że po skopiowaiu tego pliku na kartę pamięci z mapą będzie mi działało TMC?

Jeżeli tak, to gdzie dokładnie wrzucić ten plik? bezpośrednio na kartę czy do któregoś z folderów?

Pozdrawiam

Jakub

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze rozumiem, że po skopiowaiu tego pliku na kartę pamięci z mapą będzie mi działało TMC?

w Polsce - TAK, jak popracujemy i potestujemy to w innych krajach również

Jeżeli tak, to gdzie dokładnie wrzucić ten plik? bezpośrednio na kartę czy do któregoś z folderów?

U mnie oryginalny plik mctx.dat znajdował się w katalogu głównym karty, wrzuć go w miejsce oryginalnego mctx.dat (wcześniej możesz zrobić kopię)

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PO CO MNIE PRZEDRZEŹNIASZ :?:

Tak - właśnie na takiej to testuję, i jednocześnie walczę z navką Live ale to jest koszmar jakiś.

lapka2.gif

Regulamin pkt. 5.13 -Prezes

Edytowane przez Prezes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok dzięki za informacje. Jutro wrzucę plik na kartę i sprawdzę działanie. Dam znać co z tego wyjdzie :)

Napisz mi jeszce co należy zrobić po skopiowaniu tego pliku na kartę? coś aktywować? coś ustawić?

Edytowane przez Jakub87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szacunek za podjęcie tematu - możesz napisać coś więcej od strony technicznej? Jest blokada z powodu braku umowy czy inna przyczyna? Mam Live i w niektórych miejscach kraju TMC działało. Natomiast za granicą działa zawsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szacunek za podjęcie tematu - możesz napisać coś więcej od strony technicznej? Jest blokada z powodu braku umowy czy inna przyczyna?

hmm co do strony technicznej to nie wiem o co chcesz pytać? proces przygotowania pliku mctx.dat jest dosyć złożony nie chcę tu nikogo zanudzać, pisz co chcesz wiedzieć odpowiem. Natomiast co do sprawy dlaczego nie działa to z "marszu" w TT to chyba przyczyna jest prosta jak drut - wolą sprzedawać usługę Live za którą drapią jak za zboże niż uruchamiać usługę która spowoduje że Live'a wezmą tylko skrajni zapaleńcy.

 

:) no to lux, co do tego że czasem "łapało" otóż w okolicach południa Polski jest dosyć dobry zasięg czeskich stacji FM i z braku lepszego sygnału (polskiego?) tuner w nawigacji ustawiał się na ten sygnał. W Czechach jest dostępne tylko publiczne TMC które z rzadka informuje o korkach, a znacznie częściej jest używane to informowania o planowych pracach na drodze. W Polsce ten plik który podałem uruchamia usługę komercyjną która jest wg mnie czasem lepsza od Live'a. Podam 3 przykłady:

- podaje trudne warunki pogodowe które pokrywają się z rzeczywistością (oblodzenie, śliska/mokra nawierzchnia, silny boczny wiatr) mam w innym aucie Live'a i nigdy o trudnej pogodzie mnie nie informował,

- TMC opiera się chyba na znacznie większej grupie samochodów, ponieważ pokazywał mi np. korek pomiędzy Krosnem a Rymanowem (wypadek) i faktycznie był natomiast Live milczał jak zaklęty,

- Live ma czasem problem z synchronizacją danych, nie może się połączyć, mam garaż podziemny i próbuje dopiero za kilka minut jak już jestem "na mieście" i warszawskie korki mnie otaczają, natomiast TMC łapie "z marszu" i zanim wyjadę z garażu na drogę publiczną mam 70-90 komunikatów w urządzeniu,

dalej walczę z urządzeniem Live'owym jeśli ktoś wie jak np. serwisowo skasować pamięć tak by chciał wczytać z karty niech pisze tu lub na priv.

