Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

zwiększone zużycie paliwa


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Posiadam Megane III ph1 silnik 1.9 dCi 130 bez FAP (KZ0N)

Potrzebuję pomocy, wskazówek jak zdiagnozować, od czego zacząć poszukiwania, na co zwrócić uwagę, co może być nie tak z silnikiem.  

Zaczęło się od tego, że podczas jazdy kilkukrotnie silnik szarpnął, od tej chwili zauważyłem, że auto jest trochę przymulone, więcej pali i nie działa klimatyzacja.

Przyczyną awarii klimatyzacji był zgnity kabel zasilający kompresor (przerwę w układzie pokazał komputer diagnostyczny u mechanika - nie clip). Przy okazji naprawy wymienny został olej wraz  z kompletem filtrów. Klima działa, ale moje wrażenia co do braku mocy (chodzi głównie o moment gdzie wyczuwalny był wcześniej "zryw" od sprężarki) oraz mniejszej elastyczności pozostało. Auto spala więcej o ok. 0,8 l/100 km (wcześniej 5,8, teraz 6,6) przy jeździe delikatnej, nie chcę próbować co będzie jak zacznę jeździć dynamicznej, ale myślę, że 2 l/100km. Spalanie chwilowe - kosmos, delikatne przyspieszanie to 14-17 l/100km, gaz w podłogę - 26-28 l/100km. Obroty jałowe jakby trochę wyższe (ok. 950 obr/min - z klimą). Ostatnio zauważyłem również, że jak auto stoi na luzie i powoli dodaję gazu to do 1200 obr/min jest ok, a później następuje samoczynny skok o 500-750 obr., ale objaw ten nie występuje (albo takie mam wrażenie) jak wyłączę klimatyzację. Stąd też informacja, że przy klimatyzacji było ostatnio ruszane. 

Na co zwrócić uwagę, od czego zacząć diagnozowanie problemu. Nie chcę wymieniać po kolei wszystkich części, które mogą wpływać na takie działanie silnika. Zależy mi na możliwie najszerszym zdiagnozowaniu problemu i naprawie konkretnej rzeczy. Rozumiem, że najlepiej najpierw Clip. Jeśli posiadacie Clipa albo wiecie kto w okolicach Sosnowca mógłby mi pomóc to czekam na jakieś wskazówki. Jeśli polecacie jakiś warsztat w okolicach Sosnowca, który ma serce do renówek to czekam na namiary. Z góry dzięki za wszelką pomoc

Pozdrawiam

Edytowane przez dzuma82
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz jeden z nielicznych udanych konstrukcji silnika;

1 godzinę temu, dzuma82 napisał:

Przy okazji naprawy wymienny został olej wraz  z kompletem filtrów.

W pierwszej kolejności należy przeczyścić cały układ dolotowy oraz paliwowy;

 - wymiana filtra powietrza,

 - czyszczenie czujnika ciśnienia doładowania oraz zapewnienie szczelności jego montażu,

 - czyszczenie przepływomierza i wymiana oringów,

 - czyszczenie egr oraz układu dolotowego,

-  wymiana filtra paliwa oraz zapewnienie braku pęcherzy powietrza pomiędzy filtrem paliwa a pompą wtryskową,

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komplet zrobiony 80 tyś km temu, następna wymiana chyba w przyszłym roku. 

Czyszczenie układu dolotowego to będzie pierwsza rzecz po diagnostyce komputerowej.

Edytowane przez dzuma82
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie

Mam nowe spostrzeżenie. Dzisiaj temperatura powietrza spadła do 17 st. i w zasadzie praca silnika wróciła do normy. Najbardziej widoczne jest spalanie chwilowe. Dynamiczny start ze świateł to ok. 22l/100km, a podczas upałów po 30 st. i więcej wartość spalania chwilowego w takim przypadku dochodziła do 30l/100km. Przestały także falować obroty podczas delikatnego dodawania gazu na luzie. Na co mogą wskazywać takie objawy? Czy ewentualnie uszkodzony kompresor klimatyzacji może mieć jakiś wpływ, czy szukać tylko w osprzęcie silnika? W poniedziałek auto odstawiam do mechanika, mam nadzieję, że szybko się wszystko wyjaśni, ale liczę również na wasze wskazówki. 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, dzuma82 napisał:

Na co mogą wskazywać takie objawy?

Są to objawy nie miarodajne,

 

1 godzinę temu, dzuma82 napisał:

Czy ewentualnie uszkodzony kompresor klimatyzacji może mieć jakiś wpływ, czy szukać tylko w osprzęcie silnika?

 

Dnia 24.06.2019 o 13:27, dzuma82 napisał:

Klima działa, ale moje wrażenia co do braku mocy (chodzi głównie o moment gdzie wyczuwalny był wcześniej

 "zryw" od sprężarki) oraz mniejszej elastyczności pozostało.

Należy wykonać czynności jakie zaleciłem.

Edytowane przez Andrzej-2010
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!