Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Wskazanie poziomu oleju - komputer vs bagnet


AbramK

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Koleżeństwo.

Mam małą zagwozdkę odnośnie wskazań poziomu oleju. Na kompie mam jedną kropkę, niby wcześniej jest komunikat "OK", ale na pochyłościach już dwa razy zaświeciło sie na pomarańczowo "Uzupełnij olej", tylko że...no własnie. Na zimnym silniku i płaskim, równym parkingu na bagnecie wyraźnie widać połowę skali w oleju (a na kompie jedna kropa...(?) - sprawdzane/porównywane ze trzy lub cztery razy).

Wymiana była robiona w październiku ubiegłego roku przy 45.151 km przebiegu. Zalano jakieś 4l Elf Evolution 900 SXR 5W40. Aktualny przebieg wynosi powyżej 57.000, wymianę planuję przy 60.000 (filtr i olej zmieniam co 15 tys.) razem z przeglądem LPG i wymianą świec. W poprzednim aucie Megane II ph II 1.5 dCi robiłem dolewki miedzy wymianami, ale tam było turbo...Tu 1.6 16V, w dodatku z LPG.

Pytanie brzmi - czy olać kompa i trzymać się wskazań bagnetu?

PS. uprzedzam pytania - silnik suchy, żadnych śladów pod autem, delikatne ślady oleju przy gumowym przewodzie łączącym kolektor z filtrem powietrza. 

Edytowane przez AbramK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twój silnik raczej nie bierze oleju. Po prostu za mało Ci go zalali. Jeśli dobrze pamiętam do tego silnika wchodzi 5 litrów. Z uwagi na KZFR pilnuj by poziom oleju był zawsze na MAX na bagnecie. Wskazania komputera traktuj orientacyjnie.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za pomocną informację. Dolałem resztkę oleju (jakieś 0,7l). Na bagnecie jest ok. 3/4 skali i 4 z 6 kropek na komputerze. Przy kolejnej wymianie dam zalać całe 5l.

Edytowane przez AbramK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze Ci powiem, że nie powinno być tak, że musisz kontrolować mechanika i sprawdzać po nim czy nie wlał za mało oleju, przecież nie musisz się na tym znać...Może warto poszukać kogoś innego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z kontekstu

20 minut temu, AbramK napisał:

Przy kolejnej wymianie dam zalać całe 5l. 

wnioskuję, że wlali mu tyle oleju ile dał do wlania. Wielu mechaników czy użytkowników cały czas sądzi, że stan pośredni między MIN-MAX jest optymalny dla każdego silnika. Może stąd taki stan rzeczy miał miejsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, pbet napisał:

Wielu mechaników czy użytkowników cały czas sądzi, że stan pośredni między MIN-MAX jest optymalny dla każdego silnika.

Dokładnie sam tak myślałem. W dodtku trochę bałem się dawać całej bańki 5l do zalania, bo w końcu trochę oleju i tak w układzie zostaje plus te 5l i już mogłoby być za pełno, a to podobno jeszcze gorzej dla silnika.

22 minuty temu, droopy napisał:

Szczerze Ci powiem, że nie powinno być tak, że musisz kontrolować mechanika [...]

A jednak! Czwarte auto a ja sam dalej się uczę a przy okazji mam tę wiedzę która pozwala mi stwierdzić czy mechanik jest ok., czy może kiepskim naciągaczem.

Edytowane przez AbramK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój tato jeżdżący 20 letnim Clio uważa, że wszystko powyżej minimum jest w porządku :)

Twój mechanik powinien wiedzieć, że masz KZFR i ono lubi mieć olej na MAXa zalany. Z resztą po zalaniu silnika olejem powinien odczekać kilka minut i sprawdzić stan na bagnecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według instrukcji między MIN a MAX na podziałce bagnetu jest 1,5 - 2,0 litry oleju w zależności od typu silnika.

Co do całkowitej pojemności są drobne rozbieżności. Serwisówka (dostępna w dziale pliki) twierdzi, iż przy wymianie oleju z filtrem wchodzi tak jak piszesz 4,8 litra natomiast harmonogram serwisów pobrany przeze mnie ze strony MyRenault, że średnio 5 litrów. Najlepiej sprawdzić olej na bagnecie 5-10 minut po wymianie, przed odpaleniem silnika i jeśli będzie taka potrzeba to uzupełnić.

20180523_201659.thumb.jpg.fecc9da0178023794e9031e0e43b8fae.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!