pozdro

Edytowane przez Prezes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi bardziej o przyczynę braku TMC w Polsce, rozumiem, że ściągasz blokadę czyli jest to programowo zablokowane w naszym kraju - w Europie działa mi w kilku krajach. W Zagłębiu Dąbrowskim działało, a do Czech daleko więc chyba korzystało z lokalnych nadawców. Czy w pliku masz podgląd na inne kraje i tylko Polska ma blokadę, czy też nie ma rozgraniczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w Polsce - TAK, jak popracujemy i potestujemy to w innych krajach również

U mnie oryginalny plik mctx.dat znajdował się w katalogu głównym karty, wrzuć go w miejsce oryginalnego mctx.dat (wcześniej możesz zrobić kopię)

pozdr

Jesteś moim guru. Działa. Co ciekawe za granicą PL, TMC bardzo dobrze działa na oryginalnym pliku. Testowałem w Czechach i Austrii.

Dodano: 28 lut 2016 - 10:21

przeglądam kopię karty SD do mojego TT Live i nie mam takiego pliku :(

Wrzuć po prostu do głównego katalogu karty sd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przeglądam kopię karty SD do mojego TT Live i nie mam takiego pliku

TT Live to zupełnie inna maszyna, w skrócie:

- jest plik który zawiera obraz całego systemu plików (ttsystem) i on jest kopiowany do flasha urządzenia - w tym systemie plików znajduje się rzeczony mctx.dat

- żeby podmienić mctx.dat trzeba zmienić cały obraz, ale od którejś wersji te pliku są cyfrowo podpisywane i TT Live nie chce łyknąć mojego obrazu,

- więc kombinuję jak skasować oryginalnym flasherem renault pamięć żeby chciał wgrać cokolwiek mu się da (jacyś pomocnicy?)

Jesteś moim guru.

planuję otworzenie e-sklepu z moimi ołtarzykami wyślę linka jak wystartuje ;)

 

Co ciekawe za granicą PL, TMC bardzo dobrze działa na oryginalnym pliku. Testowałem w Czechach i Austrii.

to wynika ze specyfiki TMC - w skrócie:

- TMC może być publiczne (nieszyfrowane) i komercyjne (szyfrowane),

- jeśli dana nawigacja posiada tzw. tabele lokalizacji dla danego Państwa i znajdzie się w zasięgu publicznego TMC to możesz nie mieć wcale pliku mctx.dat a nawi zacznie odbierać informacje (tak to miało działać z założenia),

- jeśli nawigacje odbierze sygnał TMC szyfrowanego to sprawdza czy wolno jej odbierać te informacje (plik mctx.dat) oraz czy ma odpowiednie klucze do odszyfrowania,

- kraje które podałeś nie mają komercyjnych dostawcę TMC TYLKO publicznych, więc zawsze tam będzie "łapało",

- ale np. w Niemczech jest dostawca publiczny ORAZ komercyjny (TMCPro przejęty przez here) i jeśli masz mctx.dat który ma włączonego TMCPro nawi ustawi się na dostawcę komercyjnego (znacznie lepsze dane) a jak nie ma w mctx.dat to szuka publicznego,

- w Polsce wiele osób twierdzi że TMC "nie działa" ponieważ nie ma serwisu publicznego, które łapałyby wszystkie nawigacje,

jeśli ktoś jest bardzo zainteresowany tematyką od środka podaję zaklęcia do google'a:

ISO-14819-1, ISO-14819-2, ISO-14819-3 oraz specka szyfrowania ISO-14819-6.

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzuciłem ten plik i po uruchomieniu praktycznie od razu pojawiła się zielona kropka, także pewnie wszystko działa jak należy! dzięki! Działanie przetestuję niedługo w trasie.

lapka2.gif

Regulamin pkt. 5.7 Ludzie :!:

Czytajcie przed wysłaniem to co palce "nastukały" na klawiszach :!:

Poprawcie, wstawcie odpowiednie znaki przestankowe. Zacznijcie nowe zdanie wielką literą :!:

Nikt was nie goni :!: Nie ogłaszaliśmy konkursu wklepywania literek na czas :!: ;)

Trochę szacunku dla czytających. -Prezes

Edytowane przez Jakub87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!